Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Utożsamianie...?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 09 Sierpień, 2007 9:19 Odpowiedz z cytatem

W moim życiu oglądałam wiele powieści, opowiadań i innych wymysłów ludzkiej wyobraźni. Raz na jakiś czas widziałam mały błąd który czasem może się aż zbyt bardzo rzucać w oczy: utożsamianie się z jedną postacią.

Na swoim przykładzie zauważyłam to samo; wymyśliłam jakąś główną postać, historię i inne postacie. I zbyt bardzo utożsamiłam się z tą główną by móc pisać z punktu widzenia pozostałych...

Co wy o tym myślicie? Łatwo utożsamiać się z wieloma postaciami? A może lepiej z jedną i nie pisać z punktu widzenia innych?
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 09 Sierpień, 2007 11:34 Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem, gdy niby pisze się o jakimś bohaterze, ale tak naprawdę o sobie i swoich przygodach w "innym świecie" (ewentualnie zalecza się własne kompleksy Wink ), trudno napisać coś dobrego. Taka postać jest często wyidealizowana (nawet, jeśli ma jakieś negatywne cechy, to są one "romantyczne" lub uzasadnione "tragiczną" przeszłością), faworyzowana przez autora. No i ciężko ją zabić (a jeśli już ginie to tak... żeby autorowi nie było przykro Razz).
Moim zdaniem można (a nawet powinno się Wink ) swoich bohaterów lubić, jednych bardziej, innych mniej, ale nie można się z nimi utożsamiać. Potrzeba odrobiny dystansu, by pokazać zarówno ich zalety jak i wady. I by w krytycznym momencie, bez względu na sympatię, zabić ich (jeśli trzeba, jeśli tego wymaga fabuła, jeśli zrobili coś wybitnie głupiego).

I przyznam złośliwie, że najbardziej nie lubię opowiadań, w których autor, o nicku (powiedzmy) Świętopełek dokładnie takie samo miano nadaje swojemu bohaterowi. Dla mnie to jak krzyczenie "mam mnóstwo kompleksów, jestem niedowartościowany, więc stworzyłem bohatera, który jest tak silny/magiczny/szlachetny/zły/dobry w cerowaniu skarpetek/cokolwiek jak ja chciałbym być". Wiadomo, że każda z postaci ma coś z autora (lub jego znajomych Wink ), ale nie trzeba aż tak się z tym afiszować Wink.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 09 Sierpień, 2007 17:41 Odpowiedz z cytatem

nie zgodzę się z Tobą melfka... dam swój własny przykład. Jak byłam mała to wymyśliłam sobie postać, o której śniłam każdej nocy. Nie dawno zaczęłam te sny wprowadzać na papier, a imię bohatera jest moim nickiem, bo jednak przywiązałam się do wspomnień ze snów... i czy ja mam kompleksy z tego powodu?
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 09 Sierpień, 2007 18:10 Odpowiedz z cytatem

No cóż nikt nie wie czy masz  Razz  . Obie macie rację choć to dziwne...
Punkty widzenia są dość różne jak widzę  Smile  
Z jednej strony dobrze jest się utożsamić z postacią bo przeżywamy to co ona w swojej wyobraźni. Z drugiej źle bo zbytnio się nad nią skupiamy.
Dylemat nie do pobicia  Heh
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 10 Sierpień, 2007 0:40 Odpowiedz z cytatem

Mitris napisał:
i czy ja mam kompleksy z tego powodu?

Nie zrozumiałaś. To nie są kompleksy "z tego powodu" - autor się właśnie doskonale czuje ze swoim bohaterem, czyż nie? Wink
Chodzi o to, że np. ja, będąc łamagą (dla potrzeb przykładu oczywiście przesadzam ;P) w życiu realnym, stworzę bohaterkę o imieniu Melfka, która będzie tak wysportowana, że ach i och! A jak będzie tańczyła...! I to właśnie miałam na myśli - że gdy brak dystansu, przez postać zaczynają prześwitywać pragnienia autora. Nie mówię, że tak jest zawsze, ale naczytałam się dość, by pewną tendencję zauważyć.

lyoness napisał:
Z jednej strony dobrze jest się utożsamić z postacią bo przeżywamy to co ona w swojej wyobraźni.

Ale chwileczkę - czy to autor ma przeżywać czy czytelnik? Razz
O to mi własnie chodzi - można pisać dla siebie i tym sposobem zaspokajać własne potrzeby przeżycia niezwykłych przygód (leczyć kompleksy też Razz). Jednak w momencie, w którym autor zaczyna gdziekolwiek publikować (a więc nie pisze już "tylko dla siebie"), priorytetem powinien stać się czytelnik. I bardziej powinno autora interesować, co czytelnik "przeżyje" i z czym się utożsami, niż on sam. A do tego potrzebny jest IMO dystans Smile.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 10 Sierpień, 2007 12:23 Odpowiedz z cytatem

Racja ale niektórzy tego dystansu nie posiadają. Swoją drogą pomyśl: na początku piszesz historię dla siebie i własnej satysfakcji, wiesz że będzie leżeć w szufladzie i nikt jej nie obejrzy. Po jakimś czasie ktoś czyta tą opowieść (bo pokazałaś mu ją do skomentowania) i namawia cię do jej opublikowania. I co?  Razz
Przykład łamagi ( Laughing ) jest dość częsty, racja i zazwyczaj pozostałe przypadki są odpowiednio zdystansowane. Ale co zrobić jak ktoś nie ma do tego dystansu a mimo to chce coś opublikować? Razz
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 10 Sierpień, 2007 19:13 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jednak w momencie, w którym autor zaczyna gdziekolwiek publikować (a więc nie pisze już "tylko dla siebie"), priorytetem powinien stać się czytelnik.


Niby prawda, ale na pocieszenie dodam, że autor to też czytelnik. I to jaki!

Poza tym jednak muszę się zgodzić. Jeżeli piszemy coś i chcemy, żeby główny bohater = autor, to często taki bohater staje się bardzo, hm, papierowy. Albo idealny, albo wręcz w ogóle bez jakiejkolwiek konkretnej osobowości. W każdym razie sztuczny.

Krew i kości są potrzebne, krew i kości... Imho: jeżeli, wyobrażając sobie bohatera, nie widzimy żadnych wad (oprócz zalet), to to jest zła postać.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 11 Sierpień, 2007 21:14 Odpowiedz z cytatem

Coś jest w tym, co piszą Melfka i Whitefire.

Ale co myślicie o próbie wykreowania postaci, która po swoim twórcy odziedziczyłaby wszystkie zauważane przez niego wady i parę mało zajmujących zalet? Nie musiałaby to być postać główna, ale może ktoś istotny, choć pozostający w cieniu pierwszego planu. Takie alter ego autora pokazujące ciemną stronę jego natury. W zasadzie taką postać też można nieświadomie wyidealizować, czarne charaktery mogą przecież budzić strach, podziw.. Mimo wszystko myślę, że taka postać będąca czymś w rodzaju mrugnięcia do czytelnika, mogłaby uprzyjemnić autorowi proces pisania i pomóć w nabraniu tego, jakże przydatnego, dystansu. Efekt końcowy takiej zabawy będzie zapewne zależny od kunsztu piszącego.

Gdybym chciała w przyszłości coś napisać, myślę, że korciłoby mnie, by nadać jednej z postaci wzorzec osobowości wzorowany na którejś ze stron własnej natury. Podczas gdy to piszę, przyszło mi do głowy, że mogłoby to zaowocować czymś w stylu powieści psychologicznej. Chęć zgłębiania tajników własnego 'ja' mogłaby się okazać tak nieznośna, że autor stworzyłby tyradę będącą karykaturą rozważań Dostojewskiego.

Podsumowując swoje rozważania, jak to zwykli niemrawi nauczyciele sugerować zakończenie 'rozprawki', muszę się zgodzić z Lyoness. Po prostu dylemat nie do pobicia Wink
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 12 Sierpień, 2007 14:03 Odpowiedz z cytatem

Lyoness, czy Ty przyawiązujesz się zawsze do jednego bohatera?
Bo są autorzy, którzy nie trzymaja dystansu do kilku postaci swojej powieści i z tego powodu, jest to opowiadanie świetne:) sama teraz nie wiem...  Surprised
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Alex
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 58
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 12 Sierpień, 2007 17:30 Odpowiedz z cytatem

Z tego co mi wiadomo Lyo zazwyczaj pisze w pierwszej osobie  Razz  Kiedyś znalazłem jej pracę w innym stylu przy kompie ale nie była skończona więc nic nie powiem  Heh  
Zgodzę się z tobą Mitris że czasem takie opowiadania są świetne ale to też zależy od stylu pisania(przynajmniej według mnie).

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 13 Sierpień, 2007 7:29 Odpowiedz z cytatem

Osz ty...! A myślałam że ją zostawiłeś w spokoju  Razz  
Racja najczęściej właśnie pisze w pierwszej osobie i bardzo się zżywam z tą postaciąSmile A ty Mitris?
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 13 Sierpień, 2007 20:55 Odpowiedz z cytatem

Ja mam oczywiście jednego IDOLA, ale z każdą postacią się umacniam w "miłości" więc skupiam uwagę na każdego uczucia:) I z tego powodu piszę na zmianę, raz jestem elfem, raz kobieta, raz jakims stworem i znów elfem itd.Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Angel
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1079
Postać   Chowaniec

76 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 13 Sierpień, 2007 22:24 Odpowiedz z cytatem

jak ja pisze opka to mam zawsze dwoch tych samych bohaterow...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.