Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
J. R. R. Tolkien
Idź do strony   1, 2, 3, 4, 5, 6  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 13 Styczeń, 2008 21:26 Odpowiedz z cytatem

Sam sobie przeczysz Domius, korzenie mitologiczne nie oznaczają stworów mitycznych!

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 13 Styczeń, 2008 21:37 Odpowiedz z cytatem

Oznaczają! Wedługg ciebie jeśli napiszę książkę fabularną z akcją rozgrywającą się w starożytnej Grecji z tymi całymi bogami itd. to spotkana przez bohatera hydra nie będzie już istotą mityczną, bo ma "tylko korzenie mitologiczne"?
Poza tym Tolkien stworzył MITOLOGIĘ Śródziemia, mitologię, czyli mit kosmogoniczny (Ainulindale) i zbiór opowieści o "bogach", bohaterach i potworach, zamieszczone w Silmarillionie. Jeśli chodzi o stosunek Władcy Pierścieni do tej mitologii to patrz: poprzedni akapit.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 13 Styczeń, 2008 23:30 Odpowiedz z cytatem

Tak sobie czytam, czytam i dochodzę do wniosku, że dawno się zgubiłem, nie wiem o co się spieracie i dlatego nie umiem się ustosunkować ^ ^"

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 14 Styczeń, 2008 12:42 Odpowiedz z cytatem

Spieramy się obecnie o to (tak mi się zdaje  Very Happy  ), czy np. orkowie albo balrogowie, albo nazgule i inne Tolkienowe cosie to stwory mitologiczne.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 14 Styczeń, 2008 15:12 Odpowiedz z cytatem

Ja bym powiedział, że to zależy czy uznać Silmarillion za mitologię, czy nie. Jeśli nie (bo to jednak tylko dzieło jednego człowieka, które naśladuje mitologię), to mitologiczne są tylko te stwory, które istniały już przedtem w literaturze i folklorze, ewentualnie takie bardzo podobne, które da się rozpoznać jako istniejące wcześniej.

Jeżeli uznać, że Tolkien jednak tę mitologię stworzył, tak jak chciał, to wszystko to są stwory mityczne.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 14 Styczeń, 2008 16:05 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
to mitologiczne są tylko te stwory, które istniały już przedtem w literaturze i folklorze, ewentualnie takie bardzo podobne, które da się rozpoznać jako istniejące wcześniej.

Czyli w praktyce jakie? Chyba tylko smoki są znane szerzej (pomijam kręgi fantastyczne).
Cytat:

Jeżeli uznać, że Tolkien jednak tę mitologię stworzył, tak jak chciał, to wszystko to są stwory mityczne.

Może nie znam się, ale według mnie Silmarillion ma cechy mitologii (tyle tylko, że został stworzony w mniej "naturalny" sposób, niż większość), więc właśnie za taką interpretacją jestem.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Styczeń, 2008 18:04 Odpowiedz z cytatem

Smoki są wzorowane na wzorcach chrześcijanskich - czyli takie złe brzydale xD
Osobiście, uznałbym tolkienowskie stwory za stworzenia mitologiczne, pochodzące z jego własnej mitologii.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Styczeń, 2008 20:36 Odpowiedz z cytatem

Ciekawa interpretacja smoków Netrath
Cytat:
Osobiście, uznałbym tolkienowskie stwory za stworzenia mitologiczne, pochodzące z jego własnej mitologii.

z tym sie zgodze
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Styczeń, 2008 20:57 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czyli w praktyce jakie? Chyba tylko smoki są znane szerzej (pomijam kręgi fantastyczne).


Ależ skąd. Elfy, krasnoludy, gadające drzewa i demony/balrogowie pojawiają sie w baśniach i podaniach od tysiącleci. Oczywiście w różnej postaci, bardzo różnej. Małe, malutkie, ze skrzydełkami, albo większe, eteryczne, znikające, mądre, głupie itd. Ale w literaturze i opowieściach są od dawna. Na pewno wymyślony jest hobbit, co do orków można by się pewnie spierać. Gobliny już raczej nowe nie są. Trolle na pewno nie.

No i nie, nie można powiedzieć że mitologia Tolkiena jest do końca zwyczajną, normalną mitologią. Nie było nigdy grupy ludzi, którzy w nią wierzyli naprawdę. Herkules może jakiś pierwowzór miał, ale Feanor już nie, chyba że w innej literaturze. Historie Tolkiena nie pochodzą też od różnych ludzi, nie były przekazywane przez pokolenia. Zostały wymyślone przez Tolkiena.

Ale oczywiście nie przeszkadza to większości osób w uznaniu tego za mitologię. O korzeniach literackich, nie ludowych, ale jednak.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Styczeń, 2008 21:32 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
co do orków można by się pewnie spierać. Gobliny już raczej nowe nie są.

Z tego, co wiem, to orkowie i gobliny o Tolkiena to jest to samo Smile

Cytat:
Silmarillion - opis mitologii Śródziemia; historia i prehistoria mitycznych ludów przedstawionych we Władcy Pierścieni, zwłaszcza Elfów. Wydane pośmiertnie.

A na stronie Mythai...  Heh
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Styczeń, 2008 23:31 Odpowiedz z cytatem

Ofc, że się pojawiały. Z tego co wiem, Tolkien chyba na mitologii celtyckiej się wzrował. Jeśli mnie pamięć nie myli (co od czasu rozpoczęcia studiów zdarza się bardzo często xD).

Cytat:

No i nie, nie można powiedzieć że mitologia Tolkiena jest do końca zwyczajną, normalną mitologią. Nie było nigdy grupy ludzi, którzy w nią wierzyli naprawdę. Herkules może jakiś pierwowzór miał, ale Feanor już nie, chyba że w innej literaturze. Historie Tolkiena nie pochodzą też od różnych ludzi, nie były przekazywane przez pokolenia. Zostały wymyślone przez Tolkiena.


No cóż, stworzenie "normalnej mitologii" w naszych czasach nie jest chyba wykonalne. W każdym razie - nie przez jednego człowieka. No chyba że jest guru jakiejś sekty xP

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Styczeń, 2008 12:12 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No cóż, stworzenie "normalnej mitologii" w naszych czasach nie jest chyba wykonalne.

Oczywiście, że nie, właśnie to mam na myśli. Nikt nie siada do tworzenia prawdziwej mitologii z myślą, żeby stworzyć mitologię. To znaczy, Tolkien usiadł, ale rozumiecie mnie chyba...
Cytat:

Silmarillion - opis mitologii Śródziemia

No tak, ale przyznasz, że mitologia wymyślonej literackiej krainy i mitologia prawdziwego kraju np. Anglii to coś innego...

No tak, orkowie i gobliny to mniej wiecej to samo, ale myślałem raczej nad nazwą Smile
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Styczeń, 2008 14:50 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z tego co wiem, Tolkien chyba na mitologii celtyckiej się wzrował. Jeśli mnie pamięć nie myli (co od czasu rozpoczęcia studiów zdarza się bardzo często xD).

Tak, wzorował się na wielu kulturach i z pewnością mało kto mu później dorównał. Bo co innego ściągnąć coś bezczelnie od kogoś, czy nawet wymyślić samemu, a co innego tak umiejętnie przerobić stare wzorce, że wychodzi coś nowego i świeżego.
Cytat:

No tak, orkowie i gobliny to mniej wiecej to samo, ale myślałem raczej nad nazwą Smile

Orc to podobno słowo z łaciny Smile

Cytat:
No cóż, stworzenie "normalnej mitologii" w naszych czasach nie jest chyba wykonalne. W każdym razie - nie przez jednego człowieka. No chyba że jest guru jakiejś sekty xP

Ja bym jeszcze założył, że opowieści o duchach, kosmitach i zjawiskach nadprzyrodzonych to też rodzaj mitologii, ale po ewolucji.

Cytat:
No tak, ale przyznasz, że mitologia wymyślonej literackiej krainy i mitologia prawdziwego kraju np. Anglii to coś innego...

Przyznam, a niejako nawet przyznałem, parę postów wcześniej:
Cytat:
według mnie Silmarillion ma cechy mitologii (tyle tylko, że został stworzony w mniej "naturalny" sposób, niż większość)

____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Styczeń, 2008 15:44 Odpowiedz z cytatem

i tym prostym sposobem wszyscy zaczynają się ze sobą zgadzać, a na świecie panuje ład, harmonia, porządek etc. etc.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Gość



   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Kwiecień, 2008 15:40 Odpowiedz z cytatem

Tolkien to dupa a nie pisarz nie lubie władcy pierścieni to beznadzieja jak ich mało komuś to nie pasi... to moja opinia  8)  

Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 17:22 Odpowiedz z cytatem

Szanuję twoją odpowiedź Gościu, ale jednak uważam że jak się nie przeczyta władcy, to nie będzie sie znało podstaw fanstasy.
Jeśli chodzi znów o mitologię, ktoś tam trafnie powiedział, stwory są z mitologi, ale z mitologii Tolkiena.

Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 18:31 Odpowiedz z cytatem

A ja jej nie szanuje bo nie podał wcale przyczyn czemu tak uważa
też moge napisać nielubie czegoś i już
żadna wypowiedź


tym bardziej że to co mówi jest nieprawdą   Very Happy    Very Happy


Na twórczości Tolkiena wzoruje się wiele osób Smile
Bardzo fajnie się czyta jego książki
Miał wielką wyobraźnie
i genialne miał pomysły
____________



Ostatnio zmieniony przez Last_Dragon dnia Czwartek 17 Kwiecień, 2008 7:01, w całości zmieniany 1 raz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Havok
Mjeszkanjec Karajin


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1683
Postać   Chowaniec

1238 Miedziaków
102 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 20:22 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
tym bardziej że to co mówi jest nieprawdą

Żadna wypowiedź. Nie podałeś wcale przyczyn czemu tak uważasz i pewnie jeszcze chcesz, żeby ktoś uszanował to co napisałeś?  Wink


dobra już poprawiłem posta L_D Smile
____________

Why say Black Metal when you can say Norsk Arsk Black Metal?
"Nikt już nie pa­mięta pie­śniarza. Pieśń wciąż żyje."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 23:17 Odpowiedz z cytatem

noldor napisał:
stwory są z mitologi, ale z mitologii Tolkiena.


Tolkien swoją mitologię tworzył na podstawie legend angielskich, nordyckich bajek i róznych innych źródeł. Od Niemców zaczerpnął krasnoluda (nie wiem czy nie elfa też) a hobbitów wymyślił już sam.

On nadał tym stworom jedynie taki wygląd jaki mają teraz, bo kiedyś krasnolud był wzrosem równy zapałce, a elf to był wkurzający duperel ze skrzydłami warzki.
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 03 Maj, 2008 22:37 Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy tu wolno, ale skoro Pierścień nie działał na Bombadila to czemu jego nie wysłali? Albo: czemu nie zabrali Pierścienia razem z sobą za granice Szarej Przystani? Sauronowi nie przyszłoby do głowy że tak zrobili. Inna sprawa, że Sauron i Saruman mieli duże armie, ale problem Pierścienia byłby z głowy.... Teraz jeszcze trzecia rzecz: skoro armia umarłych była tak potężna i nietyklna, to czemuby ich nie wysłać do Mordoru i zrobić sieczke?
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 3 z 6 Idź do strony   1, 2, 3, 4, 5, 6  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.