Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Mapy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> RPG - gry fabularne
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Darkpotato
Mhroczny Imperator


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 4843
Postać   Chowaniec

4277 Miedziaków
15 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 17 Luty, 2008 13:03 Odpowiedz z cytatem

Zwiedzając zakamarki pewnej Tawerny [nie, nie chodzi tu o tę Pod Złotym Tylcem Wink ] natknąłem się na temat o mapach przygotowywanych przez EmGie na sesje, co skłoniło mnie do stworzenia jakiejś w celu dobicia moich graczy Wink .
Do tworzenia map używacie jakichś wmyślnych technik, czy rysujecie je 'na kolanie', gdy stają się potrzebne?
Jakie mapy robicie? Całego świata, konkretnego regionu, czy np pomieszczeń w zamku?
Jakiej wielkości są Wasze mapy, są szczegółowe czy pozwalacie graczom pooglądać trochę 'białych plam'?
____________

Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 17 Luty, 2008 13:15 Odpowiedz z cytatem

Kiedyś jak zawzięcie pisałem różne opowiadania i grałem w gry typu D&D to rysowałem sobie mapy. Tworzenie takiej mapki dla mnie to były takie jakby etapy. Pierwszym było zadbanie o "pozory fantastyczne" - ryzowałem pergamin stary i pozwijany kawał papieru z ozdobieniami na rogach i krawędzich, w drugim etapie rysowałem lasy i góry, doliny i morza z jeziorami i rzekami. Potem, w trzecim etapie dawałem im nazwy bajerancką trzcionką. Czwarty etap to poprawienie ołówka czarnym atramentem, a przed pokryciem - dodawanie kolorów. Ale kolory dodałe tylkor raz, bo czarno białe jest piękne.
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Brat Gilbert
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 3445
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 17 Luty, 2008 13:16 Odpowiedz z cytatem

Jesteś pewien, że to tu pasuje? Smile
Mapy zazwyczaj tworzę na komputerze, jest parę fajnych programów, a i w GIMP-ie, czy innym tego typu programie spokojnie można coś zrobić (Na operacjach losowych całkiem niezłe mapki wychodzą).
Jakie mapy? Hmm... Zależnie od potrzeby, mapy świata dość nieczęsto, raczej konkretnego rejonu, dość dużego zazwyczaj, w którym toczy się przygoda.
Co do szczegółowości: Zależy od wiedzy postaci graczy, tereny dobrze znane (Choćby z relacji) robię dość szczegółowo, starą znalezioną mapę podziemi, o których wcześniej nie słyszeli z, jak to ująłeś, białymi plamami.

Przykładowe programy:
http://www.nbos.com/products/mapper/mapper.htm
http://www.profantasy.com/
http://sfery.org/portal/download/programy/kartograf01beta10.zip
____________

"Chyba że wraz z toczeniem się kostki spadnie na mnie deszcz czaszek moich wrogów (wszystkie ze złota); wtedy uznam to za cud spowodowany przez boga Sharumazagonahomalefantayuiskrimtnweqrana i powrócę na forum."- Domius Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 17 Luty, 2008 13:42 Odpowiedz z cytatem

Takie mapki też robiłem. Duże, małe.... Pamiętam, żę raz tak się napaliłem na wielce epicką przygodę z wojną w finale i wogóle barwnymi wątkami, że zrobiłem dość dużą mapkę jakiejś dolinki ze wsią w tle. Były też plany różnych pomieszczeń, opisy co w nich jest...

Dodane po 1 minutach:

Bracie Gilbercie, ten konkurs o zbrodniarzu to zdechł więc zalecam zmianę opisiku. Dzięki  Razz  
Kiedyś będę zmieniał, to to usunę. Na razie mi się nie chce Wink Nie ma za co Smile -dop. Brat Gilbert

Dodane po 18 minutach:

Dodać muszę, że mi tu chodzi o sesje nie komputerowe, jak te które rozgrywacie na Mythai. Mnie chodzi o te tradycyjne - przy stole z kumplami w blasku świec i przy piwie. Do takch robie mapy ręcznie, bo uważam, że tylko taka mapa jest naprawde mapą.
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Darkpotato
Mhroczny Imperator


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 4843
Postać   Chowaniec

4277 Miedziaków
15 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 17 Luty, 2008 14:40 Odpowiedz z cytatem

Przeniosłem temat w miejsce, gdzie bardziej pasuje.

Chyba zabawię się w zamaczanie mapy w wywarach wszelakich[czytaj kawa/herbata]. Podobno daje to całkiem ciekawy efekt.
____________

Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Maciek1
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1794
Chowaniec

35 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 17 Luty, 2008 18:49 Odpowiedz z cytatem

Mapek nigdy nie rysowałem ze specjalnym przygotowaniem, jeśli chodzi o sesję i rozeznanie w terenie to wolę zdać się na słowne opisy, moim zdaniem tak jest... swobodniej? Nie jestem wtedy ograniczony tym co narysowałem, jeśli coś pójdzie nie po mojej myśli z powodzeniem mogę zmienić trochę początkowo zaplanowaną geografię. Myślę, że również gracze nie odczuwają żadnych blokujących ich ścian, czują, że mogą poruszać się po "moim"/"ich" świecie bez żadnych ograniczeń. Mapki jako takie, rysowane na szybko, stosuje zazwyczaj podczas przygotowań do precyzyjnej obrony miasta, warowni, głębokich kompleksów tuneli, lub aby pokazać dokładniej graczom rozkład wrogich wojsk. Ale kto wie, może spróbuje w następnej sesji narysować ładnie mapkę pobliskiego terenu. Zobaczymy co z tego wyjdzie Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Darkpotato
Mhroczny Imperator


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 4843
Postać   Chowaniec

4277 Miedziaków
15 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 17 Luty, 2008 20:02 Odpowiedz z cytatem

Mapa może robić za jakiś ważny element przygody. Zamiast mówić 'znaleźliście mapę tegoiowego' można ją graczom dać.
[kolejny raz odsyłam do Tawerny]
____________

Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 18 Luty, 2008 18:05 Odpowiedz z cytatem

Ja osobiście nie mam nawet drużyny w realu, ale w tych paru sesjach, w jakie graliśmy to mapki były prowizoryczne i rysowane w czasie sesji, żeby łatwiej pokazać np. układ pomieszczeń. Zwłaszcza, że sesje były improwizowane  Razz
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Devil_Imp
Wojownik


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 671
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 22 Luty, 2008 17:26 Odpowiedz z cytatem

Na moich sesjach, to gracze zazwyczaj rysują mapy, szacując, oraz wnioskując z moich opisów... Stanowi to ciekawy dodatek do zwyczajnych sesji, szczególnie gdy gracze nie są zbytnio obdarzeni zdolnościami kartograficznymi  Heh

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Darkpotato
Mhroczny Imperator


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 4843
Postać   Chowaniec

4277 Miedziaków
15 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 08 Marzec, 2008 21:33 Odpowiedz z cytatem

Skończyłem pierwszą część tworzenia mapki. Kontury. Składa sie z 4 kartek A3[taki większy blok.] teraz czeka mnie nanoszenie części szczegółów, a potem postarzanie.  Smile  Zobaczymy, czy taka się graczom spodoba [nie mają wyboru  Twisted Evil  ].
____________

Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Tixon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 62
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 09 Luty, 2009 22:33 Odpowiedz z cytatem

Zwykle korzystam z map oryginalnie dodanych do systemu mapa Świata, Imperium, Bretoni, trochę przypalone i pogięte, aby prezentowały się odpowiednio staro. Układając podróż, czy szlak handlowy (jak ostatnio) posługiwaliśmy się właśnie mapą Imperium (Główny podręcznik), pokreśloną, na której różne postaci stawiały odpowiednie znaki i nanosiły szlaki handlowe, nie uwzględnione w oryginalnym planie. Klimat takiej zagrywki jest olbrzymi, zwłaszcza, gdy jakiś podróżnik informuje o nieznanym, a całkiem wygodnym przejeździe. I teraz sprawdzić, czy nie sprawdzić? Wolne przejazdy, bez cła, ale za to niebezpieczne...

Druga sytuacja z mapą, to plany miejsc bitwy/starcia/pojedynku (od czasu pechowej walki z fechmistrzem, zwracam bardzo szczególną uwagę MG na właściwe odwzorowanie terenu) oraz budynku, pomieszczenia, lochu... Mam mało plastyczna wyobraźnię co do takich miejsc i muszę mieć wszystko przed oczami, niebiesko na białym Smile
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Darkpotato
Mhroczny Imperator


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 4843
Postać   Chowaniec

4277 Miedziaków
15 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 17 Czerwiec, 2009 20:00 Odpowiedz z cytatem

Mapa, o której wspomniałem post wcześniej jest prawie skończona- znalazłem ją wczoraj zwinietą i schowaną w tubie na rysunki  Very Happy  . Kiedyś może ją dokończę.

Od czasu, gdy gram mniej więcej co weekend, mapy całej krainy/miasta zazwyczaj drukuję. Podobnie z ważniejszymi budynkami- znajduję coś w św. Internecie, przerabiam i drużyna happy. Mapki taktyczne- takie do obrazowania tu i teraz gracze zazwyczaj robią sami.

Mam taki fajny sposób męczenia graczy: Ja mam mapkę wydrukowaną, oni muszą ją sobie przerysować korzystając z moich opisów. Oczywiście dotyczy to tylko układu korytarzy/pomieszczeń. Mina graczy, którzy właśnie odkryli, że drużynowa pani kartograf pół godziny temu pomyliła stronę lewą z prawą jest bezcenna dla sadystycznych MG  Wink  .
____________

Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Galian Czarny
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 88
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 18 Czerwiec, 2009 18:32 Odpowiedz z cytatem

Rysuje 2 typy mapek. jedna na żywca podczas sesji, takie typu ty jesteś tą kropką. I wspaniałe mapy całej krainy której zobaczą mniej więcej jedna trzecią. Ale to niezapomniany widok jak rozganiam graczy żeby rozłożyć mapę na ziemi bo na stole się nie mieści. Naprawdę wspaniała rzecz zobaczyć ich miny   Heh

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> RPG - gry fabularne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.