Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Pisanie na podstawie?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 03 Marzec, 2007 13:24 Odpowiedz z cytatem

Napisaliście kiedyś coś na podstawie oglądanego ostatnio filmu, bajki lub książki? Czuliście się tak wciągnięci w wydarzenia że musieliście wymyślić coś swojego opartego na tej fabule?
Osobiście myślę że takie opowiadania poniekąd mają sens, pomagają wychwytywać własne błędy i 'przelewać' myśli na papier. W takim razie co zrobić gdy pierwsze podekscytowanie opadnie a zostanie sam tekst który dziwnie wygląda bez zakończenia?
Byliście kiedyś w takiej sytuacji? A może piszecie coś na podstawie czegoś znanego?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Dantey
Wędrowiec


   Posty: 37
Chowaniec

80 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 03 Marzec, 2007 14:59 Odpowiedz z cytatem

Ja sam niedawno napisałem dość krótkie opowiadanie na podstawie emocji i tego "pierwszego podekscytowania", po wycieczce do Oświęcimia i prawie go nie ukończyłem, bo te emocje napędzające wszystkie słowa wypływające na papier uleciały i od razu pisało mi się dużo gorzej, żeby nie powiedzieć źle. Po prostu takie opowiadanie nie ma, moim zdaniem, porządnych fundamentów, jakie autor sam stawia w głowie, jeszcze zanim zacznie pisać, które powstają razem z fabułą, postaciami i wszystkimi innymi elementami.

A pisanie opowiadania, na podstawie np. świata przedstawionego w grze, filmie, książce, lub innym opowiadaniu (innego autora) uważam za, swego rodzaju, drogę na skróty. Bo autorowi pozostaje wymyślić "jedynie" ciekawą historię. Takie pisanie powinno, w moim mniemaniu, charakteryzować pisarzy początkujących, lub chcących poćwiczyć coś innego, niż dotychczas.
____________

Wojownik Światła, jak mnie nazwał Paulo Coelho.
Cień, jak sam mówię o sobie.
Czy można to pogodzić ??

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 03 Marzec, 2007 16:10 Odpowiedz z cytatem

No, mnóstwo jest fanficków. Ja tam uważam, że to nie jest to samo, co "prawdziwe" opowiadanie; zgadzam się z Dantey'em. Aha, nigdy nie pisałem czegoś na podstawie innego opowiadania, czy filmu.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 03 Marzec, 2007 16:51 Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat.

Mnie osobiście ciągnęło do takich rzeczy ze dwa czy trzy razy, kiedy byłem jeszcze baaardzo młody. Rzadko się to zdarzało, ale czasem coś spodobało mi się tak bardzo, że porywały mnie emocje.

Niestety, dopóki było to tylko pisanie "pod wrażeniem" czegoś, a nie "z siebie", nigdy nic dobrego z tego nie było. Chociażby dlatego, że sam przed sobą czułem brak oryginalności.

A oryginalność jest rzeczą ważną! Równiez dla piszącego, dla jego własnej samooceny!

Oczywiście można się zastanawiać, gdzie kończy się pomysł "pod wpływem" a zaczyna "własny". Nie ma tak, żeby  w s z y s t k o  przyszło od nas. Człowiek jest troche jak procesor: odbiera różne rzeczy i jakoś to tam międli w środku, miesza, miksuje... a później rodzą się nowe pomysły, tylko na ile one są naprawdę nowe? Gdyby coś było w 100% nowe, to by nic nie znaczyło... Tak jak kształt kleksa od atramentu. Nieoczekiwany, nowy - i nic nie znaczacy. Skomplikowana sprawa, piszcie, piszcie!
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 04 Marzec, 2007 9:26 Odpowiedz z cytatem

mi się wydaje, że tak zwane fanfiki trochę ograniczają autora. ja przynajmniej w pisaniu kocham to, że dosłownie wszystko zależy ode mnie.

nie znaczy to oczywiście, że na naszą (a przynajmniej moją) twórczość obejrzane filmy, przesłuchane piosenki, przeżyte sytuacje czy inne "bodźce" nie mają wpływu.

takie jest moje zdanie =P

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 10 Marzec, 2007 20:57 Odpowiedz z cytatem

Ograniczają ale też poniekąd nadają przynajmniej początkowego sensu całej historii - zawsze masz od czego zacząć.
Co do 'nowości' to się z tobą zgodzę Whitefire. Wszyscy wszystko sobie przetrawiamy i dodajemy pozornie pozmieniane elementy podając je za nowości. Czasem to wnerwia a czasem ciekawi. Podaję przykład: Harry Potter. W tej chwili widzimy tysiące fan-ficków kończących, zaczynających od początku czy o samego środka historii czarodzieja. A teraz wyobraźmy sobie osobę która przeczyta książkę i wpadnie na pomysł stworzenia postaci, 'wybrańca' który tajemniczo odkrywa u siebie magiczność... Pozornie nowe a jednak znajome...  Razz  

Osobiście nie mam nic do fan-ficków choć wolę własne opowiadania bez 'znanej' podstawy. Szkoda tylko że czasem trudno coś takiego wymyślić...  Sad
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 21 Czerwiec, 2008 18:54 Odpowiedz z cytatem

Ja nigdy nie pisałam na podstawie książki czy filmu. Czasami wyobrażałam sobie historie na podstawie różnych dzieł, ale najczęściej wtedy głupio się czułam. Trochę jakbym naruszała prawa autorskie.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 21 Czerwiec, 2008 19:05 Odpowiedz z cytatem

Geniusz napisał:
Ja nigdy nie pisałam na podstawie książki czy filmu. Czasami wyobrażałam sobie historie na podstawie różnych dzieł, ale najczęściej wtedy głupio się czułam. Trochę jakbym naruszała prawa autorskie.


mam podobne przeczucia gdy coś pisze Smile
próbuje unikać podobnych motywów z innych książek i samemu wszystko wymyślić
chodź tak naprawde jest to jakoś z książek Smile
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 21 Czerwiec, 2008 20:27 Odpowiedz z cytatem

No tak. W końcu nasz światopogląd tworzą między innymi książki.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Madea
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 281
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 05 Lipiec, 2008 13:15 Odpowiedz z cytatem

Ja nie piszę, nie mam natchnień (kiedyś miałam) i wychodzą mi tylko wypracowania, z których mam szóstki  Heh

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Krzysztof P Nowak
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 33
Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 02 Czerwiec, 2010 20:30 Odpowiedz z cytatem

To chyba nie całkiem na temat, ale tak: miałem kiedyś niezłą chandrę, żadnego pomysłu jak się jej pozbyć i żadnego pomysłu na tekst, choćby najkrótszy.   mad3  Stwierdziłem, że napiszę wierszyk na podstawie pierwszego słowa, które zobaczę. Nie oceniam ich, wtedy też na to odwagi nie miałem, ale jedno jest pewne: chandra minęła.   Razz
____________

totman

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 03 Czerwiec, 2010 8:48 Odpowiedz z cytatem

Ja pisze głównie fanfiki, ostatnio związane ze Star Trekiem, wszystkie dostępne w internecie. Moja własna twórczość rozwija się niejako obocznie. Może to i trochę głupio, ale inaczej nie umiem.
Fanfikiem, aczkolwiek innego serialu ("Thierry la Fronde"), była moja powieść, osadzona w czasach wojny stuletniej. Nie zamieściłam jej tutaj, jest bowiem dość długa i całkowicie pozbawiona aspektów fantastycznych, ale lubię ją. Żeby wiernie odtworzyć klimat średniowiecza, odbyłam gruntowne studia nad obyczajowością Francji i Anglii w tych latach, a także nad samą wojną stuletnią. PODOBNO nie jest złe...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Krzysztof P Nowak
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 33
Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 05 Czerwiec, 2010 19:12 Odpowiedz z cytatem

bym powiedział, że my nader często piszemy na podstawie czegoś, nawet o tym nie wiedząc, czy raczej nie pamietając. Nigdy nie piszemy na pustym miejscu   Heh  co by z takiego pisania wyszło?   Confused    Embarassed  chyba tylko eeeeeee...
____________

totman

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 06 Czerwiec, 2010 9:11 Odpowiedz z cytatem

Całkiem logiczna uwaga - nie jesteś czasem półkrwi Wolkaninem?
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Krzysztof P Nowak
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 33
Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 07 Czerwiec, 2010 13:56 Odpowiedz z cytatem

Musiałbym odmierzyć  Embarassed  ma być dolne pół czy górne?   Embarassed
____________

totman

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 07 Czerwiec, 2010 17:22 Odpowiedz z cytatem

Wolałabym g órne - te spiczaste uszy doprowadzają mnie do szaleństwa.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Bio
Notoryczny Myśliciel


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 982
Chowaniec

59 Miedziaków
4 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 16 Lipiec, 2010 19:19 Odpowiedz z cytatem

Ja postanowiłem napisać powieść na podstawie ruskich bylin (baśni). Mój wymyślony bohater przewija się przez te wszystkie baśnie spotykając jej bohaterów. Mam własny porządek chronologiczny tych bylin, wymyślam swój gatunek fantasy można powiedzieć Razz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.