Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Stanisław Lem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Recenzje powieści fantastycznych
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 27 Marzec, 2006 16:15 Odpowiedz z cytatem

Wieści bardzo smutne tym razem - dzisiaj zmarł najwybitniejszy twórca polskiej fantastyki, Stanisław Lem. Był felietonistą i autorem licznych powieści oraz opowiadań Science Fiction, m.in. Bajki Robotów, Eden, Opowieści o Pilocie Pirxie, Solaris, Dzienniki Gwiazdowe. Był najchętniej tłumaczonym polskim pisarzem - jego dzieła można przeczytać w ponad 40 językach. Zmarł w wieku 85 lat w Klinice Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Raziel-chan
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1947
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 27 Marzec, 2006 19:46 Odpowiedz z cytatem

O kurcze... A to mnie zasmuciłeś... Żebym to spamiętał ile godzin przesiedziałem nad jego książkami...
Znowu odszedł jeden z najlepszych.

cya
Raziel-chan

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Kedarksus
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 18
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 25 Wrzesień, 2007 14:38 Odpowiedz z cytatem

Z tego co pamiętam to o jego śmierci było głośna

Lubiłem jego powieści ale "Bajki robotów" były najgorsze  Sad

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Angel
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1079
Postać   Chowaniec

76 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 28 Wrzesień, 2007 21:22 Odpowiedz z cytatem

A ja bardzo lubiłam bajki robotów. Tylko wkurzył mnie w jednej z tych bajek smoczy robot. ROBOT, kumacie? ROBOT! To normalnie ubliża smokom.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Maj, 2008 12:08 Odpowiedz z cytatem

Mi się najbardziej podobały jego Dzienniki Gwiazdowe. W ogóle Lem świetnie pisał i zabawnie i z przesłaniem. Na ogół nie lubię Science- Fiction, jednak Lema uwielbiam czytać.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Sharin
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 50
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 05 Luty, 2009 19:36 Odpowiedz z cytatem

Stanisław Lem „Dzienniki gwiazdowe”

Korzystając z dobroci „Gazety Wyborczej” postanowiłem zgromadzić kolekcję książek Stanisława Lema. Wiem, że to trochę dość droga impreza, ale czego się nie robi dla poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Poznając twórczość tego sławnego pisarza na pewno nie zbiednieję.

Pana Ijona Tichego poznałem już w czasach liceum, kiedy to po raz pierwszy miałem styczność z tym, co napisał pan Stanisław. Początkowo przygody tego dzielnego badacza kosmosu nie przypadły mi do gustu. Być może wynikało to z faktu, że zapatrzony byłem w inny rodzaj fantastyki a pisarz Lem kojarzył mi się wyłącznie z pilotem Pirxem, do którego podchodziłem jakoś lekceważąco.

Dziś prostuję swoje wyobrażenie: podróże pana Ijona Tichego są czymś bardzo, bardzo niesamowitym i klimatycznym. Przeczytałem wiele powieści, opowiadań SF ale czegoś takiego chyba nie miałem okazji. Moim zdaniem wszystko to za sprawą paru czynników, wśród których na pierwsze miejsca wysuwają się:
- Klimatyczny język Stanisława Lema. Cechuje go duża porcja humoru, który przemieszany jest z poważnymi dywagacjami na różne filozoficzne, egzystencjonalne, eschatologiczne tematy. Daje to wszystko mieszankę iście wybuchową, zwłaszcza gdy bohaterem „Dzienników gwiazdowych” jest taka pseudo Różowa Pantera kosmosu, jaką jest Ijon. Niby wszystko mu się udaje (no niemalże wszystko), ale jakoś tak nieporadnie sobie radzi, że czasami rozbawia czytelnika do bólu brzucha.
- Różnorodność tematów poruszanych w książce. Każda podróż opisana przez Ijona Tichego zawiera w sobie alegorię, metaforę świata, w którym funkcjonujemy. I to nie tylko w szerokim rozumieniu naszej rzeczywistości. Stanisław Lem porusza niemalże wszystkie sfery życia zewnętrznego i wewnętrznego człowieka. Wobec tych rozważań czytelnik nie może przejść obojętnie.
- Mnogość niesamowitych wynalazków, cudów techniki, itd. Co podróż to nowe „coś”. A wszystko „szyte grubymi nićmi”, naprawdę wielkimi. Gdyby się przypatrzeć bliżej można zaobserwować pomysły rodem z Związku Radzieckiego. Po prostu: dążenie do wielkich rzeczy jak najmniejszym kosztem. Coś cudownego i szalenie zabawnego.

To chyba tyle ode mnie.
Zachęcam do przeczytania!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Damek
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1024
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 16 Marzec, 2009 21:48 Odpowiedz z cytatem

No mi mama też zafundowała Prenumeratę z Gazety Wyborczej jednak niezabardzo mam wenę na zabranie się do czytania Razz Może mi polecicie co wybrać na początek do czytania ??
____________

Mythai rulez  Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Krzysztof P Nowak
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 33
Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 19 Czerwiec, 2010 21:53 Odpowiedz z cytatem

To prawie wszystko jedno od której zaczniesz. Przeczytasz jedna to już się nie zatrzymasz i połkniesz wszystkie następne. Ale możesz zacząć od Cybariady i Dzienników Gwiazdowych. Chyba wszyscy tak zaczynali  Laughing

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 20 Czerwiec, 2010 9:32 Odpowiedz z cytatem

Kocham Lema. Zacząć można rzeczywiście od "Cyberiady", choć ja zaczynałam od "Dzienników gwiazdowych". Zdecydowanie najbardziej udane powieści to w moim odczuciu "Powrót z gwiazd" i "Eden". Lubię tez "Opowieści o pilocie Pirxie", ale ostrzegam, że podobnie jak właściwie cała proza Lema, są one bardzo intelektualne, co nie wszystkim odpowiada w prozie fantastycznej.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Krzysztof P Nowak
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 33
Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 09 Lipiec, 2010 22:41 Odpowiedz z cytatem

Miał te cechy, które stanowia o wielkości w fantastyce - intelekt i poczucie humoru. Dociekliwość i dystans do zjawisk.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Bio
Notoryczny Myśliciel


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 982
Chowaniec

59 Miedziaków
4 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 16 Lipiec, 2010 10:37 Odpowiedz z cytatem

Ja czytałem cyberiadę i kilka innych opowiadań, a po przeczytaniu ich uważam Lema za wybitnego fantastyka.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Piątek 16 Lipiec, 2010 11:52 Odpowiedz z cytatem

Przeczytaj jeszcze "Powrót z gwiazd" i "Eden". Po prostu wspaniałe.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Bio
Notoryczny Myśliciel


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 982
Chowaniec

59 Miedziaków
4 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 16 Lipiec, 2010 14:45 Odpowiedz z cytatem

Mówisz? Na jeżeli tylko gdzieś zobaczę postaram się o zakup Razz Nie będę się przez te wakacje nudził widać Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 22 Listopad, 2010 14:17 Odpowiedz z cytatem

Osobiście polecam "Niezwyciężonego" (opowiadanie, nie pamiętam z jakiego zbioru konkretnie), na drugim miejscu "Eden". No i do poczytania na luzie "Opowieści o pilocie Pirxie", naprawdę świetne. Zgadzam się ze wszystkimi, Lem ma w sobie esencję sf: dużo nauki, przesłanie i dystans do świata z odpowiednim poczuciem humoru:)

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 22 Listopad, 2010 17:22 Odpowiedz z cytatem

"Niezwyciężony" to nie opowiadanie, tylko osobna powieść, i rzeczywiście świetna. Lem to dla mnie absolutny mistrz polskiego sf
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 18 Grudzień, 2010 19:15 Odpowiedz z cytatem

Oj tam zaraz nie opowiadanie Razz Znalazłem je w zbiorze, toteż uznałem że się zalicza do opowiadań Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Recenzje powieści fantastycznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.