Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Chwyty pisarskie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 18 Kwiecień, 2008 9:17 Odpowiedz z cytatem

Witam, w tym temacie napiszemy jakie znami i jakie stoujemy chwyty mające na celu przykuć uwagę czytelnika do książki, opowiadania.

Moliere wymyślił że da tytuławą postać w (bodajże) tzrecim akcie, więc wszystkich ciekawić będzie ta postać, zatem będą czytać i niecierpliwić by dotrzeć do rozdziału.

Ja wymyśliłem (a może i nie, nieważne) że w zbiorze opowiadań czy w książce, w ktorej rozdziały mają tytuł dobrze jest dać tytuł książki taki sam jak tytuł jednego z rozdziałów. I ten rozdział dac na koniec. Czytelnik myśli:"przeczytam go najpierw", a potem "albo nie bo zepsuje sobie niespodziankę, pogubie się w chronologii wydarzeń, sens nie bedzie już ten sam".

Teraz czekam aż wymi coś p[owiecie ciekawego od siebie.
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 18 Kwiecień, 2008 14:35 Odpowiedz z cytatem

Moją uwagę zawszeprzyciąga tytuł. Jeśli będzie chwytliwy, albo intrygujący to szanse książki na to, że ją przeczytam rosną. Przykład: 'I wykończymy wszystkich obrzydliwców' Sullivana.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 18 Kwiecień, 2008 18:15 Odpowiedz z cytatem

Tak samo jak tytuł, liczy się pierwsze zdanie, trochę tez ostatnie zdanie. W starszych książkach tego nie było tak często, ale teraz to coraz bardziej przypomina obowiązek:

"W krainie kota":
...około trzeciej zbudziła mnie nagląca myśl: Muszę iść do ogrodu, wykopać ten korzeń i zjeść.

Oczywiście już myślimy, co to za korzeń.

"A nie mówiłam:":
- I on powiedział, że chodzi mu o ui, pojmujesz?

Oczywiście nie pojmujemy i już patrzymy dalej.

W fantastyce też czasem bywa, nawet Harry Potter ma wyraźnie wypieszczony początek.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 18 Kwiecień, 2008 18:35 Odpowiedz z cytatem

Dla mnie ważny jest pierwszy rozdział , tytuły rozdziałów(jak fajne odrazu chce czytać dojsc do nich zobaczyc co w nich jest) wartka akcja Smile i humor
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 19 Kwiecień, 2008 18:21 Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się zarówno z Lidią, jak i z Whitefire. Kupując albo wypożyczając książkę w bibliotece najpierw czytamy tytuł (no, może jeszcze wcześniej nazwisko autora Wink ), a potem następuje pierwszy kontakt z opowieścią. Czyli mówiąc po ludzku, zapoznajemy się z pierwszymi stronami. Musi być w nich coś, co nas zachęci, zaintryguje, przekona do dalszego wysiłku umysłowego.  Zauważyłam, iż sporo autorów próbuje już na wstępie podsunąć nam jakąś zagadkę, tajemnicę czy awanturkę, żebyśmy od razu mieli co robić. Bo w sumie co za pożytek z najlepszego nawet finału, kiedy kiepski początek sprawi, że połowa czytelników nigdy do niego nie dobrnie?   Heh
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 04 Maj, 2008 17:11 Odpowiedz z cytatem

Co do początków to się zgadzam. Kiedy jednak pragniemy napisać kilku częściowe opowiadanie/powieść można ją zakończyć w takim fragmencie w ktorym wszystko jest możliwe. Niby wiemy wszystko co chcieliśmy na początku, ale potem na skutek nowego dialogu/wydarzenia wszystko staje się możliwe, a uprzednie fakty budzą wątpliwości i chcemy więcej

Pozdrawiam, Ryś

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eudan
Wędrowiec
MROCZNY ELF


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 176
Postać   Chowaniec

220 Miedziaków
218 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 08 Kwiecień, 2011 7:29 Odpowiedz z cytatem

Ja zawsze oceniam książkę po opisie, okładce, tytule i tytułach rozdziałow.
____________

Każdy ma swój własny świat, świat umysłu...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Spring
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 79
Postać   Chowaniec

101 Miedziaków
22 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 12 Grudzień, 2011 17:26 Odpowiedz z cytatem

Tak jak Last_Dragon uważam że ciekawe są nawet same tytuły rozdziałów, tak samo jak ostatnia i pierwsza strona. Zawsze gdy zastanawiam się: wypożyczyć czy nie? to czytam wyrywki za pierwszej i ostatniej strony. Równie ważny jest też sam tytuł, dedykacja lub podziękowania jeśli są.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 13 Grudzień, 2011 14:46 Odpowiedz z cytatem

Hm, ciekawa sprawa. Może ściągnę na siebie gromy, może to nietypowe - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - ale nie lubię dedykacji ani podziękowań. No, nie jest to jakieś gorące nielubienie, takie ot, zaledwie letniawe; ale nie lubię - i nie chodzi o to czy ciekawie się je czyta, czy nie, ale w ogóle o fakt, że są.

Tak tak, dobrze rozumiecie. Wolę niewdzięcznego autora, chama prostaka, bez natchnień i muz, takiego który po prostu od deski do deski samolubnie (ha! ironia!) tworzy Dzieło. Takiego, który nie używa swej sztuki jako reklamy własnych uczuć i kiedy ma ochotę oświecić kogoś bliskiego blaskiem chwały medialnej, zadzwoni raczej do radia.

At, takie tam myśli. Nic wielkiego - nie kieruję się tym przy wyborze książki.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Spring
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 79
Postać   Chowaniec

101 Miedziaków
22 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 13 Grudzień, 2011 16:23 Odpowiedz z cytatem

Ha, ha, ha...chodzi mi oto że autor w ten sposób ukazuję że nie sam zawzięcie podąża do czegoś, tylko ma kilka osób lub jedną osobę która mu pomoże(przyjaciół); przecież nie może być wszechwiedzący... ale każdy ma swoje zdanie więc kłócić ze starszymi (może mądrzejszymi) się nie będę. Fajne jest to że tutaj każdy może obiektywnie wyrazić swoje uczucia, a także fajna jest lekka krytyka....

PS Czytajcie i komentujcie moją opowieść: ,,Mendrcy - Atak Sów''

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.