Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Talent czy praktyka?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 29 Styczeń, 2007 17:57 Odpowiedz z cytatem

Oto kolejne pytanie z serii "czy". Czy jest coś takiego jak talent? Czy ma jakieś znaczenie?

Żeby zagaić, zacznę od swojej opinii. Otóż kiedyś byłem przekonany, że umiejętność dobrego pisania czy pięknego rysowania to przede wszystkim kwestia talentu. Teraz mam wrażenie, że było to usprawiedliwienie wymyślone po to, żebym sam przed sobą nie musiał się przyznać "jestem gorszy". Nadal wierzę w talent, ale raczej na innej zasadzie: talent według mnie określa tylko jak szybko człowiek staje się dobry, jeśli ćwiczy.

Jesli to prawda, to konsekwencje są dosyć duże - bo znaczy to, że każdy może stac się dobry, tylko jednemu zabierze to rok, innemu pół życia. Dotyczy to w zasadzie wszystkiego. No i tu zwyczajowe pytanie: co wy na to?
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 29 Styczeń, 2007 18:06 Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z tobą całkowicie że 'talent określa tylko jak szybko człowiek staje się dobry, jeśli ćwiczy' ale swoją drogą... Niektórym po prostu lepiej idzie pisanie czy rysowanie a ci którzy będą to ćwiczyć mogą wcale nie dojść do podobnego stylu czy przekonań co do tworzenia.
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 29 Styczeń, 2007 18:08 Odpowiedz z cytatem

Hmmm... mi się zdaje, że talent ma jakieś znaczenie, ale chyba rzeczywiście ważniejsza jest praktyka. Ale nie tylko! Przykładowo: ktoś, kto czyta książki regularnie będzie umiał lepiej napisać pierwsze opko, niż ktoś kto czyta jedynie streszczenia lektur, ale dajmy na to, będzie chciał spisać historię swojej postaci z RPG.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Maciek1
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1794
Chowaniec

35 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 29 Styczeń, 2007 18:26 Odpowiedz z cytatem

Nie wierzę w talent. Wierzę w antytalent. Jak się coś bardzo chce można się tego nauczyć i rysować utalentowanie lecz jak ktoś ma antytalent to choćbym nie wiem jak chciał nie wyjdzie mu to ładnie...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Sijelh
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 66
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 29 Styczeń, 2007 19:42 Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się definitywnie z Whitefire, bo w końcu jest talent i praktyka. Można nie umieć ale nauczyć się po iluś tam latach rysować, jeżeli się poświęci temu całe serce. A osoba która ma talent nauczy się tego samego w kilka miesięcy. Ale także, talent jest nieoszlifowanym diamentem, można mieć talent ale trzeba go umieć właściwie wykorzystać, inaczej on zginie.
Dodatkowo, talent może się w nas narodzić, jeżeli poprzednio go nie mieliśmy do niektórych rzeczy.
____________

We are capable of doing miracles

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 30 Styczeń, 2007 19:25 Odpowiedz z cytatem

Talent? To jest to 10% procent dodawane do ciężkiej pracy?
A tak bardziej na serio - każdy człowiek ma jakieś predyspozycje, niekoniecznie "talent" (w mojej opinii słowo trochę nadużywane). Osoby mające predyspozycje będą się szybciej uczyły, szybciej nabywały zdolności w danej dziedzinie, podczas gdy dla innych może to być droga przez mękę. I być może te pierwsze mają większe szanse na wybicie się ponad przeciętność. A talent... hmm... talent to dla mnie taki dodatek, który jest niezbędny nie po to, by stać się dobrym, ale po to, by stać się wybitnym. Czyli coś, dzięki czemu poprzez ciężką pracę można osiągnąć "szczyty" w danej dziedzinie.

Po części zgadzam się z Whitefirem, choć niekoniecznie użyłabym określenia "dobry". W przypadku literatury raczej "publikowalny" Wink.
Pozostaje tylko pytanie, czy zawsze warto poświęcać połowę życia na coś takiego. Moim zdaniem - nie.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
AvE
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1287
Postać   Chowaniec

27 Miedziaków
2 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 31 Styczeń, 2007 20:31 Odpowiedz z cytatem

Ja powiem tak: talent to połowa sukcesu.
Ważne jest, by go w sobie odkryć, ale nie można przecież cały czas 'jechać' na podstawach.

Ważna jest praca nad swoimi umiejętnościami, doskonalenie ich, siebie. Talent sam w sobie daje wiele przyjemności, a rozwijanie daje ich jeszcze więcej Razz Ciężka pracą ludzie się bogacą... czy jakoś tak Razz

A teraz trochę realizmu - sam talent nic nie da w dzisiejszym świecie. Ważny jest pomysł na siebie i siła przebicia... Niestety takie są realia... Tyle, że wtedy można w pewien sposób 'zboczyc' z drogi i 'zatracić' siebie w komercji...

Hmm...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
moira
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 9
Chowaniec

90 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 01 Luty, 2007 10:21 Odpowiedz z cytatem

Whitefire napisał:
znaczy to, że każdy może stac się dobry, tylko jednemu zabierze to rok, innemu pół życia. Dotyczy to w zasadzie wszystkiego. No i tu zwyczajowe pytanie: co wy na to?


Wydaje mi się, Whitefire, że bez odrobiny chociaż talentu nawet pół życia to mało... odrobinę trzeba mieć, pisarz to taki trochę jakby artysta, co nie? Nauczyć się niezależnie od predyspozycji można jedynie jakiegoś rzemiosła - ale, oczywiście, to tylko moje zdanie.
Ale faktem jest, że sam talent nie wystarczy, trzeba cały czas pracować nad warsztatem, bo nawet najciekawsza historia źle napisana nie nadaje się do czytania, podczas kiedy nawet mało odkrywcza treść opowiedziana dobrze i ciekawym językiem przykuwa uwagę. Bo forma jest równie ważna jak treść, tak jak przy jedzeniu - można wyjadać deser łyżką do zupy, wprost z kartonika, a można podać w kryształowym pucharku z bitą śmietanąWink

Więc chylę czoła Ziemiańskim i Sapkowskim na przykład. I przed Neilem Gaimanem teżSmile

ps. A co z wynikami konkursu "Ze słów - światy"? Wiem, że nie to forum, ale ciekawam okrutnie...
____________

"And following our will and wind we may just go where no one's been.
We'll ride the spiral to the end and may just go where no one's been."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Dantey
Wędrowiec


   Posty: 37
Chowaniec

80 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 20 Luty, 2007 2:36 Odpowiedz z cytatem

praktyka to podstawa. Na 100 osób tylko kilka może liczyć na sam talent (na przykład w rysowaniu), ale te pozostałe osoby, dzięki konsekwencji, pracy i właśnie praktyce mogą im dorównać i potem stać się nawet od nich lepsze.
____________

Wojownik Światła, jak mnie nazwał Paulo Coelho.
Cień, jak sam mówię o sobie.
Czy można to pogodzić ??

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 22 Luty, 2007 0:54 Odpowiedz z cytatem

moira napisał:
Wydaje mi się, Whitefire, że bez odrobiny chociaż talentu nawet pół życia to mało... odrobinę trzeba mieć, pisarz to taki trochę jakby artysta, co nie? Nauczyć się niezależnie od predyspozycji można jedynie jakiegoś rzemiosła - ale, oczywiście, to tylko moje zdanie.

A pisanie może być zarówno sztuką, jak i rzemiosłem. Dobry rzemieślnik może, przy iskierce talentu, stać się artystą w tym, co robi.

Dantey napisał:
praktyka to podstawa. Na 100 osób tylko kilka może liczyć na sam talent (na przykład w rysowaniu), ale te pozostałe osoby, dzięki konsekwencji, pracy i właśnie praktyce mogą im dorównać i potem stać się nawet od nich lepsze.

Kilka na sto osób? Powiedziałabym, że to bardzo optymistyczny szacunek. Razz Według mnie na samym talencie może polegać tylko osoba obdarzona talentem... hmm... "absolutnym"? Czyli, innymi słowy, geniusz. A taki się zdarza rzadziej niż raz na kilka milionów.
Cała reszta musi pracować, bo - jak mawiają Japończycy - "nieoszlifowany diament nie świeci".

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
mikalwanted
Mieszkaniec Krain


   Posty: 1
Chowaniec

4 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 14 Kwiecień, 2015 6:38 Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o proste dodawanie ścieżki dźwiękowej w stylu podłożenia jakiegoś pliku AUDIO - to wystarczy Ci w zupelności Ulead VideoMaker.
____________

http://www.solitairechamp.biz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 14 Kwiecień, 2015 11:39 Odpowiedz z cytatem

Melfka napisał:


Cała reszta musi pracować, bo - jak mawiają Japończycy - "nieoszlifowany diament nie świeci".


Co dopiero, gdy jest się raptem cyrkonią, ech, życie....
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
kero
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 789
Chowaniec

3334 Miedziaków
122 Denarów
63 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 14 Kwiecień, 2015 21:58 Odpowiedz z cytatem

Cyrkonia także jest piękna a diamenty są przereklamowane   Laughing

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Środa 15 Kwiecień, 2015 6:21 Odpowiedz z cytatem

Wiesz, ja mogę i być cyrkonią, byle kto docenił. I oprawił w przynajmniej skromne wydanie....
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
kero
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 789
Chowaniec

3334 Miedziaków
122 Denarów
63 Dukatów



PostWysłany: Sobota 18 Kwiecień, 2015 10:30 Odpowiedz z cytatem

W końcu się doczekasz   Laughing   Na pewno   Laughing

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.