Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Andrzej Pilipiuk

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Październik, 2009 0:38 Odpowiedz z cytatem


Wątek poświęcony Andrzejowi Pilipiukowi i jego dziełom.
Inne informacje z serwisu:

O autorze O utworach




Co sądzisz o Pilipiuku i jego książkach? Czytałeś coś może?
Napisz!

____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Tixon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 62
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 14 Maj, 2010 23:48 Odpowiedz z cytatem

Wieszać każdy może Andrzej Pilipiuk
Właściwie to pierwsze książkowe podejście do Wędrowcza – wcześniej zapoznałem się z kilkoma luźnymi opowiadaniami, w tym ze Skansenem, który i tu możemy spotkać. Ogólnie, krótkie opowiadania nie są złe; mają pomysł i są treściwe. Właściwie z książki wycięto niemalże wszystko, co wydłużało by czytanie, został sam ekstrakt Wędrowcza. Że to nie jest jednak czymś nadzwyczaj dobry, a choćby i przeciętnym widać – pewne sugestie są w miniaturkach, w tym wypadku opartej na kanwie ukraińskiego dowcipu, której morał jest następujący – jak Wędrowczy wypije, to szaleje. Natomiast w pełni widać łamiący się schemat w przypadku dłuższego utworu – powrót Lenina i wielka wyprawa do Egiptu pozbawione owej spowalniającej otoczki – opisów przyrody, przeżyć wewnętrznych bohaterów, rozbudowanych dialogów – przypominają w swej epickości wyprawę po piwo do monopolowego, gdzie największymi wrogami są menele przed sklepem, z którymi trzeba przejść obowiązkową pyskówkę i psie odchody na trawniku (bo nie idziemy okrężną drogą, tylko na skróty). Owszem, można o tym opowiadać prostymi słowami i krótko (poszedłem, wyzwałem, kupiłem i podczas powrotu o mało nie wywaliłem się), ale typ – poszli z A do B, załatwiając C i spotykając D, obdarty z całej otoczki i sprowadzony tylko do tego nie sprawdza się.
Kolejnym punktem in minus są bohaterowie, ekipa nie do zdarcia, wszystko potrafiąca (z wyjątkiem czytania, że niby wtórni analfabeci i idioci) niezależnie od wieku, która w każdej sytuacji coś wymyśli, a w stodołach ma poukrywane połowę arsenału z II Wojny Światowej.
Fabuły właściwie nie ma, opowiadania są na zasadzie pomysłu – coś się dzieje w otoczeniu Wędrowcza i autor o tym prostymi słowami opowiada, w dłuższej historii wspomniany już schemat.
Czyta się szybko, jeszcze szybciej zapomina. Poniżej przeciętnej wymagań Tixona w kategorii czytadła. 4/10

Czerwona Gorączka
Miejcie litość... Znajomość poprzedniego tomu opowiadań nie jest konieczna, ale w dwóch przypadkach się przydaje. Znów spotkamy się z doktorem Skórzewskim w absurdalnej sprawie, znowu kilka opowiadań będzie opartych na motywie podróży w czasie. Pomysły niekiedy nawet ciekawe, ale wykonanie poniżej przeciętnej. Większość opowiadań robi wrażenie napisanych pod jeden pomysł - gdy on się kończy, koniec i z opowiadaniem. Więc nawet jak coś zapowiada się interesująco, to kończy się zanim zacznie. Zakończenia przewidywalne.
Ogólnie nic godnego uwagi.

Rzeźnik Drzew
Słabo. Można rzec, że typowo dla Pilipiuka. Niczym nie odstaje od poziomu poprzednich zbiorów opowiadań. Znowu podróże w czasie i alternatywne historie. I to wypada słabo.
Lepiej prezentuje się teatralna opowieść czy serce z kamienia, ale cierpią na typową w jego przypadku wadę – kiedy zaczyna być ciekawie, kończą się. Nie widzę sensu dalszego rozpisywania się, bo co niby mam analizować? Motyw zabijania trupów na cmentarzu?
W sumie 4/10 ale zawodem nie jest, bo w sumie to trzecia liga krajowa.


Oko Jelenia
Zadziwiające. Czyta się miło, przyjemnie, ciekawie. Nie przynudze, nie atakuje głupotą. Trochę słabszych aspektów idzie znaleźć, ale jak na razie jest to IMO najlepsza rzecz, jaka wyszła spod ręki Pilipiuka. I chce się to nadal czytać.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Szima
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 138
Chowaniec

30 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 06 Wrzesień, 2010 15:56 Odpowiedz z cytatem

Niesłychana zaradność Wędrowyczowych kamratów i jego samego ma związek z docenieniem przez autora tzw. "chłopskiego rozumu", wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, rozwiązań dyktowanych przez chwilę (a nie szkolne definicje) oraz ludzkiej pomysłowości nieskrępowanej zawiłymi schematami prawnymi, co przeciwstawiane jest obowiązkowi szkolnemu dla wszystkich stanów (vide wtórny analfabetyzm) oraz podsuwaniu gotowych rozwiązań przez państwo; często spotykamy satyrę na różne sanepidy itp., kpiny z rewolucji etc. To samo możemy odnaleźć i w "Oku jelenia", posiadającym wiele innych atutów - jednakowoż bywa, że ludzie z różnych pobudek sięgają po "Wędrowycza" i po "Oko", nieraz poprzestają na jednej z serii - a jedni i drudzy mają dostęp do tej samej propagandy.

To jest właśnie wielki sukces Pilipiuka, że potrafi tworzyć lekkie historie, rozchwytywane przez znaczne rzesze społeczeństwa, przy okazji racząc ich sensownymi przemyśleniami na niesłusznie bagatelizowane dziś tematy. Inna sprawa, że dla tych znacznych rzeszy starszy człowiek nie pamiętający tabliczki mnożenia, a za to potrafiący sporo innych rzeczy jest tylko śmiesznym dziadkiem, a przesłanie "Reprywatyzacji" z "Weźmisz czarno kure" jest czymś abstrakcyjnym.
Po prostu opowiadaniom o Wędrowyczu bliżej do powiastek filozoficznych, niż pięknych poematów o poetycko zachodzącym słońcu i klątwie faraonów.
____________

Chan Krum pijał wino z czerepu nieprzyjaciela - zupełnie jak królowie Longobardów w Italii. Car Kałojan tego już nie robił, ale był srogi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Undbitr
Mieszkaniec Krain


   Posty: 4
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 18 Listopad, 2011 19:26 Odpowiedz z cytatem

Tixon, idź mi Ty...!
Przeczytałem całą Sage o Wędrowyczu oraz "Wampir z M-3" i "Operacja Dzień Wskrzeszenia". Zanim napiszę o książkach chciałbym napisać coś o samym stylu Pilipiuka, a jest to styl delikatnie mówiąc "inny". Autor obdarł treść z wszelakich ozdobników, akcja płynie wartko, cały czas się coś dzieje. A propo fabuły... rzeczywiście nie zaznasz jej tutaj. Opowiadania są baaaaardzo luźną, bądź nie są wcale ze sobą powiązane. Wydawać się by mogło, że Pilipiuk pisze pod wpływem impulsu. Czy tak jest naprawdę? Odpowiedź zna pewnie sam Pilipiuk.

Saga o Wędrowyczu.
Cóż mogę o niej powiedzieć? Że bohaterem jest stary dziad - morderca, podpalacz, hiena cmentarna i bimbrownik? Nadal mało? A jeżeli dodam, że jest to egzorcysta amator, który w przerwach między podgryzaniem piekącego się Pikachu, bądź psa policji, a kolejną popijawą, z ponad stuletnim kozakiem ratuje świat od powstającego z grobów Lenina, i hordy wampirów?
Akcja jest szybka, postacie barwne, ich teksty są świetne. Przy lekturze nie raz popłakałem się ze śmiechu. Czasami poziom idiotyzmu jest tak wielki, że przysłania kulejący główny wątek.
Reasumując: dużo śmiechu, lektura lekka, ciekawe pomysły... książka doskonała, gdy ktoś chce odstresować się, w moim wypadku od szkoły.

Wampiry z M-3
Tą książkę przeczytałem 2 razy. Wedrowycza jest w niej mało... bardzo mało, co nie oznacza, że książka nie jest ciekawa. Pokazanie w krzywym zwierciadle egzystencji wampirów w PRL`u. Taaak. To jest oryginalne, i chyba mogę na tym skończyć. Liczyłem, na ubeków, którzy używają technologii starożytnych majów, popijają wraz z utopcami i strzelają do harpio-psów. A dostałem ... trochę mniej.

Operacja Dzień Wskrzeszenia
Ta książka na pewno nie jest Wędrowyczowa. Jest to typowa książka przygodowo - SF, której akcja rozgrywa się w dość nietypowym miejscu, czyli w Polsce, która wywołała przez przypadek III Wojnę Światową.
Polacy widząc, co się stało, skonstruowali maszynę do podróży w czasie, i w ramach myśli: "Polak potrafi"  do przeszłości wysyłają grupy nastolatków, by zabili przodka prezydenta, który (na pewno w delirium) zmusił naukowców do budowy bomb atomowych. Nie ma prezydenta-nie ma bomb-terroryści nie maja czego wysadzić-Ziemia jest piękna i żywa.
Pomysł dobry, ino wykonanie.. no właśnie..

Ocenę tych książek w skali 1/10, bądź 1/1000000, czy jak tam oceniacie zostawiam Wam.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eudan
Wędrowiec
MROCZNY ELF


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 176
Postać   Chowaniec

220 Miedziaków
218 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 14 Maj, 2012 20:20 Odpowiedz z cytatem

Fajny pisarz. Jak na razie przeczytałem tylko pierwszą część Oka Jelenia, ale planuję przeczytać też inne.
____________

Każdy ma swój własny świat, świat umysłu...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
kero
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 789
Chowaniec

3334 Miedziaków
122 Denarów
63 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 03 Lipiec, 2016 10:00 Odpowiedz z cytatem

Carska Manierka  bardzo mi się podobała jak i pozostałe opowiadania   Laughing   dużo humoru   Laughing  Chętnie zabiorę się za następne tomy   Laughing

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Środa 06 Lipiec, 2016 13:59 Odpowiedz z cytatem

Ja też przeczytam, co się da - tylko nie od razu. mam na razie zamówienie na kolejna książkę, chcę tez dokończyć pisanie trzeciej części "Wiedźmy z Podhala". Mam tez trochę innych planów literackich, a czasu teraz bardzo mało/
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
kero
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 789
Chowaniec

3334 Miedziaków
122 Denarów
63 Dukatów



PostWysłany: Piątek 08 Lipiec, 2016 20:46 Odpowiedz z cytatem

Widziałam dzisiaj całkiem sporą kolekcję w księgarni więc będzie co czytać   Laughing

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eunike
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 10
Chowaniec

61 Miedziaków
10 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 16 Lipiec, 2019 12:56 Odpowiedz z cytatem

Jako bywalec Dni Jakuba Wędrowycza moge tylko jeszcze dodać, że spora część pijackich przygód i przypadków po spożyciu, opisanych w opowiadaniach, miała swoje pierwowzory w świecie realnym Smile
____________

Oto ja.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Środa 17 Lipiec, 2019 12:00 Odpowiedz z cytatem

Zdarzyło mi się poznać autora - trochę introwertyczny, ale naprawdę spoko.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.