Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Harry Harrison

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Recenzje powieści fantastycznych
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Kwiecień, 2017 9:20 Odpowiedz z cytatem

Czy znacie książkę Harry'ego Harrisona "Make room! Make room!"? A stareńki film "Zielona pożywka" z Charltonem Hestonem znacie? No właśnie jest on luźną adaptacją tej książki. Bardzo luźną, jak się okazało.

Różnice między pierwowzorem literackim a adaptacją filmową bywają szokujące. W przywołanej jako przykład książce tytułowa "zielona pożywka" w ogóle nie występuje, nikt też nie przerabia ludzkich zwłok na pokarm. Jest natomiast genialnie oddana przygnębiająca atmosfera zatłoczonego, właściwie konającego miasta, pozbawionego nawet transportu publicznego. Miasta, w którym własny kąt do spania jest czymś bezcennym, a żywność i woda towarem luksusowym. Morderstwa są czymś tak zwyczajnym, że musi zginąć przedstawiciel elity, żeby policja okazała choć nikłe zainteresowanie. Główny bohater jest w całym tego słowa znaczeniu uczciwym gliną, co jednak nic nie znaczy w przeżartym korupcją społeczeństwie. Zarabia nędzne grosze, a gdy umiera jego współlokator, opieka społeczna na siłę dokwaterowuje mu do mieszkania patologiczną rodzinę, małżeństwo z siedmiorgiem wrzeszczących dzieciaków. Choć rozwiązuje sprawę zabójstwa, co miało być sprawą priorytetową i politycznie ważną, nie czeka go pochwała, ale przeciwnie, degradacja - bo taka jest potrzeba chwili. Za swą uczciwość i oddanie pracy płaci rozpadem jedynego liczącego się związku w jego życiu i pohańbieniem.

Film koncentruje się na przerażającej wizji zalegalizowanego ludożerstwa. Książka ukazuje coś znacznie gorszego - zanik jakichkolwiek wartości społecznych i moralnych w świecie, gdzie prawo do rozrodu nadal nie podlega dyskusji, choć nie ma już czym wyżywić kolejnego pokolenia nędzarzy. Ten aspekt w filmie pominięto, choć wykorzystał go... tak, zgadliście, Gene Roddenberry w oryginalnej serii Star Treka. "Mark of Gideon" nosi wyraźne piętno książki Harrisona, która ukazała się akurat w roku premiery serialu. W książce nie ma też "zielonej pożywki", są tylko suchary z alg i różne sporządzane z odpadków granulaty, mające dostarczyć protein i choć na chwilę oszukać żołądki chorujących z niedożywienia ludzi. W tym świecie posiadanie w domu kogoś poważnie chorego jest błogosławieństwem, gdyż dostaje on dodatkowy przydział proteinowy, z którego korzysta cała rodzina. Ale "pożywki": ze zwłok jeszcze się nie produkuje. Kto jednak wie, co będzie po wyznaczonym przez autora roku.... 2000, na którym kończy się powieść?
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.


Ostatnio zmieniony przez Eviva dnia Niedziela 09 Kwiecień, 2017 14:26, w całości zmieniany 2 razy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
kero
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 789
Chowaniec

3334 Miedziaków
122 Denarów
63 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Kwiecień, 2017 11:01 Odpowiedz z cytatem

O filmie słyszałam jednak jakoś nie miałam okazji go obejrzeć, a co do książki jak dostanę w swoje ręce to przeczytam.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Kwiecień, 2017 13:15 Odpowiedz z cytatem

Polecam, jest bardzo ciekawa. Film też niezły, ale ma zupełnie inną wymowę.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Kwiecień, 2017 14:02 Odpowiedz z cytatem

ha ha, Kero, ja na odwrót Smile
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Kwiecień, 2017 14:25 Odpowiedz z cytatem

Whitefire napisał:
ha ha, Kero, ja na odwrót Smile


I jak wrażenia? Podzielisz się?
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Kwiecień, 2017 17:27 Odpowiedz z cytatem

No... nie podzielę się, bo nie czytałem; czytałem za to Stalowego Szczura - i to nie pierwszą część, tylko którąś tam, akurat dostępną w mojej bibliotece... Gdybym miał możliwość przeczytania ich od początku, zapewne sięgnałbym po więcej, ale w tej sytuacji odpuściłem.

Ale poszukam, poszukam.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
kero
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 789
Chowaniec

3334 Miedziaków
122 Denarów
63 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 10 Kwiecień, 2017 9:59 Odpowiedz z cytatem

Uwielbiałam Stalowego Szczura i mam przeczytaną chyba całą sagę ale to muszę jeszcze sprawdzić   Laughing   Innych powieści Harry'ego Harrisona nie czytałam bo nie były dostępne w moich bibliotekach . Ale jak polecasz to się zainteresuję   Laughing

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Recenzje powieści fantastycznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.