Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Brandon Sanderson
Idź do strony 1, 2  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Październik, 2009 0:38 Odpowiedz z cytatem


Wątek poświęcony Brandonowi Sandersonowi i jego dziełom.
Inne informacje z serwisu:

O autorze O utworach




Co sądzisz o Sandersonie i jego książkach? Czytałeś coś może?
Napisz!

____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 02 Marzec, 2013 12:00 Odpowiedz z cytatem

The Way of Kings (Stormlight Archive)
Droga Królów (brak oficjalnego tłumaczenia)




Brandon Sanderson

Brandona Sandersona znamy w Polsce głównie z zakończenia cyklu Koło Czasu po śmierci Roberta Jordana, ale jego własne teksty, zwłaszcza „Z Mgły Zrodzony” znajdują uznanie i są już rozpoznawane przez większość miłośników fantasy. Polskiemu Czytelnikowi znane są też „Elantris” i „Siewca wojny”. Świetna fantastyka, niespodziewane zwroty akcji, oryginalne „systemy” magii, rewelacyjne postacie. Mogło by się wydawać, że wiemy już o panu Sandersonie wszystko.

A tu figa.

Nie wiem w tej chwili, kiedy na polskim rynku pojawi się pierwsza część Stormlight Archive, zatytułowana The Way of Kings, ale już teraz wiem że będzie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy 1) lubią Koło Czasu Jordana, albo 2) Malazańską Księgę Poległych, albo 3) jakąkolwiek dobrą literaturę... I wcale nie przesadzam, stawiając Drogę Królów na poziomie tych dzieł.

The Way of Kings otwiera zakrojony na 10 tomów cykl, który na tle pozostałych książek Sandersona wyróżnia się ogromną głębią skonstruowanego świata, mnogością detali – i długością (oryginalne wydanie kieszonkowe to ponad 1000 stron). Tak samo jak w „Z Mgły Zrodzonym” czy „Siewcy Wojny” magia jest oryginalna i niezwykła, a Czytelnik może się spodziewać paru niespodzianek fabularnych.

Bohaterami są Kaladin (wojownik prostego pochodzenia), Shallan (arystokratka usiłująca zostać studentką słynnej uczonej), Dalinar (jeden z lordów Alethkaru) oraz Szeth (ktoś w rodzaju zabójcy, wywodzący się z ludu o dziwnych zwyczajach). Czy maja oni szansę zbawić nękany kataklizmami Roshar, najniezwyklejszy znany mi świat fantasy, tego naprawdę nie wiem.

Ale warto będzie śledzić ich losy. Minął już miesiąc, a ja wciąż jestem pod wrażeniem tej powieści.

[ogólny update informacji o Sandersonie postaram się przeprowadzić dziś lub jutro]
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Panoramixomix
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 267
Chowaniec

2530 Miedziaków
153 Denarów
5 Dukatów



PostWysłany: Sobota 02 Marzec, 2013 20:27 Odpowiedz z cytatem

Fajnie że dałeś znać. Zaciekawiłeś mnie, bo opisani przez Ciebie główni bohaterowie prezentują się raczej nudnawo Sad
____________

,,CZARODZIEJE! Idioci znów wybrali tę samą drogę!"

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 03 Marzec, 2013 2:52 Odpowiedz z cytatem

Napisałem tylko, kim są na początku - stwierdziłem, że lepiej nie zdradzać szczegółów Smile
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 12 Marzec, 2014 9:34 Odpowiedz z cytatem

Ukazał się już drugi tom - in English ofc. Jak przeczytam, dam znać. Póki co pakują go dla mnie po drugiej stronie oceanu.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 30 Kwiecień, 2014 18:53 Odpowiedz z cytatem

Zachęcona opinią Whitefire zakupiłam Drogę Królów w Empiku. Będzie w przyszłym tygodniu. Zapewne po przeczytaniu wypowiem się, czy ma to cokolwiek wspólnego z Kołem Czasu  Heh
Dzięki Ci Panie Boże, że wydaje to Mag, Zysku mam już dość  mad3

Chyba sobie właśnie trafiłam dokładnie w Polską premierę  Laughing która nastąpiła dzisiaj...
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 01 Maj, 2014 16:49 Odpowiedz z cytatem

Super!!!

Droga Królów nie ma wiele wspólnego z jakąkolwiek inną fantastyką, poza tym że jest to klasycznie epic fantasy. Ale na tym polega jej urok Smile
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 05 Maj, 2014 18:27 Odpowiedz z cytatem

Przyszła. Jest po prostu gigantyczna  Heh Jeśli zaplanowane jest 10 takich cegieł, to ja dziękuję... Razem z Jordanem zajmą mi wszystkie półki, a gdzie ja zmieszczę resztę? Tak, muszę trochę ponarzekać no Smile Uwielbiam historie, które nie kończą się po trzech tomach. Człowiek wczuć się może odpowiednio  Wink
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 03 Sierpień, 2014 13:33 Odpowiedz z cytatem

Czytam... choć zajęło mi to trochę czasu. Wstęp nie porwał mnie, a potem tata wpadł do mieszkania i porwał książkę z półki Rolling Eyes i tyle ją widziałam na parę miesięcy.
Czytam... choć na początku musiałam się trochę zmusić Razz ale wciąga, naprawdę wciąga. Od razu powiem, Jordana raczej nie dogoni, ale w mojej opinii nikt, nigdy nie będzie miał takiej szansy. Ale ta akurat książka ma, moim zdaniem, zadatki na godnego następcę. Od razu napisze, że Kaladin kupił moje serce Very Happy Bardzo podoba mi się idea pieniędzy, a Sanderson wymyśla fantastyczne i ciekawe krainy. Idea Magii na razie mnie nie porwała, ale dam jej jeszcze szanse  Wink  Nie doszłam jeszcze nawet do połowy, ale już wiem, że ta książka to coś nowego. Choć rozmiar pierwszego tomu (wyobrażając sobie, że ma być takich jeszcze 9) przeraża trochę. Tym bardziej, że nie jest to książka napisana dużym, rozstrzelonym drukiem, oj nie. Więc, na razie podchodzę do sprawy z ostrożnym zachwytem i dużą dozą nadziei. Oczekuję, nie rozczarować się do końca tomu...
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 03 Sierpień, 2014 19:29 Odpowiedz z cytatem

Daj znać, kiedy skończysz Smile Ja pamiętam, że przez początek też brnąłem jak nurek w zamulonej wodzie, bo po prostu sama ilość nowych konceptów przytłaczała, tym bardziej że Sanderson nie bawi się (celowo) w jakieś wyjaśnienia.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 13 Sierpień, 2014 21:14 Odpowiedz z cytatem

Droga Królów jest pierwszą książką Brandona Sandersona, z którą miałam okazję się zapoznać. Wcześniej ten autor w ogóle mnie nie interesował, a przed Memory of Light, nawet o nim nie słyszałam. I tak, po przeczytaniu wielu opinii w internecie wychwalających Archiwum Burzowego Światła pod niebiosa, podeszłam do sprawy z duża dawka sceptycyzmu. Jak wiadomo, różnie to bywa – człowiek nastawi się na fajerwerki, a ostatecznie wychodzi kapiszon…
Przyznaje, ze początek był ciężki, pierwsze  100 stron czytałam na siłę. Nawet zastanawiałam się już czy nie zrobić sobie przerwy a  tu nagle, ni stad ni z owąd, klap… i już. Naprawdę niewiele jest takich książek, dla których potrafię zarwać noc, żeby potem mordować się w pracy.

Droga Królów przedstawia nam wiele postaci, ale Sanderson prowadzi ich na tyle przejrzyście, ze wiadomo na kim się skoncentrować, a kto jest tylko tłem. Nie jak u Eriksona, gdzie dostawałam zeza, tak bardzo chciałam połapać się w tych wszystkich postaciach, co ostatecznie i tak mi się nie udało. Bohaterowie są nakreśleni wyraziście i czytelnik szybko się do nich przywiązuje. Najważniejsze postacie, łatwo wysupłać wśród reszty, o nich tak całkiem ogólnie.
Kaladin – wokół niego toczy się w sumie główny watek 1 tomu. Chirurg, żołnierz i niewolnik. 19 letni mężczyzna o wielkim honorze, który dla swoich ludzi jest w stanie poświecić wiele.
Shallan – młoda arystokratka i artystka, chcąca zostać podopieczna wysoko urodzonej damy, z niecnymi zamiarami przeczącymi jej niewinnej naturze.
Dalinar – Arcyksiaże, bardzo wysoko urodzony szlachcic, którego wydarzenia z początku książki wpychają na tory, po których nigdy nie spodziewał się podążać. Jego syn, Adolin, jest jednym z moich ulubionych bohaterów.

Tym co mnie zaskoczyło w Drodze Królów jest brak jednoznacznie negatywnych bohaterów i majaczące dopiero gdzieś tam w oddali zło, które nie ma jeszcze określonej postaci. Mam nadzieje, ze w następnych tomach to mrugające z oddali zło wreszcie się objawi. I pojawi się jakiś wredny, podstępny charakter, którego będzie można nienawidzić z czystym sumieniem…

Co do samej książki, to jest to świetnie napisany kawałek dobrej prozy. Sanderson ma lekkie pióro i doskonale oddaje nastrój i atmosferę Rosharu. Przelewa uczucia na papier, a człowiek czuje się częścią fabuły. Krainy przedstawiane przez Sandersona są cudowne i tchną świeżością. Miejsca opisywane w książkach zdają się autentyczne i szybko przyjmujemy je do świadomości. Np. pomysł z woda w domu i pływającymi tam małymi rybkami rozbroił mnie całkowicie. System monetarny tez jest świetny, nigdzie indziej się z tym nie spotkałam, aby używać szklanych kul z kamieniami szlachetnymi zamiast tradycyjnego złota, to musi tak pięknie wyglądać…

To z czym na początku nie mogłam się pogodzić to np. z pomysłem Sprenów, ich idea była tak dziwna i niespotykana, ze nie mogłam ich połączyć z niczym co już znałam. System magii tez mi średnio odpowiadał (najfajniejsza i najbardziej dostępna zawsze wydawała mi się Jedyna Moc z Koła Czasu, no ale tego biedny Brandon niestety nie mógł podkraść do swojej książki) jednak po jakimś czasie pogodziłam się z idea wysysania Burzowego Światła, i z samymi Fabrialami (to takie przedmioty które pozwalają na używanie Burzowego Światła  np. przetwarzają jedzenie). Zauważyłam ze bardzo ciężko mi zaakceptować jakikolwiek inny system władania  magia, poza Jedyna Mocą, taka już moja ułomność, wypatrzona przez Koło Czasu.

Świat i występujące w nim stworzenia bardzo różnią się od innych spotykanych przeze mnie w fantastyce. W tej książce występuje całe mnóstwo skorupiaków i innych tego typu stworzeń, zarówno roślin jak i zwierząt, np. Skałopąki, Wielkoskorupowce, Chulle, Lurki, to naprawdę ciekawa i fajnie wymyślona fauna i flora. Świat który wyłania się ze stron książki, jest niesamowity, dzięki Arcyburzom targającym światem Rosharu, wyewoluował on w bardzo specyficznym kierunku. Nawałnice te, mimo ze są źródłem Burzowego Światła, swoja niszczycielska mocą zmusiły ten niezwykły świat do swoistej przemiany.

Teraz odniesienia do Kola Czasu… Jak narazie nie zauważyłam prawie żadnych  Heh Koło jest zupełnie inaczej skonstruowane, tutaj podróż zaczyna się powoli, razem z bohaterami, wszystkimi razem. Poznajemy ten świat z ich punktu widzenia, czyli wiejskich ignorantów, którzy nie mają pojęcia o świecie. W Drodze Królów człowiek właściwie od razu zostaje rzucony na głębszą wodę, bohaterowie są w zupełnie innych miejscach i nie maja o sobie pojęcia. Miejsca i przygody totalnie się miedzy sobą różnią i pokazują zupełnie inne oblicza tego samego świata. W Drodze Królów Sanderson nie patyczkuje się z czytelnikiem, tylko od razu pokazuje mu niesprawiedliwość i brzydkie oblicze Rosharu. Za to w obu książkach od razu można wyczuć, ze opisane zdarzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Bogactwo tych światów jest zbyt duże, aby dało się je opisać w jednym tomie. Co prawda, odnosiłam czasem wrażenie, ze Sanderson specjalnie przedstawia nowe miejsca i osoby, jakby z premedytacja i na siłę  próbował  rozszerzyć i powiększyć panoramę Rosharu, ale mi to szczególnie nie przeszkadzało.

Okładka polskiego wydania, mimo ze całkiem ładnie zrobiona, jednak nie  przemawia do mnie. Jeśli miałabym się kierować tylko tym, to pewnie nie kupiłabym tej książki. Kojarzy mi się ze Średniowieczym rycerzem i nie ma w sobie nic z majestatu Zbroi Odprysku. Widziałam lepsze wersje okładki w innych wydaniach. Sama książka jest ogromna, co powoduje ze trochę ciężko się ją czyta, chociażby dla samego ciężaru. Okładka szybko się niszczy od używania, folia się roluje i raczej nie można tego uniknąć. Moim zdaniem powinno być wydanie w twardej oprawie, a ta książka z pewnością na to zasługuje. Może Mag zrobi psikusa i wyda wersje również w grubej oprawie?

I jeszcze jedno, to co mnie zawsze najbardziej interesuje, gdy zapoznaje się z nowym światem fantasy to jest mapka. Jeśli jej nie ma, to od razu książka dostaje duży minus. Ta w Drodze Królów  jest dokładna i bardzo dobrze rozrysowana…. Poza tym w książce znajduje się wiele rysunków, przedstawiających opisywane istoty i miejsca. A na internecie już teraz można  znaleźć wiele pięknych fanartów z Rosharu. Ciekawa jestem kiedy Wikia opisująca StormLight rozrośnie się do rozmiarów tej z Wheel of  Time?

Samego Sandersona odbieram jako pisarza fantasy nowej generacji. Jest nowoczesny i idzie z duchem czasu, nie boi się internetu, nie obawia się dyskusji z fanami, otwarcie wypowiada się w kwestiach swoich książek. Wystarczy spojrzeć na jego blog. Jest otwarty i przyjacielski, wydaje się jakby każdy mógł do niego napisać i spodziewać się odpowiedzi. To z pewnością nie jest zakurzony pisarz, kiwający się w fotelu bujanym, klepiący powieści na maszynie do pisania i czekający aż jego książki same się sprzedadzą.

Wiec podsumowując, Droga Królów jest monumentalna, zachwycająca i wspaniała. Historia, fabuła i bohaterowie, wszystko jest cudownie zgrane, a każdy element pasuje do drugiego. Po przejściu początku książka wciąga niemiłosiernie. Oprócz trochę przegadanych momentów z Shallan, akcja pędzi i nie pozwala na spoczynek, Kaladin kradnie serce, a Dalinara szybko zaczynamy dopingować w jego dążeniu do celu. Byłam chora gdy trzeba było odłożyć książkę  i iść do pracy. Wiec, jak już pisałam wcześniej, Jordana nie dogoni, ale zaciekawił mnie bardziej niż Eriksson, wciągnął mocniej niż Tolkien, spokojnie przegonił Martina.
Tak wiec w mojej opinii, Sanderson wybija się powoli do czołówki światowych pisarzy fantasy i ma wielkie szanse osiągnąć popularność największych. A ja szczerze polecam ta książkę każdemu kto kocha fantastykę i dobrze napisana historie…
I tak całkiem na koniec, dosłownie parę linków:
http://www.pinterest.com/pin/349169777329179479/
http://www.pinterest.com/pin/552183604284832390/
http://www.michaelwhelan.com/stormlight-archive-original-art/
http://bluehighwind.blogspot.com/2014/04/the-stormlight-archive-words-of-radiance.html

Ożesz, ależ się rozpisałam. Dziękuję i gratuluje każdemu kto dotrwał do końca moich wypocin… Jedynym moim wytłumaczeniem jest to, ze ta książka naprawdę mnie zafascynowała…

I tak już na sam koniec zapytam Whitefire jak tam jego odczucia po przeczytaniu drugiej części, bo nic nie napisał. W Polsce ma się ukazać dopiero w Styczniu 2015. Nic tylko czekać  Very Happy
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 14 Sierpień, 2014 20:39 Odpowiedz z cytatem

Odczucia moje po przeczytaniu drugiego tomu byłyby takie, że jest to tom jeszcze lepszy od pierwszego... ale nie chcę przesadzać, coby nie spalić: powiedzmy, że ostrożnie mówiąc, tom drugi jest co najmniej równie dobry jak pierwszy.

Konkrety: a) już od początku czujemy się bardziej wrośnięci w świat; i b) interludia i retrospekcje są krótsze.. To się przekłada na więcej akcji!

Natomiast wady... Cóż, tom drugi jest też co najmniej równie ciężki jak pierwszy - tak całkiem dosłownie...
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 15 Sierpień, 2014 12:40 Odpowiedz z cytatem

Cudownie, te retrospekcje rzeczywiście trochę mnie denerwowały. Ale tylko troszeczkę  Heh Powiem Ci, że jak drugi raz przeczytałam początek Drogi Królów, to już mnie on wcale nie nużył. Dlatego, że kojarzyłam już wszystkie osoby i patrzyłam na to już z zupełnie innej perspektywy. I znałam zakończenie  Wink .


Wywiedziałam się u Maga, że owszem, będzie wydanie w twardej oprawie, chociaż nie szybko. I przesunęli datę wydania Words of Radiance ze stycznia 2015, na 3 grudnia tego roku  Very Happy
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 15 Sierpień, 2014 13:09 Odpowiedz z cytatem

Sanderson ma jakiegoś pomocnika, całkiem zwyczajnie zatrudnionego na etacie, który ponoć bardzo mu się przydaje w eliminowaniu mniej porywających fragmentów książek. Swoją drogą ma też alfa czytelników i,jak piszesz, sporą rzeszę "pomocnych dłoni" z internetu.

A poza tym jest dobry, i tyle.

No, Magu, czekamy Smile Co prawda mam wersję oryginalną, ale polskie tłumaczenie też kupię!
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 14 Listopad, 2014 16:22 Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do przeczytania fragmentu Słów Światłości:
http://issuu.com/wydawnictwomag/docs/fragm_abs2_ss
Na szczęście do 3 Grudnia już niedaleko  Very Happy
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 02 Grudzień, 2014 10:43 Odpowiedz z cytatem

Właśnie dotarła  Very Happy Świeżutka i pachnąca, prosto z drukarni. Nic, idę czytać i wsiąkam na parę dni  Laughing
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
magartur
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 13
Chowaniec

100 Miedziaków
8 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 09 Grudzień, 2014 16:02 Odpowiedz z cytatem

Ja również miałem książkę już 2 grudnia, ale kupiłem ją w Empiku. Byłem w sklepie za wcześnie i musiałem poczekać aż rozpakują dostawę Wink Niestety od tygodnia nie mam prawie w ogóle czasu na czytanie, staram się jednak zaliczyć chociaż rozdział dziennie. Książka jest już od pierwszych rozdziałów fantastyczna i tak jak to ktoś napisał w recenzji - u mnie również zmieniła się skala "zaje...ości" książek Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
magartur
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 13
Chowaniec

100 Miedziaków
8 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 01 Styczeń, 2015 20:18 Odpowiedz z cytatem

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku  cheers2  
Początek roku, a ja nie mam co czytać Sad Słowa Światłości były fantastyczne, ale się skończyły i na kolejną część trzeba będzie stosunkowo długo czekać. Macie jakieś propozycje?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 01 Styczeń, 2015 21:34 Odpowiedz z cytatem

Ja czytam drugi raz Wink Tak mi przyszło do głowy że wypadałoby coś tu skrobnąć, jaką recenzje czy cuś. Ale jakoś zmobilizować się nie mogę... Co polecić to nie wiem. Niedawno czytałam Imaice, ale nie polece jej bo ja poległam po 1/3 książki. Nie pasowała mi zupełnie.
____________

“Let the Dragon ride again on the winds of time.”

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Inszy
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 44
Chowaniec

381 Miedziaków
39 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 09 Sierpień, 2016 11:07 Odpowiedz z cytatem

W poszukiwaniu złotej łopaty odkopuję wątek, ale może komuś się to do czegoś przyda.

Korzystając z tego, że oferta MAGa jest dostępna na Legimi, to zaczynam nadrabiać Sandersona.

Trylogia "Z mgły zrodzony" wciągnęła mnie od pierwszych stron. Bardzo ciekawie przedstawiony świat, "magia" bardziej w klimatach suberobohaterskich niż w typowym fantasy, ale jest ona logiczna, mocno związana z funkcjonowaniem społeczeństwa i dobrze spina wątki nadprzyrodzone z całą resztą.
Postacie nie są może nadzwyczaj rozbudowane, boczni bohaterowie zostali potraktowani raczej po macoszemu, ale przy tym Sanderson znalazł dobry kompromis pomiędzy szczegółami i rozrywką, dzięki czemu ani nie nudzą nas drobiazgowe opisy historyczne oraz psychologiczne, a zarazem łatwo znaleźć więź pomiędzy nami i bohaterami.
Fabularnie jest to trochę infantylne, na pewno do głębszych przemyśleń nie zmusi, a część kluczowych sytuacji odbywa się za łatwo, czasami wręcz naiwnie. Nie da się jednak powiedzieć, że scenariusz nie wciąga, to jedne z tych książek, przy których siada się do kilkunastu stron i kończy trzy godziny później. Świetna lektura do podróży, oczywiście na czytniku, bo w wersji papierowej, to spore tomiki i szkoda by było ryzykować ich uszkodzenie w transporcie.

Aktualnie wziąłem się z "Drogę królów" i tu już tak łatwo nie było. Autor stwierdził, że stworzy znacznie bardziej rozbudowaną rzeczywistość w której toczy się akcja i wrzuci kilkoro bohaterów w różnych częściach świata. Z jednej strony faktycznie sporo mniej typowych rzeczy, całość mocno się różni od tego, do czego przywykliśmy, ale początkowo jest to dość męczące. Nie rozumiemy za bardzo świata, historia szybko skacze pomiędzy niezwiązanymi ze sobą miejscami, postaciami i sytuacjami. W pewnej chwili nawet myślałem o porzuceniu tej serii, ale zacisnąłem zęby i chyba całe szczęście, bo gdzieś po 250-300 stronach zacząłem czuć szczere zainteresowanie co będzie dalej.
Magia niby oryginalna, ale ciężko mi się pozbyć wrażenia, że to tylko trochę zmodyfikowana wersja tej ze Zrodzonego.

Ogólnie Sandersona oceniam bardzo wysoko wśród autorów lekkiego heroic fantasy. Szczególnie, że dostał bonus za sprawne zakończenie "Koła Czasu", gdy sam Jordan zaczynam już przynudzać. Tylko jak faktycznie walnie 10 cegieł pod rząd, to nie wiem czy się w tym wszystkim nie pogubi i dobre pomysły nie zostaną zastąpione graniem na czasie.
____________

Surrounded by an endless sky
Listen to its heartbeat echo

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.