Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Czy warto?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
T'San
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 15
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 08 Maj, 2011 15:17 Odpowiedz z cytatem

Kolejny temat od czy. Czy warto tworzyć? To pytanie stawia sobie zapewne każden twórca każdego rodzaju sztuki. Muszę postawić to pytanie wam, choć sama nie jestem pewna odpowiedzi.

Wielokrotnie stawiałam sobie to pytanie po kolejnej krytyce ze strony nie tyle co otoczenia, ale i internautów. "Zajmij sie nauką", "Won do piaskownicy", "Lepiej byś poodkurzała a nie przy komputerze siedzisz" etc. I nie jestem pewna czy warto. Moja praca nie jest doceniania przez żadnych z nauczycieli, a z własnej satysfakcji nie pozostaje mi nic, po dwace tak "konstruktywnej" krytyki.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy jesteście ostro krytykowani za jakże osobliwą pasję, jaką jest pisanie?

(Jeśli taki temat był, proszę Moderację o zamknięcie. Jeszcze nie wiem gdzie jest opca szukaj:lol:)
____________

http://radio.chelmonline.pl/

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 08 Maj, 2011 17:30 Odpowiedz z cytatem

Ja jestem krytykowana, i to nieraz w bardzo niewybredny sposób. To jednak nie powód, by złamać pióro, w każdym razie nie dla mnie. Nie każdy musi kochać to, co robią. Jeśli mam zwolenników, jest rzeczą logiczną, że będę miała i przeciwników, więc się nie przejmuję.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
T'San
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 15
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 08 Maj, 2011 21:46 Odpowiedz z cytatem

Ja powiem, że w związku z krytyką mam problemy z pewnością co do jakości moich "dzieł". Czy dalej tworzyć, bez wątpienia, podzczaas... problemów z publikacją.   Confused
____________

http://radio.chelmonline.pl/

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Emhyrus
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 164
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 11 Grudzień, 2011 12:33 Odpowiedz z cytatem

Odświeżam trochę, ale co tam!
Publiczna krytyka to coś normalnego. Świat jest pełen zróżnicowanych ludzi, którzy mają różne gusta. A to, że trafiamy tylko na takich co się im nie podoba- cóż, trzeba zacisnąć zęby i zobaczyć co mamy źle.
Czyli zatrudnić parę osób, które wg nas znają się trochę na literaturze, rozdać im tekst do przeczytania. Potem zatrudniam redaktora (koleżanka na polonistyce-fanka fantastyki), który zjeżdża mój tekst od góry do dołu. Potem jestem obrażony przez długi czas, ale wiem, że bez redakcji nie da się wydać prawie niczego (no chyba, że jest się Evivą, czy Protznerem i tu nie ma żadnej wazeliny).
Wiem jaki to ból, oddać tekst bez redakcji. Albo chociaż go opublikować.
Ja ostatnio cierpię na chroniczny zanik weny, nie napisałem nic chyba od lipca. I potrzebuję pomocy- Fantaści, usłyszcie niemy krzyk kolegi w potrzebie i pomóżcie!
Pozdrawiam i przepraszam, jeśli chaos się gdzieś zagnieździł w poście.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 11 Grudzień, 2011 12:49 Odpowiedz z cytatem

Mój złoty, milutki jesteś, ale zapewniam, ze my też nie mamy odpowiedniego poparcia, a bez niego wydanie czegokolwiek to senne marzenie. Wydawnictwo nawet nie pofatyguje się odpowiedzieć na Twój list!
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Świerszcz bez skrzypiec
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 08 Luty, 2012 20:07 Odpowiedz z cytatem

Emhyrus, nikt z nas nie pomoże Ci, usłyszawszy Twój krzyk. Dlaczego? Tylko Ty sam potrafisz sobie pomóc Smile. Więc siadaj do pisania i pisz. Niektórzy mają w życiu taki zapiernicz, że nawet nie mają czasu na marzenia. Jeśli dziś nie potrafisz realizować pragnień i nie masz pomysłu, jak to zmienić, może powinieneś porzucić to, o czym marzysz.
Jeśli nie chcesz się poddać, po prostu WEŹ SIĘ ZA SIEBIE I ZA SWOJE DZIEŁO Very Happy. I walcz z lenistwem, codziennie, nieustannie. W końcu dopniesz swego. No chyba, że nie chcesz, albo sam w siebie wątpisz...

T'San, to pytanie, które zadaję sobie codziennie.
Ale jeśli nie pisanie, to co?
Poza tym - chcąc pisać, musisz codziennie tworzyć świat, bohaterów, klimat, narratora... Wszystko! Czyli zaangażowanie. Stać Cię na nie?
Pisarz musi mieć TO COŚ - pewien rodzaj intuicji. Musi czuć, co w jego twórczości jest zabawne, co patetyczne, co parodiowo-pogardliwe, co klimatyczne, co filozoficzne itd itp, a co nijakie - musi znać się na swojej robocie, operować językiem po mistrzowsku, prowadzić z czytelnikiem grę, która go wciągnie, musi odróżniać banał od wysokiej jakości i serwować tylko to, co odznacza się właśnie wysoką jakością.

Jeśli pisarz nie posiada tych cech, pewnie do jakiegoś stopnia jest w stanie je w sobie rozwinąć. Ale to nie kwestia dwóch dni leżenia bykiem, tylko długich lat wytężonej pracy.

Tak, to niesprawiedliwe, że niektórzy dzierżcy pióra mają TO COŚ ot tak, bez żadnych treningów i przygotowań.
Ale nikt nigdy nie obiecywał nam, że świat będzie sprawiedliwy, nieprawdaż? A mimo to tak bardzo się na nim chcieliśmy znaleźć, że oto... stało się. Więc teraz zamiast narzekać, bierzmy się za siebie Smile.


A jeśli nie, polecam 2 inne sensowne wyjścia:
- zostać wyrachowanym pasożytem żerującym na innych, jak to robią nie posiadający własnego pomysłu na siebie i na świat, a mimo to żądni zysku i sławy politycy, urzędnicy ZUSu i puści plastikowi gwiazdorzy.
- zacząć obrastać kurzem, tłuszczem, włosem, wąsem i lenistwem, akceptując wszystko, czemu nie potrafimy / nie chcemy przeciwdziałać.

Bo jakiż sens ma biadolenie, z którego nic nie wyniknie?



Jeśli zaś chodzi o wydawnictwa, jestem pewien, że pracujący w nich ludzie marzą wręcz o jakimś nieodkrytym, nieoszlifowanym talencie. Dam sobie ślepą kiszkę uciąćSmile, że tak właśnie jest. I jeśli ktoś z nas zrobi kiedyś w tym fachu karierę, pewnie właśnie to powie - piszcie, próbujcie, twórzcie. Jeśli napiszecie sto tekstów, może choćby za jeden z nich zostaniecie wpuszczeni na Parnas. Wstępując tam, zasiądziecie po prawicy Homera, Horacego, Szekspira, Mickiewicza...
I pomachacie tym biadolącym w dole.
Czy można stać się wielkim pisarzem dzięki znajomościom albo pieniądzom? Wątpię. Może dzięki szczęściu i talentowi.
Ale czy chwytając za pióro, uważacie się za byle łamagów nie potrafiących wypracować własnej jakości? Czy przeczycie więc samym sobie?
Nie sądzę.
Odpowiedź jest prosta, ale każdy musi udzielić sobie jej sam.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.