Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Polityka w fantasy
Idź do strony 1, 2  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Recenzje powieści fantastycznych
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 17 Maj, 2006 13:42 Odpowiedz z cytatem

Czytając inne tematy zauważyłem, że niektórzy z Was wolą fantastykę polską od zagranicznej, inni na odwrót. Ja za polską nie przepadam, a to ze względu na jedną z głównych jej cech: jest strasznie upolityczniona. Zawiera mnóstwo aluzji i paralel do sytuacji i zagadniej politycznych, nawet do konkretnych polityków. A ja mam chyba, tak jak Tolkien, wstręt do wszelkich alegorii. Podejrzewam, że profesor od niziołków przewraca sie w grobie, kiedy inni piszą o wpływie II Wojny Światowej na Władcę Pierścieni! Ale niektórym to odpowiada. Więc pomyślałm, że zapytam, dlaczego? Co sądzicie o obecności polityki w fantastyce?
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 17 Maj, 2006 20:27 Odpowiedz z cytatem

Polityki mam dość już po pierwszych wiadomościach. Po co jeszcze mam o tym czytać.
W ogóle nie lubię jakichkolwiek porównań lub aluzji do naszego świata. Dlatego już od samego początku zraziłam się np. do Świata Czarownic. Ja lubię serie takich autorów jak Jordan, Williams, Goodkind czy Martin (dzisiaj wyszła najnowsza część Uczta dla wron  Very Happy ), którzy tworzą zupełnie odrębne, niezależne światy. Jakiekolwiek powiązanie z naszą rzeczywistością, niszczy klimat. Nie cierpię tego. Dla mnie fantastyka, która zaczyna mieć coś wspólnego ze światem realnym, przestaje być fantastyką.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Cykuta
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 29
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 20 Maj, 2006 18:19 Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie. Kunszt fantastyki to moim zdaniem właśnie umiejetność stworzenia pieknego i wciągającego świata, który jest światem równoległym, innym. Jeśli ktoś chce użyć litereatury jako narzędzia wyrażania poglądów, dlaczego nie napisze wprost? Takie mieszanie odbiera zarówno siłę przekazu, jak i przyjemność z czytania. A jak słyszę, że Sauron to Hitler, a Ostatni Sojusz to Amerykanie i Anglicy, to już nie wiem, czy się śmiać, czy płakać, czy kogoś bić... dajcie spokój, w ogóle w którym roku wyszedł Lord of the Rings?
____________

yippikaiei!! skończyłam pracę!! zaliczę semestr!!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 20 Maj, 2006 18:59 Odpowiedz z cytatem

zgadzam się z przedmówczyniami (tudzież przedmówcą  Smile  )

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Cykuta
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 29
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 20 Maj, 2006 19:40 Odpowiedz z cytatem

Netrath, ty jesteś w cholerę lakoniczny    Very Happy  A właściwie to kto u nas robi aluzje do konkretnych polityków? bo takich jakoś nie kojarzę...
____________

yippikaiei!! skończyłam pracę!! zaliczę semestr!!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 20 Maj, 2006 19:42 Odpowiedz z cytatem

(Ja lakoniczny? Ja po prostu nieśmiał jestem  Embarassed  )

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 20 Maj, 2006 20:36 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
właściwie to kto u nas robi aluzje do konkretnych polityków?


Proponuję poczytać Nową Fantastykę lub zbiory opowiadań, w których jej redakcja maczała palce, np. Miłosne dotknięcie nowego wieku. Upolityczniona jest przede wszystkim SF, a zwłaszcza krótka forma, opowiadania. Prezydenci Rosji, USA, Jaruzelski i inne figury końca komunizmu przewijają się jak, nie przymierzając, skarpetki.

Ale i fantastyka, i długie cykle się przed tym nie uchroniły do końca. Ciekawe, że rozterki Milvy (? nie pamiętam, a nie chce mi się sprawdzać - chodzi o łuczniczkę w cyklu Sapkowskiego o Wiedźminie) wypadły akurat chwilę po narodowej debacie na temat legalności aborcji. Pal już licho, czy się zgadzam, czy nie, ale fakt że Sapkowski nie powstrzymał się od takiego, hm... "komentarza" bardzo mnie do niego zraził.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Cykuta
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 29
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 20 Maj, 2006 20:43 Odpowiedz z cytatem

dziękuję za informację. nie czytam Sapkowskiego, to pewnie dlatego   Very Happy  a z komunizmem to już chyba tak nasza bolączka narodowa
____________

yippikaiei!! skończyłam pracę!! zaliczę semestr!!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 20 Wrzesień, 2006 16:05 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A jak słyszę, że Sauron to Hitler, a Ostatni Sojusz to Amerykanie i Anglicy, to już nie wiem, czy się śmiać, czy płakać, czy kogoś bić... dajcie spokój, w ogóle w którym roku wyszedł Lord of the Rings?


Władca? W 1955 roku (nie, to nie z pamięci, aż tak dobry nie jestem  Wink  ) Ale Tolkien zaczął pisać właśnie 39 i dlatego istnieją takie poglądy. Jednak Tolkien przeżył przecież I Wojnę Światową i mówił, że książka wyglądałaby tak samo gdyby pisał ją w czasie pokoju.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Buczo
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 93
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 20 Wrzesień, 2006 17:34 Odpowiedz z cytatem

Raczej nie...  Roll  według mnie to właśnie wojny sprawiła że władca jest taki a nie inny.   Razz  Gdyby nie wojna niewiadomo jakie były by te książki dzisiaj.   Confused

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 20 Wrzesień, 2006 20:05 Odpowiedz z cytatem

A ja powtórzę jeszcze raz  Smile  Tolkien przeżył I Wojnę Światową i jeśli już to ona by wywarła na niego większy wpływ, bo zginęło wiele osób które znał z dzieciństwa, chyba zniszczona została jego rodzinna miejscowość (ale nie pamiętam - gdzieś to było napisane). W ogóle Tolkien stronił od takich rzeczy i oburzał się na porównania Saurona z Hitlerem itd. Pozostaje jeszcze podświadomość, ale Tolkien zaczął obmyślanie świata w ogóle na początku XX w. Tak samo można by mówić o Silmarillionie, który wyszedł później niż Władca, ale był obmyślany jeszcze wcześniej. Tak więc jeżeli ktoś się bardzo upiera to można uznać, że do książki, przez podświadomość autora dostały się jego wspomnienia, aczkolwiek z I Wojny Światowej.

PS. A wogóle jeśli Sauron był Hitlerem, to Jedyny Pierścień toWunderwaffe?  Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Buczo
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 93
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 20 Wrzesień, 2006 20:26 Odpowiedz z cytatem

Hehe... możliwe że jego przyjaciele byli zabijani, jego miejscowość zniszczyli, ale te twoje porównania nie mają sensu.  Blee  Sauron hitlerem... Confused

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 20 Wrzesień, 2006 22:14 Odpowiedz z cytatem

Imć Tolkien sie w grobie przekręca...   Razz  Ponoć sporo czasu spędził przekonując krytyków, że to LotR jednak nie miał w zasadzie nic wspólnego z 2 wojną czy gospodarczym stanem Anglii po jej zakończeniu... A krytycy swoje...  To autentycznie niezwykłe, ale nawet na studiach, od sz. p. dr lit. angielskiej słyszałem, jak to Władca "odczytany być winien". To chyba spisek krytyków, żeby nie uznać ponadczasowości jego dzieła.
haha2
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Wrzesień, 2006 12:57 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hehe... możliwe że jego przyjaciele byli zabijani, jego miejscowość zniszczyli, ale te twoje porównania nie mają sensu.  Blee  Sauron hitlerem...

No to właśnie mówię (piszę  Smile  ) że porównania Saurona z Hitlerem itd. nie mają podstawy. W ogóle to pewnie ludzie myslą, że wiedzą lepiej od autora co przedstawia jego książka  mad3
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Buczo
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 93
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Wrzesień, 2006 14:58 Odpowiedz z cytatem

No tak. ok

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Wrzesień, 2006 15:01 Odpowiedz z cytatem

No to się w końcu dogadaliśmy  Very Happy  A się dyskusja o Tolkienie zrobiła  Razz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Buczo
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 93
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Wrzesień, 2006 15:06 Odpowiedz z cytatem

Może się jeszcze pociągnie... ma ktoś jeszcze skojażenia polityczne z Władca?  Laughing

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Wrzesień, 2006 18:07 Odpowiedz z cytatem

Taaa... Saruman przypomina mi Leppera, Kaczyńscy krasnoludów, a Wałęsa Bombadila. Niestety Gilowska nie kojarzy mi się z Galadrielą. Ciekawe, że nie bardzo znajduję odpowiedniki dla Gandalfa, Froda czy Aragorna.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lady Dragon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 416
Chowaniec

4418 Miedziaków
309 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 26 Wrzesień, 2006 10:14 Odpowiedz z cytatem

A ja myślałam, że to oczywiste. Przecie Zyta to Deagol zdradzony przez przyjaciela, Szeloba to Begger w przebraniu, Giertych wcielił się w rolę Golluma, a reszta naszego rządu to wargowie-krwiopijcy.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 09 Listopad, 2006 16:00 Odpowiedz z cytatem

Mówicie tylko o LoTR
on jest świetny i boski wiem
ale np.Dzieła Sapkowskiego
to polak przecież
też są bardzo fajne
jest dużo polskich fajnych dzieł tylko nie są tak rozgłaszane
Sądze że i polska i zagraniczna fantastyka jest świtna
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Recenzje powieści fantastycznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.