Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Andrzej Sapkowski
Idź do strony   1, 2, 3, 4, 5  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
loQ
Wędrowiec


   Posty: 65
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 28 Wrzesień, 2008 11:04 Odpowiedz z cytatem

FreeCia napisał:
Tak, też mi się to podobało, ale troche nudne. Momentami opisy rozciągały się na kilka stron i nie dało rady tego czytać, musiałam omijać do następnej akcji.

Dodane po 10 sekundach:

Tak, też mi się to podobało, ale troche nudne. Momentami opisy rozciągały się na kilka stron i nie dało rady tego czytać, musiałam przechodzić do następnej akcji.


A może mi powiesz jeszcze że Tolkien we WP nie przynudza? Przynudza o wiele bardziej niż Sapkowski.
____________

[img=http://www.wowsignature.com/upload/sign-loQ.png]
[img=http://www.wowsignature.com/upload/ub-loQ.png]

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 28 Wrzesień, 2008 14:47 Odpowiedz z cytatem

Według mnie opisy u Tolkiena kreują wspaniały świat i bardzo miło mi się je czyta, szczególnie że są one napisane bardzo dobrym językiem.
Ten argument jest oczywiście dosyć subiektywny, bo dla jednego Tolkien będzie "przynudzał", dla drugiego nie.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 28 Wrzesień, 2008 23:44 Odpowiedz z cytatem

Ciężko o obiektywność kiedy rozmawia się o tym, co się komu podoba Razz Rozmowa jest jakąś tam wymianą poglądów, mój pogląd na "opisy" pana Andrzeja jest zdecydowany, jasny i klarowny: jego narracja to sama słodycz dla moich czytelniczych gustów, popis erudycji i niesamowitych zdolności pisarskich, po prostu czysta, nieskażona, niewinna przyjemność Smile
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
loQ
Wędrowiec


   Posty: 65
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 04 Październik, 2008 8:20 Odpowiedz z cytatem

MI chodzi o gólne przynudzanie, nad opisami się nie zastanawiwałem nigdy...
____________

[img=http://www.wowsignature.com/upload/sign-loQ.png]
[img=http://www.wowsignature.com/upload/ub-loQ.png]

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 04 Październik, 2008 10:12 Odpowiedz z cytatem

A możesz to trochę sprecyzować? Bo ja nigdy nie miałam takiego wrażenia, więc nie wiem dokładnie o co ci chodzi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
telcontar
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 34
Chowaniec

60 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 04 Listopad, 2008 23:51 Odpowiedz z cytatem

A mnie ostatnio Sapkowski rozczarował,kupiłem w ciemno "Coś się kończy..."-i pomyślałem,że może on.Opowiadania są daleko poniżej przeciętnej,że nawet wstępniaki nie pomogą.Niestety AS prowokuje zbytnią pewnością siebie(także w Maladie,Arturze)..Panie Andrzeju,a może Geralt miał brata,bliźniaka...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Madea
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 281
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 05 Listopad, 2008 19:22 Odpowiedz z cytatem

A mi się saga podoba
Ostatnio czytałam Chrzest Ognia Smile

To chyba najnudniejsza Smile

Ale i tak mi się podoba...  Heh

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 08 Listopad, 2008 21:57 Odpowiedz z cytatem

W 'Coś się kończy..' jest kilka perełek, ze 'Złotym Popołudniem' na czele i 'W leju po bombie' zaraz za nim. Podoba mi się też żart z 'Battle dust' oraz alternatywne zakończenie sagi (opis wesela bawi mnie nieustannie, doskonałe remedium na jesienno-wiosenne wahania nastroju   Wink  ). A co do postawy pana Sapkowskiego to fakt, skromny nie jest   Razz. A 'Świat króla Artura' jest esejem, z definicji eseju wynika, że jest to forma literacka wymagająca od autora pewnego popisu erudycji i zdolności autoprezentacji od najlepszej strony (a nie jest tajemnicą, że zaprezentować to się ten pan potrafi..), więc ciężko AS'a w tym akurat przypadku za to strofować. Zresztą, dla mnie AS pozostanie AS'em z uwagi na sagę, trylogię, opowiadania, kompendium.. Bez względu na jego portret osobowościowy Wink
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
telcontar
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 34
Chowaniec

60 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Listopad, 2008 11:32 Odpowiedz z cytatem

Pan Andrzej jest niewątpliwie błyskotliwy,ale na dłuższą metę staje się to nudne,zwłaszcza gdy takie fajerwerki zdominują treść-widać to zwłaszcza w krótkich utworach.Wygląda to czasem tak,jakby jego dobre pomysły(Muzykanci,Złote popołudnie..)i sprawny warsztat pisarski szły obok siebie,same sobie.Nie wiem jak to wyrazić,ale są one takie..sapkowskie,nieodparcie sapkowate."Świat króla Artura" podobnie napastliwy,a liczyłem,że chociaż tu autor powstrzyma się od kolokwialnego tonu(sapkowszczyzna).
Jako odtrutkę polecam "O literaturze angielskiej"W.Ostrowskiego-dla niektórych pewnie okaże się nieco anachroniczną ta książka,ale jaka tam panorama myśli brytyjskiej,z jaką lekkością podana historia literatury Wysp-od utworów anonimowych i legend,po wiek XX.serdecznie polecam,także panu AS-owi

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 09 Listopad, 2008 12:26 Odpowiedz z cytatem

Ostrowski.. <notuje w pamięci> Zajrzę w wolnej chwili, lubię ciekawie napisane książki historyczne, a ostatnio nie mogę na żadną taką trafić. A co do, jak ją nazywasz, 'sapkowszczyzny' to mnie ona ani denerwuje, ani irytuje. Pasuje mi taki styl, może dlatego, że nie trawię fałszywej skromności i u AS'a doszukałam się jej przeciwieństwa.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
telcontar
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 34
Chowaniec

60 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 11 Listopad, 2008 11:31 Odpowiedz z cytatem

Nic gorszego nad fałszywą skromność(bo można skończyć jak Uriah Heep)ja też lubię przebojowych pisarzy,świadomych swej wartości,ale te wstępniaki z tomu "Coś się kończy..." to już takie odautorskie wlewanie sobie,bo komu one potrzebne?jego wyznawcom?To przecież nie Miłosz ani Iwaszkiewicz..
Sapkowski został nominowany ostatnio do jakiejś nagrody rynku księgarskiego w Wielkiej Brytanii-za Wiedźmina,i tej nagrody mu z całego serca życzę!Ja lubię jak po lekturze coś we mnie zostaje,i widzę teraz nieśmiertelną parę:Geralt i Jaskier;ale jakoś nie widzę żadnego z opowiadań  "Coś się kończy,coś się zaczyna".
Lidia,książkę Ostrowskiego trudniej dziś znaleźć niż np."Odrzucony obraz"C.S.Lewisa-też dobre o literaturze średniowiecza,i jeszcze dostępne w księgarniach(wznowienie).pozdrawiam Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Tixon
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 62
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 14 Luty, 2009 12:44 Odpowiedz z cytatem

Nie skłamię, jeśli powiem, że moją obecną znajomość fantastyki zawdzięczam głównie Sapkowskiemu, głównie zaś jego rękopisowi, w którym zawarł swoistą mapę fantasy - kanon. Kierując się tym wskazaniem, zagłębiłem się w ten świat i nie jestem w żaden sposób zawiedziony.
Wiedźmin do tej pory robi na mnie wrażenie (a czytałem go trzy, cztery razy w przeciągu 6 lat), chociaż z każdym kolejnym czytaniem odkrywam źródła, którymi Andrzej się inspirował. Mimo wszystko, fabuła i sposób jej ukazania (pocięcia, przeskoki, niedopowiedzenia, smaczki, inwersje czasowe, omówienia z perspektywy lat, stopniowanie napięcia) pokazują, że do roboty przystąpił ktoś, kto się na tym zna. Kto wie, czego oczekuje czytelnik. Dlatego właśnie Wiedźmin jest ikoną polskiej fantasy. Złożoność tej postaci bije na głowę Inkwizytora, Bimbrownika i innych "bohaterów". Chyba tylko Nocny Wędrowiec ma szanse z nim się mierzyć.
Ale przecież Geralt nie jest jedyną kultową już postacią. Jaskier, Yennefer,  Oczko to tylko niektóre z nich.

Trylogia Husycka... W przeciwieństwie do pani Leander, nie jest czymś, co bardzo przypadło mi do gustu. Czytało się dobrze - w końcu Sapkowski- ale nie było to osiągnięcie nawet na połowę Wiedźmina.

Esej o Królu Arturze był zaś tym, czego wymaga się od pisarza miłośnika tejże legendy - krytycznej analizy legend i historii, w swoim specyficznym stylu.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Sharin
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 50
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Luty, 2009 15:11 Odpowiedz z cytatem

Z twórczością Andrzeja Sapkowskiego zapoznałem się już dość dawno. Przebrnąłem przez opowiadania, cykl o wiedźminie a także trylogię husycką. Myślałem także aby zerknąć do rękopisu ale na dzień dzisiejszy mam ciekawe książki na oku Wink Może w przyszłości przyjdzie i na niego pora.

Opowiadania
Zdecydowania najbardziej cenię sobie Trochę poświęcenia. Historia Essi Daven i Geralta jest dla mnie najpiękniejsza jeżeli bym brał pod uwagę nutkę romantyzmu (jakże dla mnie ważnego w tekstach), scenerię wydarzeń i jakąś taką woń miłosnej ballady. Przeczytałem opowiadanie kilkakrotnie (całą sagę z 3-4 razy) i uważam je za majstersztyk.
Podobało mi się także opowiadanie Droga z której się nie wraca, gdzie po raz pierwszy zetknąłem się z Visenną. Warto się z nim zapoznać!

Cykl o wiedźminie
Geralt z Rivii to z całą pewnością ikona polskiej fantastyki I choć nie jest to postać przeze mnie ubóstwiana to darzę ją szacunkiem. Przede wszystkim za to, że za jej sprawą fantasy zostało w Polsce rozpropagowane. Jakby nie patrzeć to pan Andrzej był jednym z pierwszych fantastów. Oczywiście powstawały książki o różnych, ciekawych wątkach ale dopiero przygody wiedźmina wstrząsnęły każdym z czytelników.
Niewątpliwym plusem całego cyklu jest język. Jako historyk z wykształcenia czułem rzeczywistość w najdrobniejszych szczegółach. Byłem w stanie wyobrazić sobie opisywane przez Sapkowskiego miasta, drogi, dzikie puszcze, zamki, twierdze, szkoły, itd. Dlaczego? Po prostu autor zadbał oto, żeby te i inne miejsca nie były całkowicie oderwane od rzeczywistości ale w miarę możliwości osadzone w realiach pseudo średniowiecza (?). Andrzej Sapkowski przyłożył się do pisania książki.
Kolejnym plusem jest wciągająca fabuła. Akcja toczy się szybko ale nie schematycznie. Pan Andrzej znajduje w wirze przygód zarówno czas na szybkie działania bohaterów jak i na polityczne dylematy władców czy żarciki Jakiera. O niczym nie zapomina i może właśnie dlatego nie odczułem, że mam do czynienia z jakimś oderwanym do rzeczywistości bohaterem (typu Conana) ale raczej ze zwyczajnym wojownikiem z wczesnosłowiańskich czasów. Tyle, że osadzonym w realiach fantastycznych.

Trylogia husycka
Pierwszy tom i drugi jest the best. Trzeci? Rozczarowuje.
Spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego O_o
Za co cenię trylogię? Za jej głównego bohatera, który nie jest tym razem wojownikiem ale trochę bardziej zaradnym Jaskrem Wink Dla mnie obie postacie prezentują podobne wzorce i tyle. Brawa dla Sapkowskiego za to, że nie starał się stworzyć kolejnego Geralta oraz za to, że przyłożył się do zagadnień historycznych! Brawa!

Teraz czekam na Żmiję Twisted Evil

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Madea
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 281
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 27 Luty, 2009 19:42 Odpowiedz z cytatem

Ostatnio znów wróciłam do Sapkowskiego i co dziwne wciągnął mnie bardziej niż jak go czytałam po raz pierwszy...

Zazwyczaj to nikt nigdy nie zmusi mnie do przeczytania jakiejś książki po raz drugi, a ja sama , z własnej woli sięgnęłam po Ostatnie Życzenie...

Spostrzegłam, że o wiele łatwiej mi się czyta. Rozumiem więcej, niż wtedy jak byłam w piątej klasie...   Laughing  

Kiedyś jedno opowiadanie czytałam Bóg wie ile ... Smile

A teraz wystarczyło mi kilka godzin na całą książkę i byłam spragniona dalszych losów Geralta, bo nie pamiętałam już tych opowiadań.  Embarassed  

Gdyby nie " Zmierzch" Stephanie Meyer (który polecam) czytałabym sagę trzeci raz xDD


W czytaniu albowiem przeszkadza tylko szkoła ( a właściwie sprawdziany i klasówki, bo na lekcjach też czytam xDD) i sen ...  Sleep

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Listopad, 2009 16:47 Odpowiedz z cytatem

Jakiś czas temu przeczytałam zakupioną na krakowskich targach 'Żmiję'. Myślę, że upłynęło już wystarczająco potrzebnego na refleksję czasu, bym mogła coś o niej napisać, 'Żmija' zaskakuje. Raz - gro akcji umieszczone jest w Afganistanie, mniej więcej 20 lat temu. Dużo militarnego żargonu, sporo zaglądania do umieszczonego z tyłu książki słowniczka. Mało fantastyki - poza tytułową złotą żmiją mamy obdarzonego paranormalnymi zdolnościami bohatera. Jest to, co zawsze u AS'a, czyli nienaganny język, świetne opisy, błyskotliwe dialogi, narracja na medal. Brakuje ze to wartkiej akcji, rozbudowanej fabuły, dokładniejszego nakreślenia bohaterów. Po skończonej lekturze miałam wrażenie, że przeczytałam na siłę rozbudowywane opowiadanie. Krótko mówiąc - rozczarowałam się. Książka nie jest zła, jest naprawdę dobra, tylko, że.. nie na miarę takiego autora. Po nim spodziewałam się czegoś dużo lepszego. A 'Żmija', niestety, nie porywa.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
DarthVanat
Niszczyciel Światów


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1779
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 30 Maj, 2010 19:46 Odpowiedz z cytatem

ogólnie wszystko Sapskowskiego posiadam u siebie, z czego 2 tomy opowiadań uważam za genialne, i warte jak najbardziej polecenia to sagi nie doczytałem już do konca, bo 3 jej tom momentami tak zanudzał że się odechciewało, i niewystarczała sama ciekawość do poznania dalszych losów naszego dzielnego wojaka ;<

A ta jego nowa trylogia... no niestety poziomem bardziej do sag pasowała niż do opowiadań więc z mojej strony koniec był taki sam... -.-
____________

Wyspa i Królik - MG

Ofiara - Keith

Konwój - Zeke

Seasons change, tastes change... but people? People never change, and you delude yourself believing otherwise...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Laridae
Dowódca Oddziału
Skrzydło Burzy


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2049
Postać   Chowaniec

1179 Miedziaków
128 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 30 Maj, 2010 19:48 Odpowiedz z cytatem

W życiu nie czytałam nic Sapkowskiego. Nie ciągnie mnie do tego;p
____________

Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.

Konwój- Sharon

Wyspa- Ajra

Królik- Niamh

Cienie pod suchym słońcem- Kriia

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
TaGupia
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 377
Chowaniec

50 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 06 Wrzesień, 2010 20:11 Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie "Wiedźmin" jest chaotyczny i trudny do przeczytania (nie mówiąc o innych dziełach Sapkowskiego) , ale wątek ciekawy, mimo wszystkio dobrze napisane i nie żałuję że przeczytałam. Mam pare zarzutów, ale ogólnie się podobał.  Very Happy
____________

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Laridae
Dowódca Oddziału
Skrzydło Burzy


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2049
Postać   Chowaniec

1179 Miedziaków
128 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 06 Wrzesień, 2010 21:25 Odpowiedz z cytatem

A my w szkole chyba będziemy coś Sapkowskiego przerabiać. Chyba, że jednak uda mi się moją kochaną klasę do Tolkiena przekonać, w co wątpię.
____________

Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.

Konwój- Sharon

Wyspa- Ajra

Królik- Niamh

Cienie pod suchym słońcem- Kriia

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
DarthVanat
Niszczyciel Światów


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1779
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 07 Wrzesień, 2010 15:11 Odpowiedz z cytatem

Pewnie to to o Królu Arturze
____________

Wyspa i Królik - MG

Ofiara - Keith

Konwój - Zeke

Seasons change, tastes change... but people? People never change, and you delude yourself believing otherwise...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 3 z 5 Idź do strony   1, 2, 3, 4, 5  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.