Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
J. K. Rowling
Idź do strony   1, 2, 3  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 15:47 Odpowiedz z cytatem

A ja tak troszeczkę (acz nie do końca) nie na temat.
Wychodzi teraz 7 część. O ile się orientuję to ów Harry Potter ma jakieś 17-18 lat. I czy to nie jest głupie? Książka dla dzieci o dorosłym. Jak tutaj wszystko oddać? Czy książka może być dla 10-latka, gdy bohaterem jest, niech będzie, 17-latek? Oczywiście nie mówię o jakimś "hardkorowym realiźmie", ale wg mnie to Harry Potter bardziej nadawał się na lekturę dla dzieci, gdy bohater był dzieckiem.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 16:34 Odpowiedz z cytatem

Harry Potter to absolutnie nie jest literatura dla dzieci. Pierwsze 2-3 tomy owszem, późniejsze już nie.

Myślę, że Rowling w założeniu pisała dla tych samych odbiorców. Kiedy zaczynała, byli 10-latkami; kiedy wychodził ostatni tom, mieli  około 18-tki. Nie wiem dokładnie, ale jakoś tak było. Niestety książki "dorośleją" z każdą kolejną.

Mówię niestety, bo osobiście uważam to za dość kiepski pomysł. W chwili wydawania po raz pierwszy było ok, ale teraz? Mamy 7 tomów i nie wiadomo, w jakim wieku się za nie brać. Czy powinien je czytać 10-latek? A co, ktoś wierzy, że zatrzyma się na 3 tomie i grzecznie poczeka, aż dorośnie trochę i ze zrozumieniem przeczyta o tragicznych wydarzeniach z późniejszych tomów?

A może do lektury powinny się zabierać stare konie po liceum? I co, będzie im się chciało czytać te pierwsze tomy...?
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 16:43 Odpowiedz z cytatem

Ja zacząłem się nad tym zastanawiać, gdy zauważyłem kampanię reklamową 7 tomu, która zdaje mi się skierowana właśnie do dzieci (chociaż nie zagłębiałem się za bardzo).
Podobnie filmy. Nikt mi chyba nie powie, że one nie są skierowane do dorosłych (5 części nie oglądałem, przyznaję, i chyba nie żałuję). Osobiście uważam, że 5 część jest już skierowana raczej do starszych odbiorców, w czwórce widać to mniej, właściwie tylko zakończenie jest dość "krwawe", a już cała piątka jest bardziej "nerwowa" (te całe sny itd.).
Również uważam, że lepiej by było, gdyby cała seria trzymała klimat 1, 2, 3 części (chociaż to nie byłoby dobre ze strony komercji - tak to i starsi mogą czytać i dzieci, i jeszcze jakieś kontrowersje są...).
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 16:44 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A może do lektury powinny się zabierać stare konie po liceum?

Stare konie? Ja Ci dam xDDD

A tak srsly, to zgadzam się z Tobą w stu procentach. Obawiam się, że pani Rowling zbyt spodobało się bycie boginią "potterowego pokolenia" xP

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 17:59 Odpowiedz z cytatem

Hm. Zdaje się, że nieco racji w tym jest. Z drugiej strony owe "dzieci", o których mowa, są nieustannie faszerowane rzeczami w stylu "Power rangers" oraz filmami, gdzie trup pada gęsto, a keczup leje się wiadrami. Czy pani R., choć bardzo się stara, może je jeszcze zaskoczyć? Bardzo wątpię   Twisted Evil
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 18:19 Odpowiedz z cytatem

Nawet w pierwszej części HP była jakaś-tam krew i inne takie. Co nie znaczy, że z sympatycznej opowieści o małym czarodzieju trzeba robić mhroczną książkę o quasi-satanistycznych rytuałach.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Geralt
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 14
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 29 Styczeń, 2008 7:02 Odpowiedz z cytatem

ja czytam już najnowszą częśc i jest super. czy ktoś też czyta?

Wszystkie dyskusje o 7 tomie przygód Harry'ego Pottera proszę prowadzić TU[<-link]. Domius.
____________

Pogromca Geralt

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
ddavidd666
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 13 Kwiecień, 2008 16:33 Odpowiedz z cytatem

Harry Potter to fantastyczna książka zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych. Co prawda starszym trudniej będzie przebrnąć przez pierwsze tomy, ale myślę, że po przeczytaniu całej sagi nie uznają poświęconego czasu przy książce za stracony.


Pozdrawiam!

Powrót do góry ⇑
Piotrek
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 09 Maj, 2008 13:52 Odpowiedz z cytatem

Czy ona tylko Harrego pottera napisała??

Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 22 Maj, 2008 14:04 Odpowiedz z cytatem

Piotrek, nie. Ale tylko Harry Potter został wydany.
Oprócz siedmiotomowego cyklu wydała też trzy książki "uzupelniające" serię. Są to ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" (ang. Fantastic Beasts and where to find them),  Quidditch przez wieki (ang. Quidditch through the Ages) oraz opowieści Barda Beedley'a, czy jakoś tak.
Te ostatnie wyszły w liczbie 7 egzemplarzy i tylko jednn trafił poza krąg przyjaciół Rowling. Kupiono go za prawie 2 mln funtów. Dochody z tych trzech ksiązek zostały przeznaczona na cele charytatywne.
Pani JKR pracuje nad nową książką ,,będzie to bajka polityczna dla dzieci"... ,,nie zamierzam się śpieszyć"
,,tylko tyle nam pani powie?"
,,Aż tyle, John"
Sądzę że siłą nazwiska ksiązka rozejdzie się jka ciepłe bułeczki.

ps. Ja chce przeczytac całego Barda, a nie tylko jedną bajkę   Rolling Eyes  

Pozdrawiam, Ryś

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Raile
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1606
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 23 Maj, 2008 10:26 Odpowiedz z cytatem

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleść" oraz "Quidditch przez Wieki" miałam okazję przeczytać. Uważam, że są to całkiem przyjemne lekturki, jak ktoś chce sie poczuć przez chwilę czarodziejem Smile

Zaczęłam czytać Harry'ego gdy mialam 9 lat. Wiem, że wtedy były już w Polsce trzy części, rok później na Polskim rynku pojawila się czwarta. Musze przyznać, że do tej pory wracam do nich gdy mam zły humor. Pani Rowling stworzyła w pierwszych książkach świat w którym każdy znajdzie cos dla siebie. Taką odskocznię.
Czwarta część również ma ten klimat, więc bardzo ją lubię, ale tam powoli zaczyna pojawiać się ten...."mrok"?
W moim odczuciu pisanie "doroślejszych" książek pani R. nie wychodzi. Nie potrafię odnaleść tego uroku w trzech ostatnich częściach Harry'ego Pottera.

Uważam, że seria jako-tako zakończyła się dość spójnie i nie czuję niedosytu. Kontynuacja przygód Pottera...nie. Nie kupuję tego.
Do pani R. mam wielki szacunek i powiększyłby się on, gdyby udowodniła, że nie jest pisarką jednej serii i potrafi stworzyć kolejne, dobre książki.
____________


Postacie:
#wciąż Holly
#Juno

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Maj, 2008 9:29 Odpowiedz z cytatem

Pierwsze części Harrego Pottera nawet mi się podobały, ale od piątej to wszystko stało się nudne. Bohater staje się nudny, książka skupia się w okół jego problemów sercowych. Szósta część to w ogóle powinna nosić tytuł "Harry Potter i problemy dorastania".
Po za tym świat jaki stworzyła Rowling też nie jest specjalnie ciekawy, ani oryginalny.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Maj, 2008 11:42 Odpowiedz z cytatem

A ja tam nadal lubię Harry'ego Pottera. No, może teraz wolę Portiera Wink.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Maj, 2008 19:11 Odpowiedz z cytatem

Jedna rzecz mnie ciekawi jeśli chodzi o Rowling: czemu "Harry Potter" tak szybko stał się sławny? Bo od pierwszej części wszędzie o nim mówiono.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Maj, 2008 19:15 Odpowiedz z cytatem

Geniusz "Harry Potter" jest książką ciekawą, a w Anglii dodatkowo dobre zareklamowaną. Jednak na polski przetłumazono ją dopiero w roku 2000 gdy był już sławny.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Maj, 2008 19:25 Odpowiedz z cytatem

Co do ciekawości, zgadzam się. Nie chodzi  mi o to, że mnie specjalnie zaciekawił, ale wtedy chyba było zapotrzebowanie na taką ciekawą książkę dla młodych ludzi z dużą ilością magii i akcji.
Dziwi mnie to, że w Anglii zaczęto go dosyć szybko reklamować, skoro Rowling nie była znana (np. nie pisała do gazet), a książek w stylu Pottera raczej nie było.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 27 Maj, 2008 23:26 Odpowiedz z cytatem

Może właśnie dlatego, że ich nie było? Pisał o tym choćby Pilipiuk, sukces Pottera ukazał, że jest zapotrzebowanie na ten typ literatury - fantasy, które trafiłoby przede wszystkim do warstwy zwanej 'młodzieżą' (nie lubię tego słowa Razz). Może w UK znalazł się ktoś, kto to zapotrzebowanie zauważył i postanowił wykorzystać gdy nadarzyła się okazja? Zresztą, żyjemy teraz w bardzo szybkich czasach, informacje obiegają glob w kilka sekund, może to dlatego znika problem, który istniał jeszcze, gdy powstawały dzieła Tolkiena, w końcu wielki boom na fantasy do dopiero lata sześćdziesiąte ubiegłego stulecia - WP musiał parę lat poczekać na popularność.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 28 Maj, 2008 14:44 Odpowiedz z cytatem

To rzeczywiście wydawcy musieli mieć niezłego nosa.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 30 Maj, 2008 17:49 Odpowiedz z cytatem

Geniusz a wiesz ile ona się za wydawcą nachodziła?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 30 Maj, 2008 20:40 Odpowiedz z cytatem

Sporo się nachodziła, jednak wielu innych ludzi piszących równie nieźle też się nachodziło, a wydawcy ich nie zauważyli.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 2 z 3 Idź do strony   1, 2, 3  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.