Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
J. R. R. Tolkien
Idź do strony   1, 2, 3, 4, 5, 6  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
klaudynkakn
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 9
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 17 Listopad, 2007 17:18 Odpowiedz z cytatem

zgadzam się z poprzednikami, że Tolkien to mistrz w dziedzinie fantasy. uwielbiam jego książki pełne barwnych opisów. dobrze oddaje kilmat miejsc w których znajdują się bohaterowie. a mówiąc o bohaterach to w jego powieściach potrafię zrozumieć ich decyzje. moim ulubionym bohaterem jest oczywiście Túrin. zafacynowała mnie ta postać. w powieściach tolkiena zachycił mnie styl pisania i wyobraźnia autora. widać, że chciał on też aby jego książki były niezwykłe i dlatego stworzył elficki język. bardzo lubię otoczkę śródziemia i całego świata storzonego przez niego. sama przeczytałam "Hobbita" "Władcę pierścieni", "Dzieci Hurina" a teraz zabieram się za  Silmallirion.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
spike
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 03 Grudzień, 2007 11:18 Odpowiedz z cytatem

Cóż można powiedzieć o Tolkienie. Chyba to, ze w większości lepszych księgarń znajdujemy go w dziale Literatura Piękna. I tak jak za 5 wieków nikt już nie zgadnie kim była Rowling, w szkole będą uczyli się o Mistrzu. I w dobrym tonie będzie posiadać w swojej biblioteczce genialnego Władcę Pierścieni, wspaniałego Silmariliona i wyszukane Niedokończone Opowieści. Przedrostek "genialny" przylgnął już do Mistrza na wieki.

Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 03 Grudzień, 2007 16:27 Odpowiedz z cytatem

Tolkien jako ozdoba domowej biblioteczki niczym trylogia Sienkiewicza? Fakt, całkiem prawdopodobne, coraz to bardziej zdobne wydania pojawiają się na rynku. Może zauważyłeś, że podobny proces przechodzi saga o wiedźminie czy trylogia husycka AS'a. Nie wiem czy to źle czy dobrze, wszystko ma swoje priorytety, wady i zalety^ ^
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geralt
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 14
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 08 Grudzień, 2007 10:08 Odpowiedz z cytatem

Witam. Moim zdaniem Tolkien to mistrz. Jego ksiażki czyta sie całymi dniami. W domu ma tylko pare jego książek, a reszte wypozyczam z biblioteki. Najlepszymi książkami tego autora, które przeczytałem to trylogia Władcy Pierścieni ora Hobbit czyli tam i z powrotem.  Heh
____________

Pogromca Geralt

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Devil_Imp
Wojownik


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 671
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 08 Grudzień, 2007 15:03 Odpowiedz z cytatem

Tak a propos Tolkiena, to wczoraj widziałem pierwszą na rynku podróbę Władcy Pierścieni  Razz  . Jest to "Ostatni Powiernik Pierścienia". Napisał ją jakiś Kirył Jeskov, opowiada o dalszych losach Śródziemia (tuż po zakończeniu LotR'a). Nie znoszę takich żałosnych podróbek, prawdziwych arcydzieł... To jest po prostu żałosne  mad3

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 29 Grudzień, 2007 17:37 Odpowiedz z cytatem

on najlepszy ale nie zgadzam się że tolkien nie lubił swiata lewisa bo był za bajkowy, uważał że lewis trochę za lagodne i tyle:)

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 29 Grudzień, 2007 20:12 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jego ksiażki czyta sie całymi dniami.

Zależy od tego, jak dużo czasu przeznacza się dziennie na czytanie i jak szybko się czyta  Wink  
Cytat:

Tak a propos Tolkiena, to wczoraj widziałem pierwszą na rynku podróbę Władcy Pierścieni  Razz  . Jest to "Ostatni Powiernik Pierścienia". Napisał ją jakiś Kirył Jeskov, opowiada o dalszych losach Śródziemia (tuż po zakończeniu LotR'a). Nie znoszę takich żałosnych podróbek, prawdziwych arcydzieł... To jest po prostu żałosne  mad3

No, ba! To nic w porównaniu do gościa, który napisał od nowa WP z punktu widzenia Saurona i to jego przedstawiając jako dobrego ("źli elfowie wygrali, a <historię piszą zwycięzcy>").
Cytat:

on najlepszy ale nie zgadzam się że tolkien nie lubił swiata lewisa bo był za bajkowy, uważał że lewis trochę za lagodne i tyle:)

Różnicy dużej nie ma; Śródziemie też było w jakimś sensie bajkowe i rzeczywiście, o tą łagodność pewnie chodziło.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 29 Grudzień, 2007 20:32 Odpowiedz z cytatem

no to było domius moim zdaniem powiedziane normalnie, w końcu taki tam minotaur nie wyglądał aż tak groźniej jak ugluk czy grishnak, co nie?
Ja słyszałem o przemodyfikowanym władcy pierścieni, fabuła podobna, tylko szczegóły inne napisane przez ruska, głupia książka ale tytuł ma fajny Wojna o kółeczko, lydio to jakaś pewnie przenośnia ale co ma sienkiewicz do tolkiena, 100 razy sienkiewicza przegania lewis. Sienkiewicz nudzi. Nie dziw się winterwolf ale przekład łoźińskiego jest najbardziej dostępny, NIESTETY. Jeśli chodzi o to jeszcze że śródziemie jest bajkowe, prawda ale jakoś śródziemie nie wydaje się takie łagodne jak bajki czy baśnie, ma w sobie klimat, niepowtarzalny i nkit tego nie powtórzy, wszystkie książki są bardzo pomyślane i przemyślane  Heh   i do tego  bardzo dużą kupę pracy tolkien w to włożył. Niewiem ale wątpię że w jakieś bajce wystepował by ork, w narnii nie pasuje. A do tego jak mówiłem śródziemie nie jest takie baśniowe jak np DandD, on to taka mocna baśń. Potwory takie baśniowe i to bardzo.

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 29 Grudzień, 2007 20:53 Odpowiedz z cytatem

Ork JEST wzięty z mitologii, jak wszystko u Tolkiena, tylko zmodyfikowany nieco. A co do bajek to one czasem są okrutniejsze od WP Smile Różnica między nimi jest jak między baśnią, a baśnią nowoczesną  Smile  Baśnie też mają klimat, niepowtarzalny. Potwory w D&D są wg mnie nie tyle baśniowe (skoro ork nie jest baśniowy u Tolkiena, to czemu w D&D ma być) co nie przemyślane i znajduje się tam po prostu paręset tysięcy bestii wziętych z każdej mitologii i w dziesiątkach odmian (galaretowate sześciany rządzą!).
Sienkiewicz za to mógł być kiedyś taką książką, jak teraz Władca Pierścieni, czy inne hity, nawet jeśli teraz zdaje ci się nudny. Zresztą za 100 lat będzie znowu na topie (moda retro  Very Happy  ).
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 29 Grudzień, 2007 23:14 Odpowiedz z cytatem

ale tolkien tak zrobił genialnie że to nie przypomina mitologii

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 31 Grudzień, 2007 15:39 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale tolkien tak zrobił genialnie że to nie przypomina mitologii

Dlaczego nie? Czy widzisz jakieś konkretne różnice?
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 31 Grudzień, 2007 17:47 Odpowiedz z cytatem

tak:)

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 31 Grudzień, 2007 18:01 Odpowiedz z cytatem

Mógłbyś wymienić?  Smile
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 01 Styczeń, 2008 9:22 Odpowiedz z cytatem

Wiesz to można powiedzieć tylko jak ktos tak uważa, mi mitologia kojarzy się ze starożytnością, WP jest bardziej do średniowiecza, moim zdaniem potwory mityczne, są bardzo baśniowe i tak dla dzieci opisane, np ork jest opisany moim zdaniem troche inaczej albo taki balrog. Jeśli chodzi o mitologie to masz ją w sillmarillion, jako mitologię ze śródziemia i to by było na tyle.

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 01 Styczeń, 2008 15:54 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
mi mitologia kojarzy się ze starożytnością

A wiesz, że formalnie to istnieje też mitologia Chrześcijańska? Potwory mityczne wcale nie są opisane tak dla dzieci, to nie dzieci przede wszystkim wyznawały daną religię. Czy taka np. Hydra jest opisana bardziej baśniowo od Smauga? A krwawe bóstwa Azteckie?
Rację masz w jednym - Władca Pierścieni to nie zbiór mitów, ale cała Ea już z Tolkienowskiej mitologii korzysta.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 01 Styczeń, 2008 17:17 Odpowiedz z cytatem

powiedzmy że jest tak jak mówisz w tym poście wyzej, ale myślę że hydra jest mitologiczna, smaug akurat też bo smok to z mitologii chińskiej czy jakieś tam

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 01 Styczeń, 2008 17:39 Odpowiedz z cytatem

Smoki są z tego co kojarzę bardzo popularne w mitologiach na całym świecie (może przez skamieliny dinozaurów itp.). Akurat smoki chińskie były chyba dobrymi stworzeniami, a smoki Tolkienowskie - złymi. Ale Lewiatan też był smokiem itd.
A krasnoludowie? A elfowie? Oni też mają korzenie mitologiczne. Wargowie, zdaje się, też. Wilkołaki? Z tego, co pamiętam to Morgoth miał takie stworzenia na służbie.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 01 Styczeń, 2008 17:56 Odpowiedz z cytatem

Ciekawie się czyta wasze rozmyślania Smile Problem jest w tym, że nikt do końca nie wie, co to jest "mit". Och, istnieją definicje. Co ciekawe, istnieje bardzo dużo bardzo różnych definicji, musiałbym pogrzebać we własnej pracy magisterskiej, żeby jakieś nazwiska przywołać, ale to chyba niepotrzebne. Ogólnie sprowadzają się one do tego, że mit to zespół skojarzeń związany z danym zjawiskiem/postacią/istotą itp, który się wykształcił w procesie rozwoju kultury. Nie ma to nic wspólnego ze starożytnością. Czym innym jest mit jako gatunek literacki. Tutaj związek ze starożytnością jest trochę bliższy, bo najbardziej znane zbiory mitów to greckie, rzymskie i żydowsko-chrześcijańskie. W uproszczeniu. Proponuję, żebyście się określili, czy mówicie o mitach jako o utworach literackich, czy o mitach w tym drugim znaczeniu.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 01 Styczeń, 2008 18:01 Odpowiedz z cytatem

moim zdaniem jak mówi white mówimy o mitach w tym drugim znaczeniu, wszystkie te postacie mają korzenie mitologiczne, ale nie są postaciami mitologicznymi, może tak to wyjaśnić, co o tym sądzisz domiusie i whitefire?

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 01 Styczeń, 2008 18:11 Odpowiedz z cytatem

Czasem to ja sam nie wiem, o czym mówię  Smile  
Nie chodzi mi o zbiór mitów, bo Władca nim nie jest, tylko, jak powiedział Noldor, Silmarillion.
Chodzi mi o to, że ta mitologia, a więc świat i realia mitów-opowieści, choćby tych opisanych w Silmarillionie, jest tłem dla WP. To trochę tak, jakby napisać książkę w świecie z jakiegokolwiek zbioru mitologii greckiej i powiedzieć, że tamte potwory już nie są potworami mitologicznymi. Chodzi mi też o to, że ork czy Balrog jest w takim razie stworem mitologicznym, zwłaszcza, że wszystkie/większość istot u Tolkiena naprawdę ma jakieś korzenie w mitologiach naszego świata. Ma też jakieś znaczenie to, że historia opisana w Silmarillionie, a więc świat, w którym rozgrywa się akcja WP, opisuje niejako "alternatywną historię" naszego świata (i stąd np. zdanie we Władcy Pierścieni, w tym "dodatku" opisującym hobbitów, mówiące, że teraz trudno jest zauważyć hobbita, bo unikają ludzi jeszcze bardziej, niż dawniej). No, i Tolkien chciał chyba na początku stworzyć angielską mitologię (coś o tym było zdaje się, w którymś z jego listów).
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 2 z 6 Idź do strony   1, 2, 3, 4, 5, 6  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.