Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Andrzej Sapkowski
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 30 Sierpień, 2006 21:13 Odpowiedz z cytatem


Wątek poświęcony Andrzejowi Sapkowskiemu i jego dziełom.
Inne informacje z serwisu:

O autorze O utworach Narrenturm




Co sądzisz o Sapkowskim i jego książkach? Czytałeś coś może?
Napisz!


Ostatnio zmieniony przez Whitefire dnia Sobota 15 Marzec, 2008 23:31, w całości zmieniany 2 razy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 31 Sierpień, 2006 7:27 Odpowiedz z cytatem

Sapkowski - twórca Wiedzmina.

Trudno mi się wypowiadać na jego temat, gdyż były momenty, gdy jego książka mnie 'porywała', a były też momenty gdy mnie zwyczajnie zanudzała.

UWAGA SPOILER

Jak czytałem o tych wszystkich czarodziejkach i królach, których imiona ciągle mi się mieszały, to myślałem, że świra dostane. Nie podobała mi się też zbytnio postać Ciri, która w wieku kilkunastu lat rozwalała wszystkich naokoło jak Terminator.
Z drugiej strony, gdy czytałem o przygodach Geralta, Milvy i reszty kompanii, to nie mogłem oderwać się od książki.
Ah, nie podobała mi się jeszcze walka w zamku Vilgerfrotza, a właściwie to jej koniec. Wszyscy naokoło giną, a przeżywa tylko nasz hero. No i ratunek w ostatniej chwili był taki melodramatyczny (nie pamiętam już jak to określił Vilgerfrotz).

KONIEC

Ogólnie jednak uważam, że saga o Wiedzminie jest godna polecenia.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Adri
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 78
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 31 Sierpień, 2006 16:27 Odpowiedz z cytatem

UWAGA SPOILER

Niestety w końcówce wiedźmina, gdy zginął Geralt i zaczęły się pojawiać wizje  jego towarzyszy, haiebnie  pominięto wampira Reginsa Sad .

Nie zapominajmy także, że Sapkowski napisał Narrenturm i Bożych bojowników.

Chyba największym atutem obu książek było idealne odzwierciedlenie faktów i realiów historycznych(no może przesadziłem... Sapkowski postawił na chusytów) . Oprócz tego obie książki były napisane świetnym językim i doprawione wstawkami z łaciny,staropolszczyzny oraz tekstów źródłowych. Prawdziwa encyklopedia!  Jednak jak pierwszą część czytało się z zapartym tchem, śledząc losy pana Reinmara z Bielawy to druga  momentami  zniechęcała czytelnika zanużając go w nudnawej zawikłanej akcji. Na szczęście takie momenty trwały bardzo krótko.

KONIEC

Trylogia (choć jeszcze niedokończona) naprawdę warta polecenia!
Następna i ostatnia jej cześć (Lux Perpetua- tłum. Światłość Wiekulista) przewidywana jest na 21 październik Anno Domini 2006 Wink .

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Nayleigh
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 6
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 09 Październik, 2006 16:34 Odpowiedz z cytatem

Uważam że on poprostu jest najlepszy  Cool    Cool    Cool  
Narazie przeczytałem "Krew elfów", "Miecz przeznaczenie" i "Ostatnie życzenie"  party
____________

"Każdy szermież d*** kiedy wrogów kupa..."

A. Sapkowski "Krew Elfów"

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Asthaord
Wojownik


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 648
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 10 Październik, 2006 15:19 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ah, nie podobała mi się jeszcze walka w zamku Vilgerfrotza, a właściwie to jej koniec. Wszyscy naokoło giną, a przeżywa tylko nasz hero. No i ratunek w ostatniej chwili był taki melodramatyczny (nie pamiętam już jak to określił Vilgerfrotz).


Też nie pamiętam, ale to szło jakoś tak, że "zupełnie jak w bajce, a bajki się przecież nie zdarzają naprawdę... (...) powiedz, żeś to wszystko zmyślił dla, powiedzmy, krotochwili".

IMHO wampir Regis jest najlepszy Wink
____________

Why So Serious?!

www.mythai.info

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
flecker0
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 16 Grudzień, 2006 10:52 Odpowiedz z cytatem

Wiedźmin rządzi Smile pierwszy raz gdy czytałem też sie nie mogłem połapać w królach, krajach i czarodziejkach, ale już za drugim razem pojąłęm całość i dostrzegłem wiele nowych rzeczy... Zakonczenie sagi mi osobiście strasznie się podobało, w ostatnije ksiażce rozwinął sie motyw kompanii Geralta i wiele innych watków, mi na przykład spodobał się zposób w jaki sapek zakończył losy Faolitiarny, Dijkstry i tego tropiciela którego imienia nie pamiętam. A przy śmierci Milvy to aż płakać się chce(angouleme niestety nie mieli wspomnień).

Trylogia husycka juz mi się mniej podobała, całkiem inny styl.

Powrót do góry ⇑
zirael
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 18 Październik, 2007 10:31 Odpowiedz z cytatem

Wiedżmina Sapkowskiego wielbię, ale jest cos co mi się tam nie podoba, a mianowicie prowadzenie narracji z punktu tego ze jest wiele lat pozniej i ktos opowiada historie wiedzmina i cirii. to odbiera troche dynamice utworu, ale poza tym jest git  Razz

Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 20 Październik, 2007 17:30 Odpowiedz z cytatem

Mi podoba się takie ujęcie z różnych punktów widzenia. Ciekawy zabieg, pozwala nabrać dystansu.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 06 Listopad, 2007 17:13 Odpowiedz z cytatem

Ostatnio czytałem narrentum i bożych bojowników

bardzo fajne
a gra wiedzmin co powstala w oparciu o książke
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
noldor
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 29 Grudzień, 2007 17:33 Odpowiedz z cytatem

ja czytałem tylko trochę lux perpetua, całkiem całkiem, grałem w Wiedźmin gra wyobraźni, średnia, dla początkujących bym polecił tuż po dandd

Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 21 Styczeń, 2008 19:18 Odpowiedz z cytatem

Tak się jakoś dziwnie składa, że jestem wielbicielka talentu pana S. i to już od lat kilku  Wink
Oczywiście pierwszym dziełem, z którym zapoznałam się dogłębniej, była saga o przygodach dzielnego Geralta. Wręcz zachłysnęłam się światem wykreowanym przez Sapka, podobało mi się niemal wszystko - wartka akcja, błyskotliwe dialogi, lekki, pełen łobuzerskiego humoru styl...
A potem przyszedł czas na trylogię husycką, która jest, moim zdaniem lepsza i bogatsza. Zżyłam się z bohaterami, i naprawdę szkoda mi było, kiedy dotarłam do końca. Jest wprawdzie sporo ludzi wieszających psy na "Lux perpetua", ale mam widać gust nieco plebejski, więc czytałam z prawdziwa przyjemnością  Heh
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 21 Styczeń, 2008 19:24 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wręcz zachłysnęłam się światem wykreowanym przez Sapka


Drobna uwaga: pan Sapkowski bardzo nie lubi, gdy nazywa się go 'Sapkiem'.

Co do 'Lux Perpetua', sama nie wiem co myśleć. Plebejuszem może nie jestem, ale i do patrycjusza mi daleko.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 11:36 Odpowiedz z cytatem

Podejrzewam mocno, że pan Sapkowski ma głęboko w...poważaniu to, jak go nazywają czytelnicy   Laughing.
"Lux", jak każda inna książka, jednym się podoba, innym nie. Co do mnie, nie mam absolutnie pretensji, że w powieści jest tak dużo historii (co niektórzy uważają za "nudy"), bo to wybitnie wzbogaca i urealnia świat przedstawiony, a i mimochodem dowiedzieć się czegoś można (jeśli się, naturalnie, samemu potem informacje sprawdzi  Razz).
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 16:17 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Podejrzewam mocno, że pan Sapkowski ma głęboko w...poważaniu to, jak go nazywają czytelnicy


Polecam przejrzenie tej oto strony celem dowiedzenia się, do kogo odnosi się wyraz 'sapek'. Zachęcam także do przejrzenia forum - jego lektura powinna rozwiać Twoje "mocne podejrzenia" Razz

Z tego co zauważyłam, większość krytycznych opinii na temat LP w żadnym razie nie dotyczy zawartych w niej wizji historycznych.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 16:27 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Podejrzewam mocno, że pan Sapkowski ma głęboko w...poważaniu to, jak go nazywają czytelnicy


Nie chcę nikogo zniechęcać do pana Sapkowskiego, ale moje ogólne wrażenie, oparte na różnych drobnych informacjach to stąd, to stamtąd, jest takie że towarzysz S. ma w dość głębokim poważaniu czytelników w ogóle. A przynajmniej tak zwane masy. Nie ujmując nic twórczości ASa, jako człowieka to chyba bym go nie polubił. Chyba; nie znam go w końcu osobiście i mogę się mylić.

Najlepiej znam go jednak za pośrednictwem tego, co napisał, i tu już tak źle nie jest. Chociaż najsłynniejszy jego Wiedźmin to taka trochę równia pochyła. W dół, niestety. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę rewelacyjne wprost opowiadania, stworzone przed całą sagą, które moim zdaniem są najlepsze w polskiej fantasy i z pewnością jednymi z najlepszych w ogóle.

Ze wstydem przyznaję, że nie czytałem już niczego wydanego przez p. Sapkowskiego po sadze o wiedźminie. Jakoś mnie nie zauroczyły pomysły.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 17:52 Odpowiedz z cytatem

Hm. Tak się składa, że identyczną opinią jak Twoja, Whitefire, słyszałam od koleżanki, która była niegdyś na jakimś spotkaniu z Sapkowskim. A i moja własna, ukształtowana pod wpływem czytanych wywiadów, także jest zbliżona. Zdaje się, że trochę się za bardzo nadął nasz pan AS   Laughing  
Jednakowoż mnie osobiście charakter, upodobania i awersje Sapka (a masz!   Hihi ) obchodzą mniej więcej tak, jak jego moje. Niech pisze dobre książki i będzie sobie, jaki chce.
ps Odnośnie wiedźmina i sagi - ostatnio zaczęłam czytać drugi raz i im dalej, tym więcej zauważam rzeczy, które mi się nie podobają. Najbardziej lubię "Ostatnie życzenie" i nic tego, zdaje się, nie zmieni.
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 18:19 Odpowiedz z cytatem

Nadął się? Nie szanuje czytelników? Może powinien wysyłać im listy z podziękowaniami za słowa uznania? Potrafię zrozumieć, że zainteresowania publicznością wymaga się od muzyków - w końcu dochodzi między nimi do bezpośredniego kontaktu, ale pisarz? Dla mnie nie liczy się to, co sobie myśli o ludziach, którzy czytają jego książki, ale to, jak je pisze. A ASowi nie sposób odmówić kunsztu. I nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że saga to "równia pochyła", powiedziałabym nawet, że wręcz przeciwnie, kolejne tomy są coraz lepsze. Co do zbiorów opowiadań, również bardzo lubię, cenię etc. Jeżeli wolicie opowiadania od sagi, to może wcale nie znaczy, że saga jest gorsza, ale, że, być może tylko w tym konkretnym przypadku, gustujecie w tej krótszej formie.

Ja, im więcej razy czytałam kolejne tomy sagi, tym wydawały mi się doskonalsze, zwracałam uwagę na szczegóły - zupełnie jak obejrzenie kilka razy dobrego filmu.

Z kolei kolejne części trylogii husyckiej wydawały mi się słabsze od 'Narrenturmu'.

Nawiasem mówiąc, nie rozumiem po co upierać się przy nazywaniu kogoś w sposób, którego nie lubi. Zaiste, dziwi mnie to niepomiernie. Dziwi, ale nie denerwuje, Carlin. Więc, jeśli taki był Twój zamiar, to z przykrością informuję, iż się nie powiódł.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 18:29 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeżeli wolicie opowiadania od sagi, to może wcale nie znaczy, że saga jest gorsza, ale, że, być może tylko w tym konkretnym przypadku, gustujecie w tej krótszej formie.

Tu nie o to chodzi, bo ani ja, ani - z tego co kojarzę; co chyba kiedyś napisał - Whitefire nie mamy awersji do dłuższych powieści. Po prostu opowiadania są lepsze. Pierwszy tom Sagi jest fajny, a potem jest coraz gorzej. Ja osobiście uważam, że to przez m.in. Ciri, którą lubiłem, gdy się pojawiała po raz pierwszy i na początku Sagi, a potem było dziwnie. Bardzo, och, mrocznie, taka bandytka, bezwzględna, odmieniona (biseksualna?) - jakoś mi to do gustu nie przypadło. Już wolałem Geralta, a i to raczej z pierwszych opowiadań. One wydają mi się po prostu ciekawsze, oryginalniejsze, może trochę mniej nadęte, patetyczne (bo, owszem, bohater był mocny, ale przynajmniej nie ratował świata - nie, wiem, ale to go chyba trochę wyróżniało).
Tyle.

PS. A tej trylogii husyckiej nie czytałem, chociaż parę razy się zabierałem i mówiłem sobie, że przeczytam.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 18:44 Odpowiedz z cytatem

Osobiście uważam opowiadania za świetne. Lepsze od sagi.

Co do sagi - srsly czasami nie mogłem się połapać w tej plątaninie wszystkich czarodziejów, czarodziejek, władców i intryg xd Ale poza tym bardzo podoba mi się styl, jakim pisze Sapkowski.

Jeśli chodzi o sagę husycką, to przeczytałem jedynie 'Nerrenturm' i uważam, że jest świetne.

Co do pana Sapkowskiego, to nie czytałem zbyt wielu wywiadów, lecz spotkałem się z wieloma niezbyt pochlebnymi opiniami na jego temat. Choć w zasadzie za bardzo mnie to nie obchodzi xP

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 23 Styczeń, 2008 19:23 Odpowiedz z cytatem

Lidia, to "a masz!" absolutnie nie było skierowane do Ciebie, tylko do pana S.   Shocked  Poza tym to miał być żart   Razz  . Co do mnie, ani nie gustuję w formach krótkich, ani mnie nie przerażają długie - po prostu w ocenie książek kieruję się własnym widzimisię, życiem prywatnym ich autorów nie interesując się w ogóle. Z tego między innymi powodu nie mam pojęcia, co pan Sapkowski lubi, a czego nie. Poza wszystkim uważam, że wszelkim artystom, nie wyłączając pisarzy, nie bardzo zależy, żeby ludzie wtykali nosy w ich osobiste sprawy. Chcą raczej, żebyśmy czytali ich książki, słuchali piosenek itd. I ja się do tego stosuję   Wink
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Mistrzowie fantastyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 5 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.