Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Nie takie oczywiste błędy językowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 08 Styczeń, 2007 19:05 Odpowiedz z cytatem

Tak brnę i brnę przez te teksty konkursowe i stwierdzam, że może przyda się temat który poruszy kwestię częstych, ale może nie takich bardzo oczywistych błędów językowych. Nie mówię o zwykłych, szkolnych błędach i ortografii na poziomie dyslektyka; te kwestie mnie prawdę mówiąc nie interesują (albo ktoś chce pisać i się stara, albo nie).

Jak na razie najbardziej rzuca mi sie w oczy zastosowanie słów "bowiem" i "albowiem". Do utworów fantasy pasują doskonale - takie "starodawne", archaiczne i w ogóle... tylko mało kto potrafi ich dobrze używać. Stwierdzam to z całą odpowiedzialnością.

A zatem moja pierwsza uwaga:

albowiem - można użyć tylko na początku zdania lub po przecinku;
bowiem - nie wolno użyć na początku zdania ani po przecinku, musi być na dalszej pozycji, zwykle drugiej, ostatecznie trzeciej.

Na przykład:
Ruszyli do boju, albowiem tak było przepowiedziane.
Ruszyli do boju, tak bowiem było przepowiedziane.


Zapraszam do dyskusji i podobnych uwag poniżej.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 08 Styczeń, 2007 19:48 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
bowiem - nie wolno użyć na początku zdania


z tego co wiem, to w dialogach można (żeby np. ukazać niewiedzę bohatera =P).

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 08 Styczeń, 2007 20:34 Odpowiedz z cytatem

No tak, tym tropem idąc, w dialogach można wszystko... W dodatku ta licentia poetica... Czyli w zasadzie reguł nie ma. Chyba zatem powinienem uściślić temat: chodzi o poprawną wersję języka polskiego, nie eksperymenty językowe. Jestem gorącym zwolennikiem tychże eksperymentów - niemniej wychodzę z założenia, że aby eksperymentować z zasadami, trzeba je najpierw znać. Inaczej... to widać. Po prostu widać, że to nie "eksperyment" tylko błąd.

O, na przykład inna rzecz, podobna:

jest jak najbardziej poprawne, często nawet lepsze niż . "Tę sukienkę" jest na pewno bardziej "literacko" niż "tą sukienkę".

Oczywiście w dialogach może być i "tem sukienkem", ja nie mówię, że nie... Osobiście używam "tę" w narracji a "tą" zwykle w dialogach, bo przecież nie można od zwykłych ludzi wymagać, żeby mówili cały czas jak z książki.
____________



Ostatnio zmieniony przez Whitefire dnia Czwartek 11 Styczeń, 2007 22:23, w całości zmieniany 1 raz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 08 Styczeń, 2007 21:24 Odpowiedz z cytatem

ja zawsze mam wątpliwości przy zaczynaniu zdań od "i", "ale" itp. niby to błąd, ale spotyka się dość często w różnych tekstach.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 10 Styczeń, 2007 21:57 Odpowiedz z cytatem

To może ja, z racji praktyki redaktorsko-korektorskiej, się wypowiem.

Whitefire napisał:
jest jak najbardziej poprawne, często nawet lepsze niż . "Tę sukienkę" jest na pewno bardziej "literacko" niż "tą sukienkę".

Nie jest "bardziej literacko", a zazwyczaj "bardziej poprawnie". Wszystko rozbija się o przypadki (już słyszę jęk autorów Wink ).
"Tę" mamy w bierniku ("tę sukienkę"), "tą" w nadrzędniku ("tą sukienką").
Rozumiem, że dla niektórych to może być czarna magia Razz, więc zwracam uwagę na zgodność końcówek - pomaga się zorientować, czy "tę" czy "tą".

Netrath napisał:
ja zawsze mam wątpliwości przy zaczynaniu zdań od "i", "ale" itp. niby to błąd, ale spotyka się dość często w różnych tekstach.

Bo może to być świadomym zabiegiem literackim. Tyle, że oczywiście stosowanym rozsądnie i z umiarem.


Od siebie dodam jeszcze jeden częsty błąd: zaimki. W wielu opowiadaniach jest ich po prostu za dużo. Zasada jest prosta, im ich mniej, tym lepiej. I chociaż często autorowi wydaje się, że musi być te pięć w zdaniu, to tak naprawdę można (trzeba!) pokombinować i usunąć przynajmniej połowę, jeśli nie wszystkie.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 14:12 Odpowiedz z cytatem

Podpisuję się obiema rękoma (albo rękami) i nogami (nie da się inaczej)

Tylko nie wiem, dlaczego autorzy mieliby jęczeć; skoro są albo chcą być dobrzy - to powinien to być jęk zachwytu. Nie rozumiem sytuacji, kiedy ktoś poważnie myśli o pisaniu i jednocześnie nie interesuje go język. To farsa. Co prawda większość ludzi w sklepie powiedziałaby "Poproszę tą sukienkę", ale w końcu autorzy nie powinni być tą ciemną większością...

Co do "i" i "lub" to rzeczywiście często można się na nie natknąć na początku zdania, zwykle jeśli tekst (nawet narracja) ma brzmieć jak mowa potoczna. Tylko że tutaj docieram do innego problemu:

częste mieszanie stylu! Z tego bardzo rzadko jest dobra zupa. Raz ą, ę i archaiczny patos, w następnym zdaniu dno podwórkowe. Nie chcę już wnikać w przyczyny takiego kombinowania, ale czasem to brzmi okropnie.

Cytat:
- Bądźże pozdrowiony, cny rycerzu!
- Siema, ziomale...


Takowy żart   Wink
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Sijelh
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 66
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 16:34 Odpowiedz z cytatem

Żart żartem, ale powiem szczerze, że z takim czymś się spotkałem pare razy i autor bronił się wtedy, że to jest jego styl pisania, to już nie będę komentował. Ale faktem jest, że autor powinien czasami poświęcić wieczór zamiast najnowszej powieści przygodowej, podręcznikowi do języka polskiego. Smile
____________

We are capable of doing miracles

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 19:29 Odpowiedz z cytatem

Sijelh - doskonale Cię rozumiem, ja również miałam do czynienia z takimi autorami. A w ciągu pięciu (bogowie, to już tyle?!) lat redagowania spotkałam nawet z zarzutami autora, jakoby zgoda na poprawki gramatyczne, interpunkcyjne i stylistyczne jest... "pójściem na komercję".
Niestety, wielu początkujących autorów uważa, że najważniejsza jest historia, którą mają do opowiedzenia (a która zazwyczaj jest boleśnie wtórna i nieciekawa), a wszystko inne się nie liczy i każdą uwagę na temat "techniki" pisania traktują jako zamach na ich geniusz.

Do błędów dorzuciłabym natomiast... okropną manierę... nadużywania... wielokropków... ach... jakie to... mroczne... i klimatyczne...
(no proszę, od razu przykład podałam Wink )

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Sijelh
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 66
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 19:34 Odpowiedz z cytatem

Wiesz, jak byłem dużo młodszy w wieku 14 - 15 lat uważałem się za super fantastycznego autora i pisałem naprawdę straszne rzeczy, na dodatek tylko pisałem i byłem tak leniwy, że ani nie dbałem o to jak piszę i czy poprawnie, w ogólę nie poprawiałem błędów. I wyobraź sobie, że taki straszny tekst, który uważałem za swoje szczytowe osiągnięcie wysyłałem kiedyś redaktorce jednej strony do sprawdzenia. Gdyby kobieta miała mnie pod ręką to by mnie powiesiła i zlinczowała a ja czułem się wtedy pokrzywdzony i nie zrozumiały, a dzisiaj to bym ją serdecznie przeprosił, że na takie coś ją naraziłem. Ale już nie off topicuje.


To wyżej to ja, coś mi się popsuło i nie zalogowało. aureola2

Już załatwione Wink
    -Domius

____________

We are capable of doing miracles

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 19:43 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nie zrozumiały

chyba niezrozumiany =P

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Sijelh
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 66
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 20:59 Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie powiedziałem, że przestałem błędy robić.  Laughing
____________

We are capable of doing miracles

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Dabliu
Mieszkaniec Krain
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 26
Chowaniec

110 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 22:16 Odpowiedz z cytatem

Melfka napisał:
wielu początkujących autorów uważa, że najważniejsza jest historia, którą mają do opowiedzenia (a która zazwyczaj jest boleśnie wtórna i nieciekawa), a wszystko inne się nie liczy i każdą uwagę na temat "techniki" pisania traktują jako zamach na ich geniusz.


Żadna strata. Po prostu nikt ich nigdy nie zauważy...  Twisted Evil

Co do wielokropków... Zgadzam się, ale jeśli narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, szczególnie, gdy do tego dochodzi czas teraźniejszy (i mamy w ten sposób tzw. narrację bezpośrednią) wielokropki stanowią bardzo użyteczne narzędzie ukazania drobnego zawieszenia narracji. Tyczy się to również zawieszenia głosu w dialogach...
____________

Prawdziwy orangutan powinien zrobić trzy rzeczy: posadzić drzewo, spłodzić syna-orangutana i wytłumaczyć mu, że drzewo to jego dom.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 22:34 Odpowiedz z cytatem

Ech... wiecie... tak się trochę wzruszyłem...  sad3 Przez całe życie narzekam, że o tego typu sprawach po prostu nie ma z kim pogadać, bo mało kogo interesują; jakaś taka totalna posucha w moim otoczeniu, czy jak... A tu proszę... Może nawet Melfka wybaczy mi liczne wielokropki w tym poście... A wszyscy moderatorzy potężny offtop... Ach...  sad3

 Wink  

A "pójście na komercję" z kolei totalnie mnie rozbawiło. Hm. Hi hi hi...

Co do wielokropków, zalecam zdjęcie z półki ulubionej książki, otworzenie jej na chybił trafił i policzenie wielokropków na stronie. Dosyć rzucają się w oko, łatwa sprawa. A potem policzenie ich na jednej stronie swego tekstu. Kiedyś coś mnie tknęło i tak zrobiłem. Ech... Dobrze, że Melfka tego mojego tekstu nie widziała, dostałoby mi się  Embarassed
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Dabliu
Mieszkaniec Krain
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 26
Chowaniec

110 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 11 Styczeń, 2007 22:54 Odpowiedz z cytatem

Dobrze użyte wielokropki nie są złe...  Wink
Ale rozumiem, o co Melfce chodzi:
"Zimno... moje nogi... tak... tam... to oni... oni są winni... nie mogę..."
Laughing  Laughing  Laughing
O coś takiego chodzi?  Wink  Mhrrroczneee....  Blee
____________

Prawdziwy orangutan powinien zrobić trzy rzeczy: posadzić drzewo, spłodzić syna-orangutana i wytłumaczyć mu, że drzewo to jego dom.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 12 Styczeń, 2007 13:56 Odpowiedz z cytatem

ja osobiście do wielokropków nic nie mam. chociaż oczywiście co za dużo, to niezdrowo =P

chciałbym tesh zauważyć, że w wielu książkach (właściwie to w większości) występują gdzieniegdzie celowe powtórzenia. niestety, w wielu przypadkach są one tak potrzebne jak łyżeczka krowie.
oczywiście są przypadki, gdy takie celowe powtórzenie bardzo ładnie pasuje i tak dalej... ale niestety w bardzo wielu przypadkach jest ono bezsensowne.
o. =P

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 12 Styczeń, 2007 13:57 Odpowiedz z cytatem

Dabliu napisał:
Dobrze użyte wielokropki nie są złe...  Wink

Jak najbardziej się zgodzę. Z wielokropkami jak z alkoholem - nie należy nadużywać.

Dabliu napisał:
Ale rozumiem, o co Melfce chodzi:
"Zimno... moje nogi... tak... tam... to oni... oni są winni... nie mogę..."
Laughing  Laughing  Laughing
O coś takiego chodzi?  Wink  Mhrrroczneee....  Blee

Brrrr! Apage!
(dokładnie o coś takiego)
Nawiasem mówiąc zauważyłam, że przykłady, nawet przejaskrawione lub odrobinę złośliwe, lepiej trafiają do autorów.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 07 Luty, 2008 17:43 Odpowiedz z cytatem

Ech, odnośnie błędów językowych można by książkę napisać. A co ciekawsze, wielu dałoby się uniknąć, gdyby Szanowny Autor raczył odłożyć to, co napisał, na kilka tygodni, a potem jeszcze raz przejrzał dzieło. Wśród tych najczęściej spotykanych wymieniłabym powtórzenia, nadmiar zaimków i wykroczenia przeciwko polskiej interpunkcji (o ortografii zabroniono wspominać  Twisted Evil ). Co do mnie, to za najbardziej rażące nadużycie uważam mieszanie czasów - skoki od przeszłego do teraźniejszego i odwrotnie. Coś takiego rzadko wygląda dobrze, częściej przyprawia czytelnika o rozstrój nerwowy.
Co do mieszania stylów - to da się zrobić, ale wymaga od piszącego żelaznej konsekwencji. Jeśli się wykreuje bohatera mówiącego gwarą, to wysoce niewskazane jest "przestawienie" go w którymś momencie na język poetycki    Laughing
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Falsafa
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 26
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 05 Maj, 2008 15:50 Odpowiedz z cytatem

Chetnie bym poprawil swoj warsztat nieco. Jakie pozycje ksiazkowe polecacie aspirujacemu autorowi?

PS. Przepraszam, za brak polskich znakow, ale u mnie w pracy nie ma i nie moze ich byc.   Embarassed
____________

To be born again, first you have to die

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 18 Maj, 2008 20:36 Odpowiedz z cytatem

Falsafa, niestety nie znam żadnego podręcznika, z którego można by się dowiedzieć, jak dobrze pisać. Ze swej strony mogę tylko po raz kolejny wygłosić stary i oklepany frazes: czytać, czytać i jeszcze raz czytać.  Najlepiej klasyków. Oni naprawdę znali (znają) się na swojej robocie, a my, szaraczkowie, chłonąc ich dzieła bezwiednie się od nich uczymy. A przynajmniej się o to staramy...
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 18 Maj, 2008 22:32 Odpowiedz z cytatem

Hm, może profesor Miodek? Wink
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.