Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Maturalne fantasy

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Mythai -> RPG - gry fabularne
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Samoth
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 8
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 16 Kwiecień, 2007 23:35 Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich! Jestem osobą nową na forum i na dodatek jestem maturzystą. Na maturę ustną z polskiego wybrałem sobie temat: "Magia i fantastyka we współczesnej literaturze fantasy. Omów na wybranych przykładach". Jako lektury wziołem Władcę pierścieni i Wiedźmina. Czy ktoś może pisał podobny temat, ma jakieś informacje lub chciałby mi pomóc? Głównie chodzi mi o jakieś teksty, artykuły dotyczące magii i fantastyki w tych 2 książkach. Będę wdzięczny za każdą pomoc!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
loczo-l-11
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 25
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 17 Kwiecień, 2007 8:38 Odpowiedz z cytatem

moj kolega ma wszystkie czesci wiedzmina ktore przeczytal wiec poprosze go zeby mi takie streszczenia npisal czy jakos tak
____________

jestem git

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 17 Kwiecień, 2007 13:03 Odpowiedz z cytatem

Wątpię, żeby streszczenie kolegi pomogło. Podejrzewam, że autor przeczytał obydwie książki, a potrzebuje raczej bardziej szczegółowych, dobrych tekstów.
Hmmm.... Ja czytałem oczywiście i potrafiłbym się wypowiedzieć, ale takiego tekstu pewnie nie napiszę (z paru powodów).
Mówiąc o "Wiedźminie" masz na myśli wszystkie książki (2 tomy opowiadań i 5, chyba, tomów "Sagi o Wiedźminie")?
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Samoth
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 8
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 17 Kwiecień, 2007 14:00 Odpowiedz z cytatem

Wziołem sobie tylko 3 część wiedźmina (chrzest ognia) i 1 i 2 tom Władcy pierścieni. Oczywiście książki przeczytałem.

Nie chodzi mi o streszczenia, ale bardziej o teksty, artykuły dotyczące "Magii i fantastyki w tych książkach".

Aha i jeszcze jedno - jutro musze oddać plan ramowy.
Narazie mam taki:

Kod:
1.Określenie problemu:
Wyjaśnienie fenomenu magii w literaturze fantastycznej.
2.Kolejność prezentowanych argumentów(treści):
a)Baśniowe koncepcja magii i fantastyki we Władcy Pierścieni
b)Realistyczna koncepcja fantastycznego świata w Wiedźminie.
3.Wnioski:
Magia jako wieloznaczny sposób  kreacji świata przedstawionego


tylko że mam 3 książki (wiedźmin i 2 tomy WP)a podpunktów mam 2 tylko. CZyli muszę rozbić to o władcy pierścieni na 2 punkty.. coś tam w Drużynie pierścienia i coś tam w Dwóch wieżach.

Niewiem czy rozumiecie mnie  Confused  ale musze oddac jutro wiec może ktoś coś mi podpowie..

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
WinterWolf
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 328
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 19 Kwiecień, 2007 21:32 Odpowiedz z cytatem

Hm... Na mówienie o magii na maturze wybrałeś sobie nienajlepsze teksty... W WP magia w znanej nam z bajek i gier formie nie wystepuje. Jest bardziej mistyczna siła i bardziej opiera się na wierze niż na jakiejś mocy. Do mówienia o magii raczej polecałabym książki z serii "Czarnoksiężnik z Archipelagu", albo jakieś dzieła Salvatora opisujące wydarzenia w świecie Forgotten Realms w ostateczności książki oparte na grach fantasy RPG. To są światy przesiąknięte magią. Temat, który wybrałeś jest jednak bardziej własnym badaniem sprawy niż opieraniem się na cudzych badaniach... Dość trudny przyznam szczerze, bo wymaga byś się tym mocno interesował i lubiał czytać...
____________



Strefa gier

DeviantArt

TRPG

"Eala Earendel engla beorhtast
Ofer middangeard monnun sended."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 20 Kwiecień, 2007 13:03 Odpowiedz z cytatem

A ja uważam, że WP jest właśnie dobrą książką, aby pokazać różnice w postrzeganiu magii przez różnych twórców. Właśnie w WP magia jest bardziej baśniowa i tajemnicza. I kto powiedział, że Śródziemie nie jest przesiąknięte magią? Ja uważam, że jest wręcz odwrotnie. W wielu światach magowie chodzą sobie spokojnie po ulicach w wielkich ilościach, obowiązkowo z "chowańcem", posługują się magicznymi formułami itd. W WP magia wygląda po prostu inaczej. Mithrandir nie wymawiał zaklęć z "akademii", nie miał gadającego kruka na ramieniu, nie zabijał każdego goblina, jakiego spotkał, przy użyciu "fireballa". Ale czy w Śródziemiu jest mało magii? Jest Sauron, Oko na Wieży. Jest Rada Magów, Radagast, rozmawiający ze zwierzętami, Saruman na Orthanku. Jest Rivendell i Lothlórien, magiczne miejsca. Są elfowie, którzy potrafią używać magii. Jest Fangorn, prastary las, w którym można spotkać Fangorna-Enta. Są wreszcie Valarowie, którzy wysłali pięciu Istarich na pomoc Śródziemiu. Tak więc, herezją dla mnie jest mówienie, że WP nie jest przesiąknięte magią. Jak to dobrze ujął Samoth i jak ja uważam: magia w Śródziemiu jest bardziej baśniowa, a w wielu innych światach - stylizowana na realistyczną.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
WinterWolf
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 328
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 20 Kwiecień, 2007 14:13 Odpowiedz z cytatem

Można do tego tematu podejść i od tej strony... Jak już pisałam magia w Śródziemiu to mistyczna siła oparta na wierze. Nie wierze w coś konkretnego tylko po prostu wierze, nadziei i sile ducha. To najbardziej liczyło się dla samego Tolkiena i to umiescił w swoich dziełach. Magia jest tam bardziej ulotna i baśniowa podczas gdy w Wiedzminie jest bardziej powszednią sprawą. Ale ciężko na ten temat znaleźć jakąś literaturę... Należałoby sięgnąć po jakieś opracowania dotyczące Wiedźmina ogólnie i jedno z bardzo wielu opracowań dotyczących Tolkiena. Polecam też bardzo przeczytanie jego biografii. Ułatwia to spojrzenie na dzieło oczami Mistrza i poznanie jego zamysłów...
____________



Strefa gier

DeviantArt

TRPG

"Eala Earendel engla beorhtast
Ofer middangeard monnun sended."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Samoth
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 8
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 27 Kwiecień, 2007 16:27 Odpowiedz z cytatem

No trudno takie wziołem książki. Może inne by lepiej oddawały temat magii. Myślę nad materiałem dodatkowym tzn. filmem "Władca pierścieni". Macie jakieś propozycje jaki fragment wziąść z WP, aby pasował do tematu? Ale fragment z 1 lub 2 części. Czekam ca propozycję i z góry dziękuję
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 27 Kwiecień, 2007 19:39 Odpowiedz z cytatem

Hmmm... Z pierwszej i drugiej części? Było parę fragmentów, zależy jaki ci najbardziej odpowiada. Może być walka Gandalfa z Balrogiem w Morii lub "wypędzenie Sarumana z Theodena". Jako przykład nieograniczonej potęgi magii można też wziąć kawałek, gdy Saruman przywołuje burzę śnieżną, aby przeszkodzić Drużynie Pierścienia przejścia przez jakąś przełęcz (nigdy nie pamiętam jej nazwy) i zmusić do pójścia przez Morię.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 27 Kwiecień, 2007 23:06 Odpowiedz z cytatem

Może jednak któryś fragment z pierścieniem - przy upiorach (?) To co sugeruje domius jest bardziej widowiskowe, ale gdybyś chciał podkreślić rolę magii w tworzeniu fabuły...

Poza tym pozwolę sobie zauważyć, że potęga magii nie jest "nieograniczona", i to właśnie na tym polega jej największa zaleta. "Nieograniczona" magia to byłby chaos dla fabuły, totalne co-mi-się-chce pisanie. Tymczasem cechą fantastyki jest właśnie to, że najpierw autor bombarduje nas dziwacznymi i nieprawdopodobnymi tworami wyobraźni, ale potem jest konsekwentny i trzyma się ustalonych raz reguł. Magia jest tego przykładem. Skoro jest powiedziane, że pierścienia nie można zniszczyć bez wielkiej temperatury, to autor nie zmienia tego potem. Skoro powiedziane jest, że wpływ pierścienia to wielkie brzemię--autor nie zapomina już o tym szczególe. I właśnie po takich detalach, po konsekwencji - da się poznać jak realistyczny jest wykreowany świat.

Swoją drogą nie rozumiem, dlaczego magia w wiedźminie wydaje ci się realistyczna. Może sama narracja sprawia takie wrażenie, ale magia? Osobiście bym się nie zgodził.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Kwiecień, 2007 0:14 Odpowiedz z cytatem

Mi się magia we Władcy od razu z Gandalfem kojarzy, opcjonalnie Sarumanem.

Chyba źle to napisałem. To oczywiste, że zawsze są jakieś zasady, chodzi po prostu o wielką moc. Czarodzieje mogą - choć w ograniczonym mimo wszystko stopniu - dowolnie używać magii. Są jakieś ograniczenia, ale mimo wszystko magia jest bardzo potężna.

Mi też się wydaje, że w Wiedźminie jest stylizowana na realistyczną. Przykładowo, z tego co pamiętam, każde zaklęcie, jakiego uczą się magowie ma swoją nazwę. W takim LotR-ze Gandalf nie musiał machać różdzką w jakiś konkretny sposób, nie ograniczały go formuły.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Kwiecień, 2007 15:01 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W takim LotR-ze Gandalf nie musiał machać różdzką w jakiś konkretny sposób, nie ograniczały go formuły


Czyli chcesz powiedzieć, że magia LotR jest nierealistyczna w tym sensie, że brak jasnych, kawa na ławę, reguł, które by ją opisywały? Ciekawe podejście.

A sprawa jest o tyle istotna, że jeśli Samoth zacznie na maturze opowiadać o "realistycznej magii", to prawie na pewno się go zapytają, co to takiego/co ma na myśli.

Hm!
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Kwiecień, 2007 16:47 Odpowiedz z cytatem

Słuchaj, White, nie mówię, że magia we Władcy jest nierealistyczna. W ogóle trudno mówić o realistyczności magii, która w sumie nie istnieje. Chodzi tylko o to, że w Wiedźminie są ścisłe reguły, które określają, w jaki sposób korzysta się z magii, a u Tolkiena magia jest bardziej tajemnicza, niepojęta i nieograniczona dla zwykłych śmiertelników; jest bardziej niezwykła, bez ścisłych zasad, które zna każdy, bez konkretnych zaklęć, z których każde ma nazwę, może jest spisane w jakiejś księdze.
Z pewnością jakieś znaczenie ma to, że w Wiedźminie magów jest względnie dużo, a we Władcy mamy 5 właściwych Czarodziejów, elfów, którzy zapewne potrafią czasem użyć magii, a na pewno ci najpotężniejsi, czy każdy - nie wiem, jednego z Nazguli i Saurona, jeśli można go zaliczać. W ogóle magia w Śródziemiu jest bardzo mistyczna, pochodzi z łaski Valarów i chociaż czytelnik wie, że w sumie każdy Ainur był niezwykły i umiałby używać magii, o tyle w Śródziemiu, dla ludzi, magia była bardzo, bardzo żadka. A w Wiedźminie w praktycznie każdym większym mieście jest czarodziej.
Konkretnie, nie uważam, żeby magia w LotR była nierealistyczna, ponieważ nie ma jasnych reguł, ale to właśnie tajemniczość i brak jasnych reguł magii w LotR powoduje, że wygląda ona inaczej, niż w Wiedźminie.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Samoth
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 8
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 04 Maj, 2007 14:53 Odpowiedz z cytatem

OK, dziękuję za rozmowę i propozycję.
Ostatnie moje pytanko, zanim zacznę pisać i uczyć się pracy:

Kod:
1.Określenie problemu:
Wyjaśnienie fenomenu magii w literaturze fantastycznej.

3.Wnioski:
Magia jako wieloznaczny sposób  kreacji świata przedstawionego


Moglibyście jakoś pomóc bo niewiem jak to zaprezentować. Wstęp i wnioski to tylko parę zdanek, a mi narazie nic nie przychodzi do głowy
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Samoth
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 8
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 13 Czerwiec, 2007 16:35 Odpowiedz z cytatem

OK już po maturze. Dostałem 19/20 punktów i jestem bardzo zadowolony! Dziękuję wszystkim za pomoc. Z części informacji przedstawionych tutaj skorzystałem.
Jako fragment filmu wziołem jak Aragorn, Gimli i Legolas spotykają Gandalfa w lesie Fangorn, atakują go biorąc go za Sarumana. Później Gandalf wspomina zwycięstwo nad Balrogiem. Ogólnie ciekawy fragmencik trwający ok. 4 minut

To tyle - temat można zamkąć i jeszcze raz dzięki za wypowiedzi !  Very Happy
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 13 Czerwiec, 2007 16:42 Odpowiedz z cytatem

Cieszę się niezmiernie! Mój kuzyn również walczył z komisją przy pomocy Władcy Pierścieni (tyle że miał coś o mitach bodajże) i też dobrze mu poszło.

Powodzenia. Na razie zamykam!
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Mythai -> RPG - gry fabularne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.