Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Kij czy marchewka?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)


Wolisz kijem czy marchewką?
Wolę, jak mnie chwalą - mimo, że niczego się nie uczę (bo po co się rozwijać, chodzi o to, by zjeść marchewkę)
54%
 54%  [ 6 ]
Wolę dostawać cięgi wiedząc, że się uczę (i kiedyś będzie z tego wóz marchewki)
45%
 45%  [ 5 ]
Wszystkich Głosów : 11

Autor
Wiadomość
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 08 Listopad, 2007 14:32 Odpowiedz z cytatem

W temacie "Moja książka" znalazła się wypowiedź Domiusa:
Domius napisał:
Ale... Nie strofujmy Obieżyświata, może przynajmniej napisze coś i podniesie umiejętność "literatura" Very Happy

Zamiast odpowiadać tam, chciałabym zaprosić Was - autorów - do dyskusji.
Czy rzeczywiście lepiej jest nie ganić?
Moim zdaniem, jeśli kogoś nie "zganimy" (nieładne słowo, a przecież chodzi o poprawianie, udzielanie wskazówek), to umiejętności na pewno nie podniesie. Bo skąd ma wiedzieć, że coś robi źle? Będzie pisał wciąż tak samo, popełniał te same błędy. Wiadomo, chwalony będzie czuł się dobrze, w końcu pewnie nabierze pewności siebie i... co? Nie będzie potrafił zrozumieć, czemu pisma i wydawnictwa odrzucają takiego Wielkiego Autora jak on.
Z drugiej strony pojawia się argument - "jak zganimy, to się zniechęci". Ale właśnie, czy to źle? Jeśli ktoś chce pisać, to zaciśnie zęby i będzie pisał dalej, starając się pisać lepiej - nawet, jeśli talentu nie ma za grosz, to nauczy się pisać porządnie, bez błędów - na tym przeciętnym poziomie, który czyta się z przyjemnością. I na pewno ktoś w końcu zauważy postępy, poprawę, pochwali. Czy taka pochwała nie będzie smakowała lepiej?

Czasem odnoszę wrażenie, że w dzisiejszych czasach należy chwalić za to, że ktoś robi cokolwiek - i nie jest ważne, czy robi to źle, nijako, niechlujnie. Ważne, że robi.
Z drugiej strony - czy my, już nie jako autorzy, a jako czytelnicy, nie obniżamy poziomu chwaląc byle co? Czy nie lepiej, widząc potencjał, "zganić", żeby ten potencjał wydobyć, by autor zaczął pracować, zamiast kręcić się w kółko?

Wiadomo, pochwały są przyjemne. Ja też lubię, jak moje teksty się podobają. Ale - wiecie co? Zebrałam już swoją porcję cięgów i pewnie jeszcze zbiorę kolejne i muszę powiedzieć, że je też bardzo lubię. Bo pokazują, co można poprawić, żeby pisać jeszcze lepiej.
A jak jest z Wami?


PS Ankieta, jak widać, bardzo tendencyjna Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 08 Listopad, 2007 15:07 Odpowiedz z cytatem

Bardzo... Ja nie wiem, czy to można aż tak uogólniać, do tych dwóch opcji. Prawda jest taka, ze na jednego nagana podziała odstraszająco, a innego zmobilizuje.

Ostatecznie zagłosuję na te "cięgi", ale z zastrzeżeniem, że nie wszyscy zbierając cięgi się uczą. Niektórzy się po prostu denerwują.

I z drugiej strony, jak kogoś chwalimy, to niekoniecznie znaczy to, że osiądzie on na laurach.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 25 Grudzień, 2007 1:38 Odpowiedz z cytatem

Oj... Nie chodziło o to, żeby go chwalić za to, że w ogóle chce pisać, ale żeby pokazywać błędy, a nie przesadnie wytykać. I uważałem, że lepiej pozwolić mu napisać coś, choćby i ze słabą fabułą, niż żądać super-powieści od razu. Powinien od czegoś zacząć, żeby móc to poprawiać, o to mi chodziło.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 07 Styczeń, 2008 21:31 Odpowiedz z cytatem

Domius napisał:
Oj... Nie chodziło o to, żeby go chwalić za to, że w ogóle chce pisać, ale żeby pokazywać błędy, a nie przesadnie wytykać.

Przepraszam, ale jak dla mnie "przesadne wytykanie" to po prostu określnie na "pokazanie błędów", którego używa autor urażony, że ktokolwiek ośmielił się te błędy wskazać. Bo - jeśli błąd jest, to się go wskazuje. A czy wina wskazującego, że błędów jest mnóstwo? Razz

Domius napisał:
I uważałem, że lepiej pozwolić mu napisać coś, choćby i ze słabą fabułą, niż żądać super-powieści od razu. Powinien od czegoś zacząć, żeby móc to poprawiać, o to mi chodziło.

Owszem, od czegoś się zaczyna. Nikt nie żąda "super-powieści od razu". O ile pamiętam, chodziło raczej o to, że autor o czymś ze słabą i schematyczną fabułą pisze "niezłe, prawda?" - to odpowiedź brzmiała "nieprawda" i tyle Razz.

Co innego, Domiusie, że podobna dyskusja nadaje się do tego drugiego tematu. Zauważ, że nawiązując jedynie do Twojej wypowiedzi, zaproponowałam szerszą dyskusję - o tym, czy chwalić czy nie i jaki jest Wasz osobisty stosunek.
Widzę po ankiecie, że kilka osób zagłosowało, a jeden tylko Whitefire odważył się coś napisać. Co jest, głosujący? Nie macie argumentów, by uzasadnić własne poglądy? Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 07 Styczeń, 2008 22:03 Odpowiedz z cytatem

Ojej, straciłem argumenty... Chyba. Już sam nie wiem, namieszałaś mi  Confused  

Podejrzewam, że chodzi po prostu o to, że... większość może nie uważa się za na tyle mądrych, żeby dyskutować z wami?  Smile  (Ja, nawiasem mówiąc, też...)
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Bartek
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 48
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 07 Styczeń, 2008 22:31 Odpowiedz z cytatem

Witam,
moim zdaniem ganić, ale tzw. "krytyką konstruktywną". Nie jest trudno "dowalić" autorowi, szczególnie początkującemu. Jeżeli coś krytykować, to konkretnie opisać co i dlaczego.
Jeżeli autor się "załamie" po nawet lekkiej krytyce, to tak naprawdę oszczędza się mu późniejszych rozczarowań - światek literatów do najprzyjemniejszych nie należy, niestety...

I taka mała dygresja:
zgadzam się z Melfką, że obecnie chwali się ludzi, bo w ogóle im się chciało. Dochodzi do tego, że nie wymagamy od siebie ani nikogo innego nawet podstawowych zachowań. Dlatego wymagajmy (zaczynając od siebie!) i chwalmy TYLKO szczerze.
pozdrawiam.
____________

RPG create worlds
  We create RPG
         - - -
  www.mythai.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 09 Styczeń, 2008 0:52 Odpowiedz z cytatem

Domius napisał:
Ojej, straciłem argumenty... Chyba. Już sam nie wiem, namieszałaś mi  Confused  

Ha!  Twisted Evil  Wink

Domius napisał:
Podejrzewam, że chodzi po prostu o to, że... większość może nie uważa się za na tyle mądrych, żeby dyskutować z wami?  Smile  (Ja, nawiasem mówiąc, też...)

A tam. Korzystaj z okazji, by nauczyć się dyskutować i bronić własnego zdania Smile . No i masz okazję przemyśleć własne poglądy i poszukać argumentów (chociażby jak ten z ankiety - liczy się, żeby zjeść marchewkę Wink ).

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 09 Styczeń, 2008 17:42 Odpowiedz z cytatem

A ja wybieram coś pomiędzy - czyli konstruktywną krytykę Wink dlatego nie głosuję w ankiecie xP

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 09 Styczeń, 2008 23:05 Odpowiedz z cytatem

Ech.
Mam wrażenie, że określenie "konstruktywna krytyka" jest synonimem wyrażeń w stylu "no, jest trochę błędów, ale ogólnie to pisz dalej, bo świetne itd.".
Konstruktywna krytyka będzie (podpierając się słownikiem Wink ) taką krytyką, która "nie tylko krytykuje, ale także przedstawia konkretne propozycje poprawy". Czyli - wskazuje błędy i (w miarę możliwości) podpowiada, jak je poprawić.
A jak autor sadzi błąd na błędzie, to lista błędów jest długa - i wtedy nagle "konstruktywna krytyka" ("cięgi" Razz) zmienia się w "zniechęcanie autora" i ogólnie okazuje się niekonstruktywna i zła i złośliwa i licho wie, co jeszcze.

Dlatego może zapytam Razz - czym, dla Ciebie, Netrathu, jest "konstruktywna krytyka"? Co rozumiesz przez to pojęcie? A może kto inny chciałby się podzielić przemyśleniami na ten temat? (to tak w ramach rozkręcania dyskusji)

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 09 Styczeń, 2008 23:31 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mam wrażenie, że określenie "konstruktywna krytyka" jest synonimem wyrażeń w stylu "no, jest trochę błędów, ale ogólnie to pisz dalej, bo świetne itd."

Hm, dla mnie to jest przykład niekonsekwentnej krytyki, w żadnym razie konstruktywnej. W moim mniemaniu, krytyka budująca to taka, która nie zniechęca, wytyka błędy, ale jednocześnie naprowadza na sposób ich wyeliminowania. Nie będę pisać o kulturze języka krytykującego, uznając za oczywiste, że każdej pracy należy się szacunek, nawet jeśli ocena będzie wysoce niesatysfakcjonująca.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 10 Styczeń, 2008 9:43 Odpowiedz z cytatem

As for me, konstruktywna krytyka to:
- wskazanie błędów (jeśli jest ich dużo, to przynajmniej zasygnalizowanie kilku)
- porada co powinno się zmienić
- wskazanie mocnych stron (jeśli tekst jest, powiedzmy, nie najgorszy)

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 11 Czerwiec, 2008 13:35 Odpowiedz z cytatem

Dla mnie zdecydowanie marchewka... Kij mnie demotywuje, bo mam wrażenie,  że nic mi się nie udaje itp.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 11 Czerwiec, 2008 13:42 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dla mnie zdecydowanie marchewka... Kij mnie demotywuje, bo mam wrażenie,  że nic mi się nie udaje itp.


Jeśli ma się niewielkie ambicje, to chyba dobrze. Jeśli ma się ambicje większe, to chyba nie przejdzie. Ktoś kto odnosi sukcesy/chce je odnieść - chyba musi być w stanie przyjąć  obiektywnie krytykę.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 11 Czerwiec, 2008 13:50 Odpowiedz z cytatem

Wiem, staram się tego uczyć...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.