Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Akcja, przesłanie czy styl?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 16 Luty, 2008 19:52 Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno pytanie dla twórców i czytelników. Co ma większy wpływ na efekt końcowy: treść - akcja utworu czy styl - jak poprawnie zostało to napisane? A może ani jedno, ani drugie? Może najbardziej liczy się przesłanie autora, jeżeli takie jest obecne?

Na pewno większość z was będzie zdania, że wszystko się liczy po trosze, ale mimo wszystko takie stwierdzenie jest dla mnie zbyt ogólne i mam wrażenie, że da się tu powiedzieć coś jeszcze.

Albo inaczej to samo pytanie: czego najbardziej nie lubicie: jeśli leży jakość opowiedzianej historii czy język, jakim jest napisana? Co byście chętniej przeczytali, powieść z niezłą fabułą, napisaną nieciekawym językiem, czy na odwrót?

I może jeszcze jedno ważne pytanie: czego wam najbardziej brakuje, jeśli coś piszecie - według was samych?
____________



Ostatnio zmieniony przez Whitefire dnia Sobota 16 Luty, 2008 20:50, w całości zmieniany 1 raz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 16 Luty, 2008 20:33 Odpowiedz z cytatem

Ostatnio czytałem Na ostrzu Noża Miroslava Zambocha
treść książki była bardzo fajna
podobał mi się też styl opisu walk w książce
według mnie treść i styl jakby się uzupełniają nawzajem dlatego powstają fajne książki Smile

HP 7 czytałem dla treści bo według mnie Rowling pisze czasami zbyt dziecinnie
ale ogólnie książka według mnie była średnia chodź poprzednie mi się podobały

to tylko przykładowe tytuły

U Tolkiena Styl i Treść jest cudowna Razz
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 16 Luty, 2008 20:45 Odpowiedz z cytatem

Czy ja wiem? Tak jak przewidział Whitefire, liczy się wszystko po trosze^ ^. Chociaż gdyby wskazać to, czego niedoskonałość przeszkadza najbardziej, to sugerowałabym styl (btw, moim zdaniem styl Rowling jest bardzo dobry, Last Dragon). No bo tak.. wartka akcja, ciekawa historia, a jednak jeśli w języku coś nie gra to pozostaje niesmak.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 16 Luty, 2008 20:49 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
U Tolkiena Styl i Treść jest cudowna

Hmm... Wiem, czeka mnie lincz, ale mi się u Tolkiena (a w każdym razie w tłumaczeniu) nie podoba to, że czasem trochę przynudza (dla mnie, a jak wiadomo, są różne gusta), chociaż fabuła jest dobra, a świat wspaniały.
Więc ja bym jeszcze dodał np. narrację - czyli jak książka jest wciągająca i dobrze napisana, bo fabuła może być ciekawa, ale opisana okropnie. Chyba, żeby zaliczyć to do stylu.

Chyba dla mnie najmniej ważne jest przesłanie. Nie jestem na tyle czuły na takie rzeczy, żeby się nim zajmować  Rolling Eyes  
A potem... Serio, nie wiem. Ale ostatnio czytam opowiadania Lovecrofta (widać) i chociaż szybkością akcji toto nie grzeszy to jednak świat mnie urzekł. Więc chyba jednak najbardziej cenię treść.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Angel
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1079
Postać   Chowaniec

76 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 18 Luty, 2008 8:47 Odpowiedz z cytatem

Może liczy się i to i to. <myśli> Chyba to się musi jakoś łączyć. Zresztą ja tego nie rozróżniam. =P No bo jak jest dobry styl, to treść też będzie dobra. Jak będzie treśc ciekawa to i styl :p Nie jestem pewna co do mojego toku rozumowanie (łoł, to ja myślę?! WoOt? ) Ale wydaje mi się to ze sobą powiązane i tyle Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 18 Luty, 2008 14:01 Odpowiedz z cytatem

Dla mnie dobre zakończenie jest wtedy gdy akcja i napięcie książki opadło, a główny, a nawet lepiej gdy drugoplanowy bohater walnie jakieś fajne słowo czy morał.
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 18 Luty, 2008 18:03 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No bo jak jest dobry styl, to treść też będzie dobra. Jak będzie treśc ciekawa to i styl :p Nie jestem pewna co do mojego toku rozumowanie (łoł, to ja myślę?!  ) Ale wydaje mi się to ze sobą powiązane i tyle
Nieee... Raczej nie. Można mieć fatalny styl, podstawówkową składnię zdań itd., ale móc wymyślać dobrą fabułę. Oczywiście jest to w jakiś sposób powiązane np. inteligencją (sorry za bezpośredniość) autora i jego kreatywnością, ale nie nierozdzielne.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Luty, 2008 16:35 Odpowiedz z cytatem

Hm. Szczerze mówiąc, ja baczę przede wszystkim na styl. Dlaczego? A dlatego, że nie da się napisać dobrej książki kulawą polszczyzną (bądź dowolną "yzną"). Akcja może być dla mnie jak stojąca woda, jeśli jednak język autora jest bogaty i barwny, a dialogi błyskotliwe i pełne humoru, to bez szemrania dokończę lekturę, nawet w przypadku, gdy bohaterowie przez pięćdziesiąt stron jedzą obiad, a przez następne pięćdziesiąt popijają piwo.
A jeżeli w dodatku wszystko okraszono przesłaniem, które do mnie przemawia (nawet tak cichutko  Wink), to jestem zupełnie kontenta. Nawet gdy sięgam po lekturowe odstresowacze, baczę, by były przyzwoicie napisane, gdyż w przeciwnym wypadku ogarnia mnie irytacja i z relaksu nici   Blee
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Devil_Imp
Wojownik


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 671
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 22 Luty, 2008 17:05 Odpowiedz z cytatem

Cóż... Może nie zabłysnę oryginalnością, ale uważam, że styl i fabuła są tak samo ważne w dobrej książce...  Razz  
Weźmy n.p. takiego Eragona... Fabuła do bólu pozrzynana, jednak Paolini pisał całkiem fajnie i dało się przeczytać.
Z drugiej strony Władca Pierścieni... Mistrzowsko wymyślona opowieść w mistrzowsko opisanym świecie, jednak styl wydawał mi się tam trochę dziecinny. Oprócz tego Tolkien w niektórych momentach strasznie lał wodę... N.p. moment w którym (nie pełna) drużyna pierścienia przekracza próg pałacu w Edoras, a chodzi mianowicie o to jak Tolkien opisuje przez całą stronę bronie oddawane rohańskim strażnikom...  Confused

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 22 Luty, 2008 20:31 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mistrzowsko wymyślona opowieść w mistrzowsko opisanym świecie, jednak styl wydawał mi się tam trochę dziecinny.

Nie styl - to FABUŁA ma dziecinne momenty, z wyidealizowanymi bohaterami, podziałem na super-dobrzy i super-źli (policzmy postaci, których nie da się tak zakwalifikować - może Denethor... może trochę Boromir... w pewnym momencie Gollum, ale to zależy od interpretacji - Jacksonowej, czyli jest zły - potem się nawraca - i znowu zły, czy takiej, że co najwyżej udaje, bo czytając ostatnim razem właśnie takie miałem wrażenie - ups, offtopic   Rolling Eyes  ). Styl był w porządku, co najwyżej miejscami nieco nudnawe opisy.

Cytat:
Oprócz tego Tolkien w niektórych momentach strasznie lał wodę... N.p. moment w którym (nie pełna) drużyna pierścienia przekracza próg pałacu w Edoras, a chodzi mianowicie o to jak Tolkien opisuje przez całą stronę bronie oddawane rohańskim strażnikom...  

Dzięki temu książka jest tak długa...  Smile
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 07 Czerwiec, 2008 8:56 Odpowiedz z cytatem

Treść i przesłanie są ważniejsze: jeśli one są na złym poziomie to książka też jest. Błędy stylistyczne i styl sam w sobie można zawsze poprawić, a treść i przesłanie już niekoniecznie.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Netrath
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2253
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 07 Czerwiec, 2008 12:10 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
N.p. moment w którym (nie pełna) drużyna pierścienia przekracza próg pałacu w Edoras, a chodzi mianowicie o to jak Tolkien opisuje przez całą stronę bronie oddawane rohańskim strażnikom...

a co w tym złego, przepraszam bardzo? o.O
btw *np. :3

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Sheila
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 482
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 09 Czerwiec, 2008 7:45 Odpowiedz z cytatem

hm,też nie rozumiem,co jest nie tak z tym fragmentem... Czyżby długi opis? To jest charakterystyczne dla twórczości Tolkiena,wszystko opisywał dokładnie,nie pomijając żadnego szczegółu.
____________

Wiatr nie raz sypał mi piaskiem w oczy, ale teraz mam to już za sobą
Przyjaciele, jesteśmy mistrzami
Będziemy walczyć aż do końca

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Krzysztof P Nowak
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 33
Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 12 Lipiec, 2010 0:11 Odpowiedz z cytatem

styl czy treść - może raczej właściwa kombinacja
przykładowo - "Diuna" Herberta. każdy tom to inny styl narracji.
Weżmy też "Ubik" Zelaznego. Styl cechuje pewna osobliwa "niechlujność", nie zmienia to jednak faktu, że to jedna z najlepszych pozycji w literaturze fantastycznej.

Dodane po 3 minutach:

Whitefire napisał:
Jeszcze jedno pytanie dla twórców i czytelników. Co ma większy wpływ na efekt końcowy: treść - akcja utworu czy styl - jak poprawnie zostało to napisane? A może ani jedno, ani drugie? Może najbardziej liczy się przesłanie autora, jeżeli takie jest obecne?

: jeśli leży jakość opowiedzianej historii czy język, jakim jest napisana? Co byście chętniej przeczytali, powieść z niezłą fabułą, napisaną nieciekawym językiem, czy na odwrót?

I może jeszcze jedno ważne pytanie: czego wam najbardziej brakuje, jeśli coś piszecie - według was samych?


często pomysłu na zakończenie, a niekiedy, co tu dużo mówić, zapominam o co mi właściwie chodziło...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Havok
Mjeszkanjec Karajin


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1683
Postać   Chowaniec

1238 Miedziaków
102 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 12 Lipiec, 2010 18:04 Odpowiedz z cytatem

Krzysztofie! Sad Dickowy jest Ubik, nie Zelazny.
____________

Why say Black Metal when you can say Norsk Arsk Black Metal?
"Nikt już nie pa­mięta pie­śniarza. Pieśń wciąż żyje."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 13 Lipiec, 2010 10:04 Odpowiedz z cytatem

A czytał ktoś powieść Zelaznego i Sheckleya "Przynieście migłowe księcia"? Roi się  tam od błędów logicznych, ale czyta się znakomicie.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Bio
Notoryczny Myśliciel


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 982
Chowaniec

59 Miedziaków
4 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 16 Lipiec, 2010 19:06 Odpowiedz z cytatem

Ja sam piszę swoją powieść i uważam że wszystko jest równie ważne, choć jakoś nie nakładam dużej wago na przesłanie, chyba że źle rozumiem to pojęcie, ale moja powieść to nie bajeczka z końcem; a morał płynie z tego taki że... Ja po prostu opisuję tą historię i robię to ze staraniem.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Świerszcz bez skrzypiec
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 08 Luty, 2012 21:27 Odpowiedz z cytatem

Kto zabiera się do pisania bez przesłania?  Shocked  Aha, no racja, żyjemy przecież w XXI wieku...
Bez akcji pierwszy lepszy czytelnik wyrzuci nasz poświęcony czas i energię do śmietnika. To oczywiste. Ale rozwijając fabułę byle jak, schematycznie, bez nieoczekiwanych zwrotów wydarzeń i różnych zabiegów, które utrzymają odbiorcę w napięciu, też nie ma na co liczyć.
Styl jest dziś doceniany tylko przez krytyków. Wiadomo, że chcąc nie chcąc stworzymy własny sposób przedstawienia świata. Ale prawie żaden czytelnik się nad tym nie pochyli. Owszem, podświadomie zauważy, że budujesz 'klimat'. I tyle. A czasami przekartkuje, bo 'kogo obchodzi jakaś mamrotanina filozofa-mądrali?'.

Jeśli zaś chodzi o opisy, zawsze muszą być, ale nigdy nie może ich być za dużo. Dobrze, gdy nie są próżną pisaniną, jak to ładnie, albo jak mhrrrocznie wokół. Fajne uczucie, gdy się przeczytało opis, którego elementy wpływają później na to, co się dzieje, a nie są tylko głupimi ozdobnikami.
Za mało opisów - pisarz oddaje za dużo głosu bohaterom, za mało zostawiając sobą. Nie może się popisać.
Za dużo - czytelnik nie przebrnie i uzna, że nudne. Pewnie będzie miał rację.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 10 Luty, 2012 16:01 Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem samo przesłanie w tekście bez stylu nie ma racji bytu, bo nikt nie będzie miał przyjemności z czytania. Z drugiej strony tekst z dobrym stylem i bez przesłania przynosi przyjemność w samym czytaniu i będzie szybko zapomniany, bo nie powoduje refleksji.

Dla mnie świetnym przykładem połączenia tych dwóch jest twórczość Sapkowskiego. Czego by się nie chwycić wśród jego dzieł - wszędzie to samo: boski styl i mocne, wyraźne przesłanie. Czego chcieć więcej?

A jeśli miałbym wybierać, styl czy przesłanie: myślę, że jednak styl. Przesłanie można wyciągnąć z życia, styl - niekoniecznie Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Spring
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 79
Postać   Chowaniec

101 Miedziaków
22 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 10 Luty, 2012 17:19 Odpowiedz z cytatem

Dla mnie na koniec liczy się styl, w jakim została napisana książka. Przesłanie też, ale styl chyba bardziej...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.