Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Opis czy Dialog?
Idź do strony   1, 2, 3, 4  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Buczo
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 93
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Wrzesień, 2006 16:57 Odpowiedz z cytatem

Domius napisał:
Nikt mnie nie rozumie!  Sad


Chodzi o opisy w stylu:
"Wzmagająca się jasność powoli rozpraszała opary otulające dziewiczą puszczę. Z mgieł wyłaniały się zadziwiające szczegóły krajobrazu. Flora właściwa północnej tajdze krzewiła się tutaj obok południowej roślinności wschodnioazjatyckich mieszanych lasów Chin i Indii. Winorośl oplatała świerki ajańskie, a korkowce ussuryjskie, orzechy mandżurskie i krzewy skarłowaciałej aralii rosły tuż obok białych brzóz i limb syberyjskich. Jak okiem sięgnąć, pięły się ku niebu wierzchołki stuletnich cedrów,
złotawozielonych modrzewi daurskich, jodeł o białej korze, a wśród nich odcinały się jaśniejszą zielenią lipy amurskie, wiązy, graby, dęby i klony."
To jeden akapit opisu z jakiejś książki. I co? Ty też byś znienawidził opisy, gdybyś przeczytał parę, pełnych opisów z tej książki!    Laughing  

Cytat:
Gdzie ci ktoś opisze las. Widzisz jedną sosne, 2 sosne, dąb, ... Po chwili widzisz jak... itd. To nie ma sensu.  Sad

To przypomina bardziej opis przez MG tego co widzi bohater. A widziałes opis lasu!  Confused


Wiesz co lubię książki ale bez przesady... za dużo opisów też nie może być.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 21 Wrzesień, 2006 18:00 Odpowiedz z cytatem

Och, a ja tak lubię opisy lasów ...  Twisted Evil  

Przeczytajcie sobie, jeśli macie chwilkę, opis Starego Lasu u Tolkiena. W momencie, gdy hobbici wyruszyli, minęli żywopłot i zagłębili się między drzewa. To jest typowy opis lasu, jeszcze sporo dłuższy od tego cytowanego przez Was wyżej, a jednak na mnie robi ogromne wrażenie. Zastanawiam się, co w nim jest takiego, czego brakuje w tym, że tak działa.

Chociaż generalnie i tak lepiej mi się czyta dialogi.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 22 Wrzesień, 2006 13:13 Odpowiedz z cytatem

Nie pamiętam go. Myślę, że chodzi o doświadczenie Tolkiena i to, że połowy opisu nie stanowiły gatunki  Very Happy
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Buczo
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 93
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 22 Wrzesień, 2006 15:09 Odpowiedz z cytatem

Neutral  Takie opisy są trochę dziwn.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 26 Wrzesień, 2006 8:23 Odpowiedz z cytatem

Jakie? Takie jak ten, który zacytowałem? Jeśli tak to nie jesteś sam - ja uważam nawet że są wyjątkowo dziwne  Very Happy
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 07 Październik, 2006 18:38 Odpowiedz z cytatem

Przyznam, że troszeczkę nie rozumiem stawiania w opozycji długich opisów przyrody i dialogów. Pomyśleć by można, że opowiadania/powieści składają się tylko z dialogów i opisów przyrody.
A przecież to właśnie opis jest szkieletem, na którym opiera się tekst. Opisuje się nie tylko przyrodę, ale i postaci, ich charakter, wątpliwości, uczucia (!), a nawet... walkę. Dobry dialog jest czymś pożądanym, jednak na samym dialogu nie da się zbudować opowiadania. Widywałam juz takie teksty - wyglądały, jak dymki wycięte z komiksów - sama treść rozmów i nic więcej. Jakby w pustce było słychać dwa (czy więcej) głosów, beznamiętnie (bo komentarza odautorskiego też brak) wypowiadające dwie kwestie. Za takie dialogi to ja dziękuję. I za opowiadania, które składają się tylko z kolejnych myślników - również.
Dobry dialog, zwłaszcza na początku, jest niezwykle trudno napisać. To, co na żywo, w rozmowie ze znajomymi, brzmi naturalnie, jako fragment tekstu będzie wyglądało koszmarnie.
Wiadomo, jeśli autor nie ma wprawy (albo bardzo chce się podzielić z czytelnikiem wszystkimi rzeczami, które wydają mu się interesujące), to opisem znuży. Ale - mimo wszystko - stawiam na opisy. Zbyt wiele złych fatalnych czytałam.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Sijelh
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 66
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 07 Grudzień, 2006 0:16 Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy dobrze to ujmę, ale czytałem nieco na temat dialogów i opisów - nie przeraźcie się, ale można znaleźć książki pisan etylko na ten temat. A także z własnego doświadczenia wiem, że dialogi pisze się strasznie trudno, a opisy o wiele łatwiej. Tyle że, dobry opis zjawisk, uczuć, emocji to jak granie na własnych zwojach duszy, trzeba to poczuć żeby dobrze opisać, a dodatkowo trzeba spędzić więcej niż jeden dzień starając się na głos powiedzieć, opisać tą myśli. Dodatkowo albo dialog albo opis, jakoś tak się nauczyłem, że podczas dialogu poprostu nie można próbować wciskać jakiegoś urozmaiconego opisu bo wszystko idzie w diabły, a czytelnik myśli sobie - Matko Boska! - i zastanawia się co tak naprawdę ma przykłuć jego uwagę a co odwrócić, a po tem już nie chce czytać, bo dialog dwóch wojowników/bohaterów znika w opisie promieni słońca które rozszczepiają drżące drobin mgły unoszące się w powietrzu. Chociaż nie powiem, że nie można łączyć, ale ja jeszcze za dużo nie wiem, więc tylko tak się wypowiadam.

Co do opisów lasu, najlepiej co zrobić? Iść do lasu, na samotny spacer, wziąść kartkę i wybrać sobie jakies miejsce i opisac je, jeden raz, później przyjść w to miejsce kolejny raz i znowu spróbować opisać. Na dodatek, jak już wcześniej wspominałem, spróbować opisać sobie swoje uczucia i wygląd tego miejsca pół szeptem, można też głośniej. Takie zabiegi twórczo-psychologiczne czynią cuda.
____________

We are capable of doing miracles

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Dantey
Wędrowiec


   Posty: 37
Chowaniec

80 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 20 Luty, 2007 2:43 Odpowiedz z cytatem

Co za dużo to nie zdrowo. Moim zdaniem potrzebne są tak samo dialogi, jak i opisy, czy to postaci, miejsc lub okoliczności przyrody. Najlepszym, myślę, tego przykładem są książki Terrego Pratcheta, o Świecie Dysku, gdzie wszelkie opisy czyta się wyśmienicie, co chwila wybuchając głośnym, szczerym śmiechem, tak jak i przy dialogach.
____________

Wojownik Światła, jak mnie nazwał Paulo Coelho.
Cień, jak sam mówię o sobie.
Czy można to pogodzić ??

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Kapiii
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 14
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 04 Marzec, 2007 0:25 Odpowiedz z cytatem

Opisy lubię, ważne, żeby nie były przesadzone to samo z dialogami Wink

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Gość
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Kwiecień, 2007 18:33 Odpowiedz z cytatem

popieram domiusa ale i fajnie czytac dialogi

Powrót do góry ⇑
~Legolas~
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 5
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 23 Luty, 2008 16:50 Odpowiedz z cytatem

cóż ja sądzę , czy się lubi dialogi czy opisy zależy od czytelnika np.
wzrokowcy lubią wyobrażać sobie świat , poprzez opisy
słuchowcy wolą dialogi , "wsłuchiwać się w akcję"
ps sa tez wyjątki . . .   Heh
____________

Znam :
kung - fu
karate
judo
I pare innych słów po japońsku Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 14 Kwiecień, 2008 19:06 Odpowiedz z cytatem

Uważam, że opisy są fantastyczne. Tylko właśnie tu wszystko zależy od autora. W ciekawych opisach potrzeba czegoś świeżego i nierealnego, a nie denny tekst z zachodem słoneczka. Dialogi oczywiście zawsze pasują. Lecz wolę opisy. Bo przecież czasem nie potrzeba słów by się rozumieć  8)
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lach
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 21
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 14 Kwiecień, 2008 23:10 Odpowiedz z cytatem

Moim skromnym zdaniem dialogi i opisy to jedne z wielu srodkow wyrazu i trudno umniejszac role ktoregos z nich. Opis bardziej jednak polega na zbudowaniu klimatu dla nadchodzacych wydarzen i nakreslenie szkicu miejsc, w ktorych sie rozegraja (trudno zeby bohaterowie opowiadali w dialogu, za kazdym razem, gdzie sa i dlaczego), dialog czy monolog przedstawia sytuacje dusz i stan rzeczy pomiedzy postacia a srowiskiem, lub innymi istotami bioracymi udzial w akcji - problem to to, zeby jedno i drugie brzmialo zgrabnie i dobrze sie czytalo w zestawieniu ze soba.
____________

To co najwazniejsze w zyciu to smierc - jaka on bedzie zalezy od drog, ktorymi ku niej zmierzasz.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Kwiecień, 2008 11:38 Odpowiedz z cytatem

Ale opisy takze przedstawiają sytuacje dusz i stan rzeczy pomiedzy postacia a srowiskiem, lub innymi istotami bioracymi udzial w akcji.  Razz
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lach
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 21
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Kwiecień, 2008 16:53 Odpowiedz z cytatem

No racja, tylko jedno zgrabniej wyjdzie w opisie inne w dialogu - po prostu jak bohaterowie maja cos ciekawego do powiedzenia walnij dialog; jak bohater jest kopniety w mozg walnij jakis jego monolog; a jak nic ciekawego nie ma do powiedzenia, ani o niczym szczegolnym nie mysli glupol, pomin goscia i walnij opis czterolistnej koniczynki Very Happy .
____________

To co najwazniejsze w zyciu to smierc - jaka on bedzie zalezy od drog, ktorymi ku niej zmierzasz.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Kwiecień, 2008 18:35 Odpowiedz z cytatem

Właśnie to sa najgorsze opisy, gdy mówią nie na temat  Laughing
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lach
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 21
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 15 Kwiecień, 2008 22:30 Odpowiedz z cytatem

nom   Very Happy  ale niektorych opisow nie zastapisz : Swisnela klinga rozrywajac powietrze i pierwsza ofiare taj bitwy. Po wzburzonej tafli strumienia rozbryzl sie perlisty wachlarz krwi. Potezne cielsko wilkolaka runelo pyskiem w wode tuz u stop ¨Smoka¨. Nacierajace na Drekmorczykow kohordy zawachaly sie i zwolnily biegu, widzac jak ich wodza bez pszeszkod, niczym muche na konskim zadzie, ubila tak mizerna ludzka istota. W serca ludzi wlal sie bitewny zapal, serca bestii zmacil strach, ale za plecami popedzaly je juz drowy, ktorym spieszno bylo do bitki.
Dwie amie zwarly sie wreszcie w zelaznym uscisku. Powietrze drzalo od huku toczonej bitwy, a brzegi brodu Sarn, szybko pokryly sie mrowiem porozrywanych i najezonych strzalami cial......

wybaczcie za brak polskich znaczkow ale bedzie tak tylko przez  jakis czas
____________

To co najwazniejsze w zyciu to smierc - jaka on bedzie zalezy od drog, ktorymi ku niej zmierzasz.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 5:16 Odpowiedz z cytatem

ja mam na myśli opisy, które całkowicie odbiegają od akcji.
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lach
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 21
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 17:03 Odpowiedz z cytatem

no ja wiem ale pomysl taka czterolistna koniczynka. Chym?  Very Happy dDobrze znam ten bol: z pola bitwy do alkowy, przez jakies polowanie i ostra dworska popijawe, az spowrotem trafiamy na pole bitwy - a to wszystko upchniete miedzy tekst o ucinaniu glowy goblinowi. I wtedy pada pytanie jak sie nazywam, bo kompletnie kolowaciejesz.
____________

To co najwazniejsze w zyciu to smierc - jaka on bedzie zalezy od drog, ktorymi ku niej zmierzasz.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 18:23 Odpowiedz z cytatem

Żaden opis nie jest tak całkiem "odbiegający" od akcji,  chyba że autor po prostu pisze nielogicznie. Ale jeśli chodzi o opisy które nie posuwają naprzód akcji, to trochę chyba się przydają.

Dialog 1:
- Cześć - powiedział Adam.
- Co robisz? - zapytała Ewa.
- Piję kawę.

Dialog 2:
- Cześć - powiedział Adam siadając na wygodnym fotelu i podnosząc kubek. Był bardzo zmęczony.
- Co robisz? - zapytała Ewa siadając na oparciu i wyglądając przez okno na bawiące się dzieci.
- Piję kawę - Adam wzruszył ramionami i przyjrzał się jej...

Te same słowa, ale po prostu drugi dialog dostaje "tło", dzieje się w jakiejś przestrzeni. Nie chciało mi się za bardzo wydłużać tych "wstawianych" opisów, ale mogłyby być trochę dłuższe. Po pierwszej wypowiedzi można było wstawić, co X robił w ciągu dnia, po drugiej opisać co jest za oknem, po trzeciej jeszcze opisać Ewę. Niektórzy pisarze przesadzają z długością takich wstawianych opisów, ale ogólnie nie są one chyba takie złe.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 2 z 4 Idź do strony   1, 2, 3, 4  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.