Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Opis czy Dialog?
Idź do strony   1, 2, 3, 4  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 18:33 Odpowiedz z cytatem

Opisy są potrzebne Smile nie ma co
zwłaszcza gdy są one naprawde dobre, przedstawiają obiektywnie sytuacje, opisują przyrode etc. etc

Dialogi tez potrzebne bo dowiadujemy się z nich nowych wątków,rozwija się przez to fabula
i wprowadzają często też humor do książek Smile
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 19:01 Odpowiedz z cytatem

Opis czy dialog? A to zależy. Od tego, co akurat twórca chce osiągnąć. Nie da się napisać dzieła o wartkiej, porywającej akcji bez błyskotliwych i ciętych dialogów, okraszonych koniecznie szczyptą humoru (takie lubię najbardziej  Wink ). Z drugiej strony natłok powyższych, pozbawiony opisów świata przedstawionego, bohaterów, ich myśli i uczuć, czynią dzieło płaskim i jakimś takim...mało przekonującym. Gorzej, jeśli sążniste opisy zajmują trzy czwarte powieści, a dialogów tyle, co kot nasmarkał. Wtedy czytelnik (znaczy się ja) zaczyna się lekko nudzić i porzuca lekturę na "rzecz innych rzeczy". Chyba że chodzi tu o książki Stanisława Lema. Jemu opisy wielkodusznie wybaczamy, nawet kiedy dostajemy lekkiej kołowacizny od natłoku technologiczno-fizycznych wywodów.
Jaki z tego wniosek? Głosuję na oklepany "złoty środek". Wszak dobra powieść nie może się obyć bez odpowiedniej dawki opisu, pomieszanej z racjonalną porcją dialogu.  Very Happy
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 16 Kwiecień, 2008 23:24 Odpowiedz z cytatem

Ładnie to powiedzialen Carlin!

Ja kiedyś nastawiony byłem(czy to jako czytelnik czy to jak [ha ha!] pisarz) na pełne strony dialogów, które przedstawiały fabułę. Teraz wolę sobie poopisywać różne rzeczy, miejsca i bohaterów, a dialogi tylko kiedy tzreba. Jak się da to wstawiam je w treś ciągu zdarzeń i dokańczam urwanym dialogiem ze strony innego bohatera.
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 17 Kwiecień, 2008 13:56 Odpowiedz z cytatem

Ano, jeśli chodzi o twórczość (pożal się Boże  Laughing ) własną, to o wiele łatwiej mi napisać dwie strony dialogów, niż ćwierć strony opisu  mad3 . Jednakowoż przekonałam się, że takie "dialogowe" opowiadanie to coś w podobie jazdy po autostradzie - szybko się dociera do mety, ale widoków po drodze ni du du nie uświadczysz...  Laughing
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Gwylthian
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 19 Kwiecień, 2008 21:56 Odpowiedz z cytatem

Dialogi bardzo przyjemnie się pisze i równie przyjemnie czyta. Mistrzem dobrych dialogów, które zaskakują swą błyskotliwością, jest, ze znanych mi autorów, Sapkowski. Cały rozdział może się u niego składać z dialogu i dwóch zdań opisu, ewentualnie krótkich dopowiedzeń.
Opisy nużą. Taka jest smutna prawda, opisy generalnie są męczące, niewiele wnoszą i spowalniają akcję. Żeby tak nie było, trzeba być zdolnym i mieć dobry warsztat, wtedy można próbować pisać dłuższe opisy. Doskonałe opisy pisze Pratchett.
Ważne są nietypowe połączenia wyrazów, które zatrzymają wzrok czytającego. Czy zatrzymalibyśmy się nad "zieloną trawą", "krystalicznie czystą wodą" czy "starą, opasłą księgą"? A ciekawe byłoby zestawienie np. "złośliwa cisza", "nerwowy płomień świecy" albo "miękka noc".


Chyba że nie Razz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Melfka
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 95
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 24 Kwiecień, 2008 8:01 Odpowiedz z cytatem

Carlin Leander napisał:
Ano, jeśli chodzi o twórczość (pożal się Boże  Laughing ) własną, to o wiele łatwiej mi napisać dwie strony dialogów, niż ćwierć strony opisu  mad3 .

A ja wolę opisy - zdecydowanie łatwiej jest stworzyć dobry opis od naprawdę dobrego dialogu.

Carlin Leander napisał:
Jednakowoż przekonałam się, że takie "dialogowe" opowiadanie to coś w podobie jazdy po autostradzie - szybko się dociera do mety, ale widoków po drodze ni du du nie uświadczysz...  Laughing

Hm, wspominałam już o dymkach z komiksu, prawda?
Bo nie chodzi nawet o "widoki" - kiedy autor zapomni o jakimkolwiek komentarzu (a to się często zdarza) to właśnie tak wygląda lektura: wiemy, że ktoś rozmawia, ale nie wiemy, ile osób, gdzie itd.

***

Pozwolę sobie najpierw wrzucić cytat z końca:
Gwylthian napisał:
Chyba że nie Razz

Zdecydowanie nie Wink. Nie zgadzam się z Tobą.

Gwylthian napisał:
Opisy nużą. Taka jest smutna prawda, opisy generalnie są męczące, niewiele wnoszą i spowalniają akcję.

No, zwłaszcza te, które akcję opisują - walkę, pościg, wchodzenie do mrocznych podziemi... Opis to nie tylko "po lewej rósł kwiatek, a po prawej stała koza", opis to również wspaniałe (albo i nie) sekwencje walki, pełne napięcia pościgi itd. - opisać w powieści można wszystko, nawet... dialog Smile.

Gwylthian napisał:
Żeby tak nie było, trzeba być zdolnym i mieć dobry warsztat, wtedy można próbować pisać dłuższe opisy. Doskonałe opisy pisze Pratchett.

Trzeba mieć dobry warsztat, żeby w ogóle pisać Razz.

Gwylthian napisał:
Ważne są nietypowe połączenia wyrazów, które zatrzymają wzrok czytającego. Czy zatrzymalibyśmy się nad "zieloną trawą", "krystalicznie czystą wodą" czy "starą, opasłą księgą"? A ciekawe byłoby zestawienie np. "złośliwa cisza", "nerwowy płomień świecy" albo "miękka noc".

Z tymi "nietypowymi połączeniami" to lepiej uważać, bo można stworzyć rzeczy groteskowe i śmieszne (a nie zawsze o to chodzi). Po prostu należy unikać wyświechtanych połączeń, ale też nie kombinować za bardzo. Przynajmniej nie dopóki nie opanuje się warsztatu pisarskiego na naprawdę wysokim poziomie.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 24 Kwiecień, 2008 8:59 Odpowiedz z cytatem

Ty Melfka bardzo bronisz opisów, bo doceniasz (zresztą słusznie) ich rolę w formowaniu całej akcji. Tak jak sama mówisz, "walka, pościg, wchodzenie do mrocznych podziemi..."

Tymczasem większość osób, kiedy piszą, że "nie lubią opisów" ma na myśli takie opisy, które nie popychają akcji, tylko właśnie opisują jak coś wygląda albo jak coś jest robione (pierwsze moje skojarzenie to "Nad Niemnem", ale oczywiście takie opisy są też praktycznie wszędzie). To są opisy przyrody, wsi, zwyczajów. Weźmy "Chłopów" na przykład.

To jakby dwie różne kategorie i może dobrze by je było w dalszej dyskusji wyodrębnić. Opis "dynamiczny" i opis "statyczny". Trochę niebezpieczne rozróżnienie, bo myślę że z łatwością można znaleźć "trochę takie, trochę takie", ale może to by coś wniosło do tematu.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 24 Kwiecień, 2008 14:41 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tymczasem większość osób, kiedy piszą, że "nie lubią opisów" ma na myśli takie opisy, które nie popychają akcji, tylko właśnie opisują jak coś wygląda albo jak coś jest robione (pierwsze moje skojarzenie to "Nad Niemnem", ale oczywiście takie opisy są też praktycznie wszędzie). To są opisy przyrody, wsi, zwyczajów. Weźmy "Chłopów" na przykład.

Ja wolę opisy. Jednak to zależy od autora, bo opis łąki zwykłej moze człowieka wzruszyć jeśli będzie to arcydzieło. A nie tak jak Sienkiewicz... jego książki znam tylko z dialogów bo były to lektury. Ale np. "Pan Tadeusz", są tam opisy natury, lecz tak piękne i skomponowane , że czyta się powoli by wszystkim się delektować...jakby czekoladą rozpływającą się powolutku w ustach  Heh
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 24 Kwiecień, 2008 17:24 Odpowiedz z cytatem

Ja lubie jak w opowiadaniach opisywane są wsie, a sam jak opisuje miejsca w których byłem, to cZuje się czasem jak bym tam siedział...
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Carlin Leander
Wędrowiec
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 67
Chowaniec

480 Miedziaków
6 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 24 Kwiecień, 2008 19:59 Odpowiedz z cytatem

Dobra. Wiadomo, że opisy sytuacji rzadko nudzą, ponieważ tak naprawdę popychają akcję naprzód. Ale co zrobić z tym "bursztynowym świerzopem, gryką jak śnieg białą, gdzie panieńskim..." (wybacz, Mitris, nie mogłam się powstrzymać Heh ), jeśli zajmują trzy czwarte powieści? Nie mówiąc już o opisach postaci, gdzie poświęca się ogromniaste akapity na odmalowanie każdego piega i pryszcza zdobiącego twarz bohatera, zamiast powiedzieć po prostu: "dziobaty był jak nieszczęście". Wybaczcie, Obrońcy Opisów ( Wink ), ale ja w podobnych przypadkach odczuwam tak zwany przerost formy nad treścią.
ps Melfka, ja nigdy w życiu nie czytałam komiksów  Shocked . Takie było ze mnie dziwne dziecko, które wolało teksty z obrazkami od obrazków ze śladową ilością tekstu  Laughing (Teraz mi się oberwie od wielbicieli komiksów  Twisted Evil )
____________

W żółtych płomieniach liści
Brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem
Styczeń mi stuka za styczniem...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 24 Kwiecień, 2008 20:44 Odpowiedz z cytatem

Carlin, właśnie gdy jest opis (jak Ty to ujęłaś) piega to moga byc z tym związane emocje bohaterów itd. No oczywiście to jest moje zdanie, pewnie dlatego, ze mam tę nutkę romantyzmu szatańskiego  Laughing
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 24 Kwiecień, 2008 21:15 Odpowiedz z cytatem

Hm, ja tam nie mam nic przeciwko temu, jak czytam o pałaniu panieńskim rumieńcem.

W każdym razie wyobraziłem sobie właśnie opis piega Marlyn Monroe. Razem z całą historią... "Na tego piega nasza dzielna aktoreczka złowiła nawet prezydenta, nie mówiąc o połowie cywilizowanego świata..." Smile Rzeczywiście można z tego zrobić powieść. Ciekawe, czy bym nie usnął. Chyba jednak bym usnął, nie przepadam za biografiami aktorów.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 04 Maj, 2008 16:40 Odpowiedz z cytatem

Uważam że jedno nie wyklucza drugiego. Jednak większość osób uważa że opisy ktore są zbyt długie, stają się nudne. Tak się dzieje kiedy nie posiadają w sobie dynamkiki, lub gdy utwór jej dostarcza zamalo. Mistrzowie pióra mogą świetną akcję uzupelnić wspanialymi opsiami, które pozwolą nam przenieść się w świat o którym czytamy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 07 Maj, 2008 22:54 Odpowiedz z cytatem

W opowiadaniach w której narrator jest pierwszoosobowy opis jest lepszy niż dialog.
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 10 Maj, 2008 8:13 Odpowiedz z cytatem

Grzegorz o tym nie pomyślałam Heh. ale rzeczywiście masz rację

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 28 Maj, 2008 17:03 Odpowiedz z cytatem

Według mnie opisy są ważniejsze. Książka z samymi dialogami to tylko scenariusz. Chociaż oczywiście dobrze jak są dialogi, one sprawiają, że książka jest ciekawsza, nie są jednak niezbędne.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 30 Maj, 2008 19:13 Odpowiedz z cytatem

Powstało wiele książek bez dialogów. Moze nie odniosły sukcesu i może nie było ich znowu tak wiele, ale jednak...
Niestety nie wyobrażam sobie ,,Dialogów Platona" bez te formy wypowiedzi

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 31 Maj, 2008 16:26 Odpowiedz z cytatem

No tak, wyjątki zawsze są.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 01 Czerwiec, 2008 12:51 Odpowiedz z cytatem

No, jednak dialog bez opisu jakim tonem kto coś mówi to jes w ogóle bezbarwny... a opis bez dialogu moze istnieć i być piękny  Razz   Więc chyba opis góruje troszkę nad dialogiem, ale co by było z liryką gdyby nie istniały dodatki typu środki poetyckie?   Heh
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Angel
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1079
Postać   Chowaniec

76 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 01 Czerwiec, 2008 15:29 Odpowiedz z cytatem

Ja stanowczo wybieram opis Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 3 z 4 Idź do strony   1, 2, 3, 4  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.