Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Opis czy Dialog?
Idź do strony   1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Madea
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 281
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 08 Lipiec, 2008 17:37 Odpowiedz z cytatem

A ja stanowczo wybieram dialog, nienawidzę męczyć się nad opisami!!! PO prostu nienawidzę!!!


Np. W pustyni i w puszczy


Tyle tam opisó że hej!!!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Geniusz
Wojownik


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 682
Postać   Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 08 Lipiec, 2008 17:40 Odpowiedz z cytatem

Za długie opisy mogą być nudne (mi akurat nie przeszkadzają), ale opisy ogółem są w książkach potrzebne.
A w "Pustyni i w Puszczy" mi się nie podobało również, choć nie ze względu na za długie opisy.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Madea
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 281
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 08 Lipiec, 2008 17:46 Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście są potrzebne, ale mi się po prostu nie podobają, chyba że są dość krótkie Smile  Wtedy to tak Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Ma-Ryś
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 321
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 19 Sierpień, 2008 20:54 Odpowiedz z cytatem

Lubię czytać ksiązki z dlugimi opisami, ale nie przesadzajmy. Kiedyś czytalam taką w kotrej opis dzrzewa (jednego!) zajął kilka stron.
I to samo jst złem.
I to samo jest złem.
Opis i dialog uzupełniają się.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Orcfan
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 12
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 08 Luty, 2009 21:00 Odpowiedz z cytatem

zgadzam się z przedmówcą, wydaje mi się, że dialog pomaga odczuć nam emocje postaci, a opis jest obiektywny

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Krzysztof P Nowak
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 33
Chowaniec

100 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 09 Lipiec, 2010 22:26 Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy to jest naprawdę dobre podejście: opis czy dialog? pisarz musi mieć opanowane obie metody i stosować w zależności od potrzeb
czasem moze sobie pozwolić na kaprys i nie wstawić nawet zalażka dialogu, tam gdzie wydaje się potrzebny, ale musi mieć na to jakieś wytłumaczenie i zastąpić takie "gołosłowie' pewnymi momentami dramatycznymi. Do tego w sumie służy dialog. Jest elementem dramatycznym.  Hihi  bez niego tekst lezy  Roll2  i trudno go dxwigac   Embarassed

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Bio
Notoryczny Myśliciel


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 982
Chowaniec

59 Miedziaków
4 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 16 Lipiec, 2010 19:10 Odpowiedz z cytatem

Zgodzę się całkowicie z "Panem" Krzysztofem. I opis i dialogi są równie ważne. Książka bez opisów jest naga (naga nie znaczy fajna -.- nie w tym przypadku   Laughing  ), a bez dialogów nudna Razz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eudan
Wędrowiec
MROCZNY ELF


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 176
Postać   Chowaniec

220 Miedziaków
218 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 08 Kwiecień, 2011 11:13 Odpowiedz z cytatem

No jasne że i to i to!!!
____________

Każdy ma swój własny świat, świat umysłu...

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 08 Kwiecień, 2011 12:05 Odpowiedz z cytatem

Opis nie musi być obiektywny. Przecież to wszystko zależy od formy przyjętej przez autora. Osobiście lubię opisy podane w barwny, acz nie przesadzony sposób. Dialogi są ważne, ale nie grają aż tak znacznej roli jak opis odczuć bohatera w narracji. Takie moje zdanie Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Spring
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 79
Postać   Chowaniec

101 Miedziaków
22 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 05 Grudzień, 2011 17:54 Odpowiedz z cytatem

Ja tam wolę dialogi niż opisy, ponieważ gdy opisy zajmują parę strom to człowiek może się znudzić, co jest w wielu przypadkach bardzo możliwe np. u pewnych moich koleżanek które wcale nie czytają książek no chyba że lektury. No ale jakby im tak dać zwykłą książkę wypełnioną po brzegi opisami i książkę z barwnymi opisami, to wybrali by tę z dialogiem. Ale ich tu nie ma więc piszę o sobie: opisy- jak najbardziej, ale żeby nie zanudzały i nie miały po kilkanaście stron; dialogi-oczywiście (lubię książki więc uważam że powinno w nich być trochę tego i tego no ale każdy ma swoje zdanie)

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Emhyrus
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 164
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 11 Grudzień, 2011 12:13 Odpowiedz z cytatem

Tak jak pisze Protzner, opis nie musi być obiektywny. Całkiem fajnie jest przedstawić karczmę/statek kosmiczny/postać szynkarza w sposób całkowicie subiektywny dla bohatera, którego oczami poniekąd patrzymy na całą fabułę. Uzupełniamy tym barwę naszego bohatera, jego stosunek do świata i ludzi(lub nieludzi, żebym na rasistę nie wyszedł). To także niezły pomysł, by uzasadnić stosunek bohatera do danej postaci. Ale jak to napisał mądrze kolega z góry- wszystko zależy od formy.
A co do dialogu- ostatnio wpadają mi w dłonie książki/opowiadania, w których co drugi dialog jest niepotrzebny. Przynajmniej wg mnie. Bo są to wtrącenia o zabarwieniu humorystycznym, które mają nieco pokolorować postacie, przekonać czytającego, by zaprzyjaźnił się z nimi... Jednak jeśli nie są one połączone choć trochę z wątkiem fabularnym, to ja zwyczajnie szukam wzrokiem następnego akapitu, bo bardziej mnie fascynuje fabuła.

No to teraz zasadnicze pytanie do Was- Wypasiona fabuła, czy wypasieni Bohaterowie?
Ja wiem, że bez jednego i drugiego nie ma dobrego kawałka tekstu, ale na co Wy zwracacie uwagę pisząc lub czytając?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 11 Grudzień, 2011 12:46 Odpowiedz z cytatem

Trudno powiedzieć - w każdym razie COŚ musi do powieści przyciągać, to nie ulega wątpliwości. Jakiś punkt zaczepienia musi być.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Tallis Keeton
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 108
Chowaniec

312 Miedziaków
11 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 15 Grudzień, 2011 16:21 Odpowiedz z cytatem

Orcfan napisał:
zgadzam się z przedmówcą, wydaje mi się, że dialog pomaga odczuć nam emocje postaci, a opis jest obiektywny


Ale nie koniecznie. Bo np. Tolkien pisał takie opisy przyrody, żeby ukazywały emocje postaci w owej przyrodzie przebywającej w danej chwili. To by się chyba nazywało ekstrapolacja - rzutował emocje postaci na świat zewnętrzny. Czytając opis kraju lub pogody możesz się zorientować, że jest tak samo ponury albo tak samo sielski, jak nastrój bohaterów.
poz Smile
tal
____________

pracka:
http://silesian.academia.edu/MagdalenaKroczak
fanfiki:
http://www.fanfiction.net/u/242280/Tallis_Keeton

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 16 Styczeń, 2012 20:13 Odpowiedz z cytatem

Opisy przyrody są dobre, aby nie nazbyt nachalne. W książce "Trzej panowie na rowerach" Jerome K. Jerome stwierdza kategorycznie, że tak jak za pomocą pędzla i farb nie opowie się dobrze żadnej historii, tak malowanie słowami jest conajmniej nieporozumieniem, zwłaszcza w epoce fotografii. Każdy może sobie wytworzyć dokładniejsze pojęcie o danym terenie, raz zerknąwszy na fotkę, niż czytając powieść z czterech tomów.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.


Ostatnio zmieniony przez Eviva dnia Wtorek 17 Styczeń, 2012 9:54, w całości zmieniany 1 raz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Havok
Mjeszkanjec Karajin


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1683
Postać   Chowaniec

1238 Miedziaków
102 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 17 Styczeń, 2012 1:57 Odpowiedz z cytatem

Evivo! Podpisuję się pod tym co napisałaś rekami i nogami!
____________

Why say Black Metal when you can say Norsk Arsk Black Metal?
"Nikt już nie pa­mięta pie­śniarza. Pieśń wciąż żyje."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Styczeń, 2012 1:37 Odpowiedz z cytatem

"Ruszyli przez las, zrazu świetlisty, wypełniony ptasim szczebiotem; później podmokły i coraz bardziej mroczny, pełen splątanych korzeni i śliskiego mchu, w którym co rusz czuli, jak coś ociera im się o nogi."

Nie chcę nic podważać, Eviva, ale jedną fotą tego nie pokażesz, wątpię nawet, czy dwiema.. Raczej filmik jakiś... A niezależnie czy zdjęcie czy nie, chyba niełatwo byłoby je zrobić! Po pół roku uganiania się ze sprzętem w buszu miałabyś zapewne 'malunek' lepszy od tego co właśnie napisałem (jednym zdaniem, w około 10 sekund Smile ). Chociaż, czy na pewno lepszy? Bardziej szczegółowy, ale nie pozwalający na dopełnianie obrazami własnej wyobraźni.

Żeby nie było - uwielbiam dialogi...   Hihi
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Styczeń, 2012 8:12 Odpowiedz z cytatem

Wiesz, bez opisow tak całkiem się nie da, wiadomo... chodzi tyklko, by nie opisywać na dziesięciu stronach, jak świeżo omyte ranną rosą słońce wskaje z nocnego łoża Smile
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Styczeń, 2012 12:17 Odpowiedz z cytatem

No, bo to jest odpowiednik dwugodzinnej sesji zdjęciowej z komunii, przedstawiających tego samego dzieciaka w 2325 pozach.

Wydaje mi się, że 'statyczny' opis to faktycznie przeżytek, pochodzący głównie z czasów, gdy fotografii i telewizji jeszcze nie było albo raczkowała. 'Statyczny', to znaczy taki jak malowanie - nic się nie dzieje, tylko opis wyglądu. Takim czymś karmimy się na j. polskim w szkole i zawsze kiedy sięgamy po starsze pozycje, alb po nieudolną prozę napisaną dla pani od polaka.

"Dynamiczny" opis, mam na myśli taki który jest spleciony z czymś co się dzieje, to podstawa prozy, bez niego mielibyśmy dramat ... To nie musi być 'wędrowanie' jak w tym moim zdaniu dwa posty wyżej. Cokolwiek. Nawet przeżycia myślowe.

Ja zresztą domyślam się, o co tobie chodzi, Eviva, tylko nie chcę, żeby potem ktoś miał mylne wrażenie, że opisy ogólnie są be i lepiej ich unikać. Takiego pytania 'opis czy dialog' lepiej nie rozumieć jako 'życie czy śmierć', tylko raczej zastanowić się nad proporcjami, albo kiedy użyć którego środka.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Sobota 28 Styczeń, 2012 17:01 Odpowiedz z cytatem

Proporcje to rzecz w ogóle ważna. Ja na przykład, jak przytrafi mi się co niepomyślnego, mówie sobie "Zawsze lepsze to niż złamać nogę". To jest właśnie wyczucie proporcji Smile
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Kawiarenka Autorów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 4 z 4 Idź do strony   1, 2, 3, 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.