Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Legenty, mity i opowiastki wiejskie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 23 Listopad, 2007 17:54 Odpowiedz z cytatem

Witam w tym temacie. Na pewno każdy z Was miał do czynienia z jakąś wsią, pochodzi z takiej, wychował się lub mieszka. Może ktoś często spędza czas na takiej wiosce, z dala od miejskiego tłoku i hałasu oraz brudu i zanieczyszczeń.

Jeśli tak, to na pewno zetknęliście się z różnymi opowiadaniami, plotkami czy bajkami (legendami, mitami) na temat swojej wsi, miejsc czy domów, tych opustoszałych i tych nie. Nie chodzi mi tu o plotki jakie teraz krążą po waszych okolicach, nie obchodzi mnie ciąża Marysi ani solówka Marcina i Krzysia Razz Może jest w waszej wiosce ktoś, komu za plecami przypisują łatkę Diabła, albo wzywającego duchy dziwaka? Może dom na rogu, w którym dawno temu zmarła cała rodzina panują teraz duchy?
Piszcie mi tu właśnie takie legendy, opowiadania i ploteczki Heh Kto wie, może w Polsce jest ciekawiej niż gdziekolwiek indziej na świecie, bo to w końcu po naszych lasach biegają duchy, a w jeziorach panują wiły i rusałki...

Żebyście się nie wstydzili, ja opowiem pierwszy Zaznaczam tylko, że niektóre z tu opisanych pochodzą z mojej wsi, a niektóre nie.

Pewien stary człowiek, bardzo nieszczęśliwy i uważany za dziwaka (no, nie tylko) opowiedział mi kiedyś, że w czasie II Wojny Światowej Niemcy urządzili sobie strzelaninę we wsi, a był to okres, w którym wszędzie było pełno Żydów i przypadkiem rodzina Cyganów, która przyjechała go odwiedzić. Właśnie tego dnia, tuż przed świtem młoda cyganka została wysłana do zaprzyjaźnionego piekarza (takiego na postronku, co w tajemnicy piekł sobie chlebek i sprzedawał lub dawał za darmo, a czasem brał za to przysługę). Droga była krótka, jednak śnieg i mróz utrudniały jej wyprawę. Wraz z pianiem koguta do wsi wkroczyli Niemcy, a wieś budziła się do życia. Ludzi wychodzili na ryneczek, podążali swoimi ścieżkami, załatwiali swoje sprawy. Cyganka podobno wpadła w oko jednemu z niemieckich najeźdźców, ale gdy odrzuciła amory szwaba i nie dawała się zgwałcić, a dała Niemcowi po gębie ten zdenerwował się i dał rozkaz rozstrzelania jej i zrównanie wsi z ziemią. Cygankę postawioną pod ścianą, razem z kilkoma przypadkowymi ludźmi (byli w złym miejscu i złym czasie) i otworzyli ogień. Szczęśliwie Cyganka została tylko ranna i udając trupa miała otwarte usta, a w ustach miała ozdobne złote koronki na zębach. Niemcy widząc to, chcieli je sobie wziąć, ale gdy zalotnik wsadził jej palce do ust, dziewczyna mu je odgryzł i rzuciła się do ucieczki. Biegła w stronę lasu, a za nią biegli Niemcy strzelając do niej. Cyganka zgubiła ich w lesie, ale na gonie miała jeszcze Niemca zalotnika, który tak się na nią uwziął, że nie darował jej odtrącenia i okaleczonej dłoni. Pościg w lesie zakończył się gdy cyganka upadając wybiła sobie złote zęby i pogubiła je po lesie. Co się stało z Niemcem, nie wiadomo, ale do dziś od zmierzchu do świtu można spotkać młodą cygankę spacerująca po lesie i szukającą swoich złotych zębów...


Ostatnio zmieniony przez Grzegorz dnia Piątek 23 Listopad, 2007 18:23, w całości zmieniany 3 razy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Last_Dragon
Shotokan


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1013
Postać   Chowaniec

505 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 23 Listopad, 2007 18:00 Odpowiedz z cytatem

Szczerze??
mam 15 lat i od 15 lat mieszkam na wsi
i żadnej legendy ,mitu ani nic innego nie słyszałem
mogę za to opowiedzieć jak przez naszą wieś przejeżdżały czołgi
bo u nas się działo gdy była wojna
i jeszcze jak leczono choroby

--Ale to ma mieć związek z czymś nie z tej ziemi mad3
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 24 Listopad, 2007 8:38 Odpowiedz z cytatem

Więc u mnie w Zabierzowie, z powodu ulokowania tego MIASTECZKA obok skały KMITY, to jest właśnie ta legenda o tej skale. Wcela ona taka duża nie jest, rodzice niepotrzebnie straszą dzieci moim zdaniem. A, że na pewno każdy słyszał o nieszczęśliwej miłości i tragicznym skoku z Kmity, nie będę o tym przypominać...bo mi już łezka wzruszenia cieknie  Laughing
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Damek
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1024
Postać   Chowaniec

10 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 24 Listopad, 2007 10:33 Odpowiedz z cytatem

Heh o terenach wokół mojej wsi wydano książkę "Legendy znad Orzyca" jest bardzo dużo Legend i Bajek.
____________

Mythai rulez  Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 24 Listopad, 2007 10:54 Odpowiedz z cytatem

Może zatem nam jedną bajke opowiesz?  Heh
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Grzegorz
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1398
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 24 Listopad, 2007 15:06 Odpowiedz z cytatem

Może zamiast chwalić się że wokół waszych miejscowości krążą legendy, po prostu zaczniecie je opowiadać??  mad3
____________

"Biorąc od drzwi swój początek,
Droga bieży wciąż przed siebie;
Hen, rozwinął się jej wątek,
Czas więc teraz i na ciebie(...)"

"To niebezpieczna sprawa oddalać się od własnych drzwi. Znajdziesz się na drodze i jeśli nie przypilnujesz własnych nóg, nie wiadomo dokąd cię poniosą."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 24 Listopad, 2007 15:45 Odpowiedz z cytatem

Więc ja nie składnie to opisze...bo znałam ją dobrze, ale to było dawno.
" Jakaś zamożna dziewczyna zakochała się w biedaku (biedak dziwna sprawa miła konia ładnego) i wielka miłość ich połączyła. Jednak rodzina dziewczyny sie nie zgodziła i zakazała im nocnych schadek. Gość załamany i bliski utraty zmysłów(teoretycznie stracił te zmysły) wziął rumaka, zawiązał mu oczęta i sobie samemu.... i ruszył nim ze skały... no i każdy chyba wie, że jest on już martwy. Podobno, dziewczyna takze z niej skoczyła, dowiedziwszy się, iż jej najdroższy skarb jest po drugiej stronie świata. "
KONIEC
Nie wiem czy dokłądnie tak brzmi ta legenda, ale taki jets ten sens : prawie jak Romeo i Julia, prawie robi wielką różnice.
A morał taki: miłość jest ślepa...  jednak żyjemy by ryzykować  Wink
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.