Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
co z tym światem będzie.
Idź do strony   1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Środa 29 Grudzień, 2010 18:33 Odpowiedz z cytatem

Bardzo do tego tematu pasuje piosenka Jana Pietrzaka z 1966 bodajże roku

Bardzo wszyscy lubimy,
aż do późnej starości,
snuć radosne marzenia
o świetlanej przyszłości.

Za trzydzieści parę lat,
jak dobrze pójdzie,
piękny będzie stary świat,
wspaniali ludzie,
pełny dobrobyt, nastrój świąteczny,
nasze pomniki staną w krąg,
będzie przecież wielki rok,
rok dwutysięczny!

Pani patrzy tak dziwnie,
pewnie pani nie wierzy
w takie mrzonki naiwne,
pani nikt nie nabierze.

Za trzydzieści parę lat,
jak dobrze pójdzie,
pozostanie ciemny ślad
na białym murze,
cisza nieznana, spokój odwieczny,
kilka bakterii w głębi mórz,
nie obliczy nikt, że już
rok dwutysięczny!

Skąd ten nastrój ponury
przyszedł do mnie, wesołka,
bardziej z literatury
niż z piosenki skowronka?

Za trzydzieści parę lat,
jak dobrze pójdzie,
w kiosku „Ruchu” kupię „Świat”,
„Forum” nie będzie.
Zaparzę ziółka, zapalę sporta
i do snu wnukom powiem baśń
o cudownych pięknych dniach
z lat sześćdziesiątych!


Rok dwutysięczny już za nami, ale piosenka zadziwiająco trafnie ujmuje to, o czym tu rozprawiamy.
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 30 Grudzień, 2010 2:09 Odpowiedz z cytatem

Aleście się uczepili tego nieszczęsnego ideału Razz Ja nie miałem na myśli jednostek, ale gatunek jako ideał.
Widzę coraz więcej oznak, że Bóg się wam ciśnie na usta... Nie rozumiem tylko co on może mieć z tym wszystkim wspólnego?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Mavli
Wojownik


   Posty: 644
Chowaniec

100 Miedziaków
5 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 30 Grudzień, 2010 12:13 Odpowiedz z cytatem

Według niektórych stworzył ten świat i człowieka na własne podobieństwo  Razz
____________

Obudziłem się z ziewnięciem. Jest świt, a nadal żyję.


Wszyscy ludzie to imitacje małp,
wszyscy bogowie to imitacje ludzi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Bio
Notoryczny Myśliciel


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 982
Chowaniec

59 Miedziaków
4 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 30 Grudzień, 2010 16:36 Odpowiedz z cytatem

Otóż że na własne podobieństwo to trochę przenośnia. Ja osobiście wierzę że:

Bóg                                                 Dusza
Anioły i Święci
Człowiek                -------------------------------------Granica
zwierzęta i rośliny                             Ciało (Materia)
kamienie, piasek itp.

Tak zwany Dualizm się kłania. Człowiek jest na granicy, a Bóg na szczycie. Człowiek ma i ciało i duszę.

-koniec offtopu-
-początek... topu? ontopu? nvm-

Ten świat jest zagrożony przez wieeeeeleeee katastrof, np. demograficzna, ekologiczna itp. Nam pozostaje tylko zgadywać która nastąpi pierwsza, chyba że pierwszy będzie koniec świata z przyczyn niewiadomych (wersja dla ateistów), bądź z powodu nastąpienia Sądu Bożego (wersja dla wierzących).

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Mavli
Wojownik


   Posty: 644
Chowaniec

100 Miedziaków
5 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 30 Grudzień, 2010 18:09 Odpowiedz z cytatem

Podoba mi się ten tok myślenia  Razz  O tym, że człowiek jest na granicy  Very Happy  
Raczej jednak mój tok myślenia ani nie potwierdza ani nie zaprzecza istnieniu Boga, choć jeśli istnieje.. to go nie popieram.. np. biblia podaje, że bóg stworzył Adama i Ewę... Potem ich wygnał, oni mieli dwóch synów.. to skąd się wzięła reszta ludzi?
Przepraszam, że odbiegam od tematu, choć z drugiej strony omówienie początku jest bardzo ważne w perspektywie obmawiania przyszłości, bądź.. końca  Very Happy
____________

Obudziłem się z ziewnięciem. Jest świt, a nadal żyję.


Wszyscy ludzie to imitacje małp,
wszyscy bogowie to imitacje ludzi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Bio
Notoryczny Myśliciel


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 982
Chowaniec

59 Miedziaków
4 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 30 Grudzień, 2010 18:27 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
biblia podaje, że bóg stworzył Adama i Ewę... Potem ich wygnał, oni mieli dwóch synów.. to skąd się wzięła reszta ludzi?


O to już musisz się zapytać świadków Jehowy   Wink  . Nie, nie żartuje sobie. Oni znają biblię na pamięć.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 30 Grudzień, 2010 21:15 Odpowiedz z cytatem

Bio napisał:
Cytat:
biblia podaje, że bóg stworzył Adama i Ewę... Potem ich wygnał, oni mieli dwóch synów.. to skąd się wzięła reszta ludzi?


O to już musisz się zapytać świadków Jehowy   Wink  . Nie, nie żartuje sobie. Oni znają biblię na pamięć.


I co z tego, że znają, kiedy nie rozumieją?
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 30 Grudzień, 2010 22:51 Odpowiedz z cytatem

Tam Biblia. Ponoć Google było wcześniej niż Biblia. Bo w Biblii nie ma nic o Google a w Googlu...

Osobiście traktowałbym historie biblijne jako przenośnię, ale jak ktoś się uprze (albo chce do Jehowych...) to przecież jedna ona i jeden on teoretycznie wystarczą żeby się rozmnażać, czegóż chcieć więcej...
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Wulfgard
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 460
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 31 Grudzień, 2010 14:21 Odpowiedz z cytatem

Człowiek jako ideał gatunkowy ewolucji? Nie uznaję czegoś takiego jak ideał, a na pewno nie człowieka. Teoretyczny ideał byłby, gdyby ewolucja człowieka sie zakończyła a jednak nadal trwa. Nazwać Boga ideałem to także dla mnie za dużo. Gdyby był ideałem, nie stworzył by świata tak brutalnego. Gdzie drapieżnik jest najważniejszym elementem, silniejszy "pożera" słabszego, nie mówię tylko o ludziach ale o całym wszechświecie. Człowiek na podobiznę Boga? To ja się boję naprawdę takiego Boga.
Autodestrukcję, agresję, brutalność,sadyzm, człowiek(drapieżnik) ma w genach, jedyna różnica to w jakim stopniu u kogoś się objawia i na ile dana osoba potrafi sobie z tym poradzić.
Mavli z Biblią i chrześcijanami jest tak, że Bóg nie uznawał innych poza Adamem i Ewa za godnych więc w Bibli nie dostali roli bo byli poganami. Dopiero jak doszło do "produkcji" gatunku ludzkiego(po wyjsciu Adama i Ewy z Edenu, po grzechu) doszło do "zbliżenia" chrześcijan i pogan, ale tego już w Bibli nie można było uwzględnić bo jakby to wyglądało. Sakrastycznie mówiąc, gaża nie starczała na więcej niż 2 role, które zajęli Adam i Ewa. Do Bibli można się czepiać sporo ale jak i do innych ksiąg religijnych. Miedzy innymi chrześcijaństwo neguje homoseksualizm, kazirodztwo, a to wszytstko występuje w Biblii itp.

Cytat:
Im dłużej o tym myślę, tym bardziej jestem przekonana co do tego, że to człowiek spowoduje koniec świata jakiego znamy. Sam, popychany chorymi ambicjami, pychą i rządzą władzy zrzuci na siebie nieszczęście. A potem od początku będzie musiał odbudować to co zniszczył. I tak w kółko.

Racja Laridae, zniszczy i będzie się budował od początku. Ja bym nawet zaryzykował stwierdzeniem, że już doprowadził do takich katastrof a cywilizacja ludzi odbudowuje się już może i nawet poraz 5. Takiego przekonania byly dawne cywilizacje np Majowie i Aztekowie.
Taki filmik dla zainteresowanych, 9 części ale potrafi wciągnąć:
Ancient Aliens
Taki temat już był powielany przez media itd wiele razy ale to chyba najnowaszy obraz tego. Sam z zainteresowania starożytnością większość tych rzeczy już czytałem ale i tak ciekawi. Na tyle, że w najbliższym czasie poszukam książki "Chariots of the Gods" Ericha von Daniken'sa.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 01 Styczeń, 2011 16:47 Odpowiedz z cytatem

Hm, może jednak rozmowa z Bogiem w tle nie była dobrym pomysłem Razz
Zwalanie słabości i cech gatunku ludzkiego na siłę wyższą mi nie podchodzi, poza tym wolę oprzeć się na materialnych faktach zamiast niepotwierdzonych domysłach. W kwestii ideału - to oczywiście przenośnia, nie ma (chyba) stworzeń idealnych. Mam tu na myśli powalający ewolucyjny sukces człowieka nad pozostałymi stworzeniami.
A w kwestii ewolucji i ideału, Wulfgard - doskonała ewolucyjnie istota wciąż się doskonali. W procesie przystosowawczym nie ma miejsca na zastój, bo to prowadzi do degeneracji i utraty pozycji w biologicznym 'wyścigu zbrojeń'. Idąc tym tropem zupełnie nie mogę zgodzić się z opinią, że ewolucja idealnej istoty mogłaby się kiedyś zatrzymać.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wulfgard
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 460
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 02 Styczeń, 2011 13:44 Odpowiedz z cytatem

Smile  Kolejny temat "szeroki jak wszechświat"  Smile
Racja, choć ciężko uniknąć to kwestie Boga przydałoby się odstawić, już ma swój własny temat w tym dziale.
Protzner
Cytat:
A w kwestii ewolucji i ideału, Wulfgard - doskonała ewolucyjnie istota wciąż się doskonali

Doskonała ewolucyjnie istota, jak najbardziej.

Cytat:
Idąc tym tropem zupełnie nie mogę zgodzić się z opinią, że ewolucja idealnej istoty mogłaby się kiedyś zatrzymać

Ewolucja idealnej istoty już mi nie pasuje. Może czepiam się ale ma to dla mnie inny wydzwięk.

Protzner, dla mnie ideał nie musi się już niczego uczyć,doświadczać, ewoulować, bo przewyższa wszystkich i wszystko. W tym przypadku idealna istota dla mnie nie istnieje. Jednak doskonały przebieg ewolucyjny tej istoty jest jak najbardziej do uznania i człowiek może być tą istotą. Smile

Materialne fakty jak je rozumiesz? Bo mi na myśl przyszło, że uznajesz to co możesz dotknąć, poczuć itp. czyli wszystko czego możesz doświadczyć za swojego życia. A myślę, że żywot człowieka jest zbyt krótki żeby móc się opierać na samych faktach materialnych dlatego stosujemy domysły, z których "budujemy" teorię. Dzięki teorii mamy podstawy. Dzięki temu piszemy i czytamy i przekazujemy to z pokolenia na pokolenie.
Nie mówię, żeby oglądając taki film uwierzyć i w to,bo ktoś tak powiedział, ale przemyśleć i może nawet dać początek jakiejś teorii. Tak to wszystko domysły, jednak spisane i przekazane dalej rowijają nasze myślenie.

Może nie najlepszy przykłady, ale akurat mi przyszedł taki do głowy. Tesla (w przybliżeniu 100 lat temu) opracowując i wdrażając działanie prądu zmiennego dokonał tego opierając się na doświadczeniach, faktach materialnych. Jednak podczas tego wysunął domysł który wyprzedził rozwój technologiczny. Mianowicie powiedział, że w przyszłości będzie możliwy rozmowy, przesyłu danych, transmisji bezprzewodowo(taki jeden przykład jego domysłów). Dał tym domysł dalszym pokoleniom, dał im podstawę, dał im jakąś teorię. Dzięki czemu mamy dziś telewizję, telefony komórkowe, internet bezprzewodowy.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 04 Styczeń, 2011 11:43 Odpowiedz z cytatem

Zostawmy już ten ideał, to dla każdego może mieć inny wydźwięk Smile

W kwestii faktów materialnych - domysły czy doświadczenia pozostają dla mnie materialnymi faktami. Czego chciałem uniknąć to pokładanie wiary w czymś, czego udowodnić się nie da. Pomijając fakt, że dla mnie taka wiara jest pusta, to w tym temacie zupełnie nie na miejscu.

A to z prostego względu - rozmawiamy tu głównie o słabościach naszego gatunku, błędach ludzkości itp. Toteż doczepianie do tego Boga, a co dopiero zwalanie na niego części winy jest uciekaniem od odpowiedzialności. A więc - niezależnie od tego, czy Bóg istnieje, czy nie - zostawmy go w spokoju albo zacznijmy sobie osobny temat Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Mavli
Wojownik


   Posty: 644
Chowaniec

100 Miedziaków
5 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 04 Styczeń, 2011 17:21 Odpowiedz z cytatem

Właśnie o błędach i słabościach ludzkich... Więc spójrzmy z drugiej strony czy oprócz negatywnego wpływu na świat człowiek ma jakiś pozytywny wpływ? Nie wymieniając wynalazków które ułatwiają nam życie nie niszcząc jednocześnie naszego świata. Zastanawiałem się nad tym i nic nie mogłem wymyślić.. Bo przecież nasza Ziemia lepiej by funkcjonowała bez nas.
____________

Obudziłem się z ziewnięciem. Jest świt, a nadal żyję.


Wszyscy ludzie to imitacje małp,
wszyscy bogowie to imitacje ludzi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 04 Styczeń, 2011 17:53 Odpowiedz z cytatem

Masz rację. Człowiek, ingerując w otaczający go świat nieustannie go niszczy. Bez niego wszystko działoby się "normalnie", tj. według zasad zrównoważonej biosfery. Niestety, już na tej Ziemi jesteśmy i nic na to nie poradzimy (w obecnej chwili masowe samobójstwo też niewiele by już dało Razz ), więc pozostaje się chyba zastanowić nad tym, jak naprawiać co się zepsuło.

A czy ma pozytywny wpływ? Traktując człowieka jako gatunek, element globalnego ekosystemu - nie ma wpływu negatywnego czy pozytywnego. Z gospodarczego punktu widzenia ma (do czasu) pozytywny. Niestety, człowiek to istota krótkowzroczna i mało (wbrew pozorom) zorganizowana i karna. Jako jednostki jesteśmy w stanie przewidzieć, a przynajmniej przypuszczać, jakie będą skutki takich czy innych działań, ale jako gatunek i tak brniemy w zaparte.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Mavli
Wojownik


   Posty: 644
Chowaniec

100 Miedziaków
5 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 04 Styczeń, 2011 18:15 Odpowiedz z cytatem

Więc odnosząc się do tematu z pomocą człowieka czy bez ten świat i tak marnie wyjdzie, ponieważ czeka go dużo zagrożeń i to nie tylko z naszych rąk, a my jako najbardziej wyewoluowani na tej ziemi możemy postarać się jedynie uratować swój gatunek  Razz
____________

Obudziłem się z ziewnięciem. Jest świt, a nadal żyję.


Wszyscy ludzie to imitacje małp,
wszyscy bogowie to imitacje ludzi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 04 Styczeń, 2011 20:26 Odpowiedz z cytatem

Ot, nowe spojrzenie na rzecz Smile
Racja, prosty przykład: dinozaury wyginęły z powodu zderzenia Ziemi z meteorem (przyjmując taką opcję, bo do końca nie wiadomo). Człowiek tak nie zginie, są na meteory sposoby.

Good point Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Eviva
Dowódca Oddziału
Mistrzyni Pióra


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2009
Postać   Chowaniec

12717 Miedziaków
108 Denarów
74 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 04 Styczeń, 2011 20:39 Odpowiedz z cytatem

Mavli napisał:
Więc odnosząc się do tematu z pomocą człowieka czy bez ten świat i tak marnie wyjdzie, ponieważ czeka go dużo zagrożeń i to nie tylko z naszych rąk, a my jako najbardziej wyewoluowani na tej ziemi możemy postarać się jedynie uratować swój gatunek  Razz


I postaramy się zapewne. Nie chodzi o to, by przetrwała Ziemia, a by przetrwała ludzkość i jej dorobek, czyli technologia i kultura. W tym SF  Very Happy
____________

Los chroni dzieci, głupców i statki o nazwie Enterprise.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wulfgard
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 460
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 05 Styczeń, 2011 0:19 Odpowiedz z cytatem

Więc pomijając ideały i bogów  aureola2

Cytat:
Właśnie o błędach i słabościach ludzkich...


oraz o ratowaniu planety, proponuję wysłuchanie satyry w wykonaniu św. pamięci George Carlina i wytrwania do końca:
about Saving the Planet

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
protzner
Wędrowiec
Mistrz Pióra


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 380
Postać   Chowaniec

1093 Miedziaków
7 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 05 Styczeń, 2011 2:39 Odpowiedz z cytatem

Heh, gość dobrze gada Very Happy
Ale to nie znaczy, że niszczenie naturalnego środowiska (czyli tego nienaruszonego przez ludzi) działa nam w jakikolwiek sposób na rękę. Mam na myśli gospodarkę, nie dobro ginących gatunków.

Może i jesteśmy nieważni i nieskończenie mali, ale to nas nie usprawiedliwia z robienia głupot.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 2 z 2 Idź do strony   1, 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.