Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Inteligencja zwierząt - parę pytań
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 31 Marzec, 2007 22:18 Odpowiedz z cytatem

Czy zwierzęta są inteligentne?

Czy mają samoświadomość istnienia?
Czy myślą? Ile myślą? O czym myślą?
Czy czują? Ile? Co?
Czy mają duszę? A co to takiego ta dusza?

Czy dotyczy to wszystkich zwierząt?
A rośliny?
A bakterie?
A wirusy?

No. To takie parę pytań na które zawsze chciałem znać odpowiedzi, bo chociaż mam na ich temat jakieś swoje zdanie, to jednak nie jestem go w 100% pewny. Ciekawe, co wy na to.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 31 Marzec, 2007 22:40 Odpowiedz z cytatem

Hmmm... trudne.
Zależy jak definiujesz słowo "inteligencja". Oczywiście, że zwierzęta myślą. W końcu gdyby nie myślały to byłyby, że się tak wyrażę, warzywami. A one myślą, choć z pewnością nie tak jak człowiek. Może myślą raczej obrazami?
Co do czucia: ból czują na pewno  Razz  A co do uczuć: no, pewnie coś tam potrafią czuć - na pewno mogą być przywiązane do kogoś, można nawet określić to mianem przyjaźni, czy coś takiego. Czy są zdolne do miłości? Chyba nie. Chociaż... kto ich tam wie?!  Very Happy  

Na pewno dotyczy to wszystkich zwierząt. Ba! takie np. szympansy, czy inne człowiekowate to pewnie mają psychikę podobną do człowieka. Z tego co pamiętam to takie właśnie małpy (zdaje się, ze właśnie szympansy) mają psychikę na poziomie ludzkiego dziecka.
Dusza to sprawa raczej dla teologów i żarliwych wyznawców swych religii - i im ją zostawiam. Ja swojej nigdy nie widziałem, więc się nie wypowiadam.

Rośliny - no, myślę, że w jakiś sposób potrafią odczuwać różne bodźce, choć zapewne nie tak jak człowiek. Z pewnością potrafią się przystosowywać (np. symbioza niektórych roślin ze zwierzętami, dajmy na to: mrówkami), ale nie wynika to z ich możliwości myślenia, a raczej ewolucji. Ale z ewolucji mistrzem nie jestem, więc nie wypowiem się konkretnie  Heh  No, chyba, że ktoś pragnie reaktywować szkołę pitagorejską, względnie wyznaje buddyzm, czy hinduizm - wtedy zachodzi reinkarnacja, dzięki czemu sobie jesteś roślinką...

Z bakteriami i wirusami sprawa jest według mnie podobna, a nawet jeszcze prostsza. Muszą one działać na podstawie jakiś ścisłych procesów; poruszanie się nie musi być zależne od myślenia.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Brat Gilbert
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 3445
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 01 Kwiecień, 2007 9:54 Odpowiedz z cytatem

Jakieś dwa miesiące temu czytałem artykuł na temat uczuć zwierząt w "Wiedzy i życiu". Jak znajdę trochę czasu to go tu zamieszczę (Brr... Jak ja nie lubię przepisywać txt'ów na komputerze  Confused  ).
____________

"Chyba że wraz z toczeniem się kostki spadnie na mnie deszcz czaszek moich wrogów (wszystkie ze złota); wtedy uznam to za cud spowodowany przez boga Sharumazagonahomalefantayuiskrimtnweqrana i powrócę na forum."- Domius Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Havok
Mjeszkanjec Karajin


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1683
Postać   Chowaniec

1238 Miedziaków
102 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 01 Kwiecień, 2007 12:08 Odpowiedz z cytatem

Wczoraj czytałem dwa artykuły o podobnych zagadnieniach Smile
http://wiadomosci.onet.pl/1400590,242,kioskart.html
http://wiadomosci.onet.pl/1401703,242,kioskart.html

EDIT:
http://wiadomosci.onet.pl/1366601,242,kioskart.html
____________

Why say Black Metal when you can say Norsk Arsk Black Metal?
"Nikt już nie pa­mięta pie­śniarza. Pieśń wciąż żyje."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 01 Kwiecień, 2007 18:56 Odpowiedz z cytatem

Tak, jak już mówiłem małpy są bardzo podobne do ludzi. Oto cytat z artykułu poleconego przez Havoka:

Cytat:
Trzy lata temu odkryto, że od naszych najbliższych zwierzęcych krewnych szympansów odróżnia nas bardzo niewielki procent genów – zaledwie 1,2 procent całego DNA. W tej małej liczbie muszą się zmieścić takie cechy jak trzykrotnie większy niż u szympansów mózg, wyprostowana postawa, brak owłosienia, zdolność mowy czy tworzenia sztuki. "Dystans genetyczny oddzielający nas od szympansów pospolitych jest [...] mniejszy niż między dwoma gatunkami gibonów (2,2 procent) czy też między tak blisko spokrewnionymi północnoamerykańskimi gatunkami ptaków jak wireo czerwonooki i białooki (2,9 procent) [...]. Pod tym względem i pod wieloma innymi jesteśmy po prostu jeszcze jednym gatunkiem szympansa"


Już dawno o tym słyszałem, ale zapomniałem wspomnieć. Ciekawe. Może powinniśmy zwracać się do siebie per "szympansie"  Very Happy
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Brat Gilbert
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 3445
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 02 Kwiecień, 2007 6:42 Odpowiedz z cytatem

Coś udało mi się wygrzebać Smile Stare, ale na temat:
http://archiwum.wiz.pl/1999/99033700.asp
http://archiwum.wiz.pl/1997/97112200.asp
http://archiwum.wiz.pl/1997/97062400.asp
http://archiwum.wiz.pl/1997/97042000.asp
http://archiwum.wiz.pl/1997/97111100.asp
____________

"Chyba że wraz z toczeniem się kostki spadnie na mnie deszcz czaszek moich wrogów (wszystkie ze złota); wtedy uznam to za cud spowodowany przez boga Sharumazagonahomalefantayuiskrimtnweqrana i powrócę na forum."- Domius Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 02 Kwiecień, 2007 12:54 Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak tobie, ale mi żaden link nie działa  Confused
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Brat Gilbert
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 3445
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 02 Kwiecień, 2007 13:02 Odpowiedz z cytatem

Rano działały... linki są dobre, sprawdzałem przed wysłaniem, z tym, że archiwum "Wiedzy i życia" przestało działać. Trzeba będzie trochę poczekać...
____________

"Chyba że wraz z toczeniem się kostki spadnie na mnie deszcz czaszek moich wrogów (wszystkie ze złota); wtedy uznam to za cud spowodowany przez boga Sharumazagonahomalefantayuiskrimtnweqrana i powrócę na forum."- Domius Very Happy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Sijelh
Wędrowiec


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 66
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Wtorek 03 Kwiecień, 2007 21:35 Odpowiedz z cytatem

Ja uważam, że każde stworzenie na świecie czuje na tysiące sposobów świat otaczający, myśleć myślą napewno stworzenia wielokomórkowe, posiadające mózg a co za tym idzie umysł. Czy mają duszę? Nie wiem, chociaż wierzę w Boga, ale tak czasami nad ludzką duszą się zastanawiamy. Chociaż z myśleniem to jest tak dziwnie, że myślenie to jest tylko ciąg reakcji chemicznej, i przez wielu naukowców uważany za skutek uboczny, ale prawdą jest że zwierzęta kochają się, zbierają w stada, opiekują dziećmi, chociaż nie zawsze. Dodatkowo myślenie powstaje poprzez wielowymiarowy odbiór świata, czucie, węch, słuch, smak. Niedawno czytałem książkę, której autorka mówi, że myślenie składa się z kilku tysięcy innych członów, a świadomość osobowa składa się z kilku tysięcy innych świadomości, które mózg potrafi poprostu bardzo sprytnie ukazać nam jako jedną.
____________

We are capable of doing miracles

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Towarzysz Borys
Mieszkaniec Krain


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 11
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 04 Kwiecień, 2007 19:04 Odpowiedz z cytatem

Cóż... co ja mam powiedzieć... człowiek to też zwierzę, ale natura obdarzyła go wyższą inteligencją.
____________

Erwin Rommel - Był znany w krajach alianckich – sprzymierzeni również znali jego wojskowe zasługi i wiedzieli, że nie był nazistą.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Gość
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Kwiecień, 2007 15:04 Odpowiedz z cytatem

Ogladalem niedawno w telepudle ze pies jest madrzejszy niz czlowiek jedynie widzi tylko dwa kolory bialy i czarny ale ma dwa razy lepsze inne zmysly

Powrót do góry ⇑
Raziel-chan
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1947
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Kwiecień, 2007 15:11 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wedle tego kryterium za najinteligentniejsze można uznać te gatunki, które wykorzystują działania człowieka dla swojej wygody, nie poddając się zniszczeniom czynionym przez ludzką cywilizację. Jest tych gatunków niemało i nie wszystkie spodobają się czytelnikom. Karaluchy, prusaki, szczury, myszy, rude lisy, kuny domowe, ptaki krukowate (kruki, wrony, gawrony, sroki, kawki), a nawet gołębie i jeżyki, które zamiast gnieździć się na skalnych urwiskach, wybrały wieżowce, bo wkoło na śmietnikach zawsze coś do jedzenia się znajdzie.


Ha, zgadzam się w pełni :3

No cóż, według mnie zwierzęta na pewno są inteligentne, ale z pewnością nie w ten sam sposób, co my. Na przykład w inteligencji motorycznej z większością z nich przegrywamy z kretesem :3

cya
Raziel-chan
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Gość
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Kwiecień, 2007 15:43 Odpowiedz z cytatem

Psy latwo ucza sie stuczek ale to pomaga im przy zachowaniu u innych psow bo tak jak ludzie dostrzegaja u innych psow czy maja maniery czy nie

Dodane po 4 minutach:

Jaki to ma związek z tematem? I jak kopiujesz tekst z jakiegoś artykułu to używaj opcji [quote] - Domius

Powrót do góry ⇑
Brat Gilbert
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 3445
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Kwiecień, 2007 15:50 Odpowiedz z cytatem

Na szczęście zwalczanie brzydkiego zapachu pod pachami nie świadczy o inteligencji...

Był ten post odpowiedzią na usuniętą część posta "Loczka", jakby co - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Gość
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Kwiecień, 2007 16:25 Odpowiedz z cytatem

o inteligencji nie swiadczy ale o kulturze osobistej

(do tematu)

Powrót do góry ⇑
Brat Gilbert
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 3445
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
1 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Niedziela 15 Kwiecień, 2007 17:51 Odpowiedz z cytatem

Taa... Czyli wychodzi na to, że bakterie mają bardzo wysoką kulturę osobistą...
Wiem, wiem Domius. Jak Ty to mówisz "Koniec offtopu"  Smile

Ok: koniec offtopu Razz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Gość
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 16 Kwiecień, 2007 16:25 Odpowiedz z cytatem

Ale zobaczcie malpy sa inteligentniejsze od psow bo kondycja lepsza i zwrok, sluch i inne zmysly maja lepsze i o duzo Smile  Very Happy

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 16 Kwiecień, 2007 16:42 Odpowiedz z cytatem

Zmysły nie świadczą o inteligencji. Koty mają lepszy słuch niż my, ludzie, a jakoś to one są zwierzątkami domowymi.
Ważne też o jakich małpach mówisz. Naczelne - na pewno. Ogoniaste - niekoniecznie.
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Gość
Gość


   
Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 16 Kwiecień, 2007 16:49 Odpowiedz z cytatem

wiem ze kazde zwierze ma inny lepszy zmysl ale zobacz czy malpy nie przewyzszaja inteligencja inne zwierzeta pomysl nad tym(malpy ogolnie)

Powrót do góry ⇑
Domius
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 7388
Postać   Chowaniec

85 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Poniedziałek 16 Kwiecień, 2007 17:17 Odpowiedz z cytatem

Ja "pomysle" i "powtorze": to zależy jakie małpy. Małpy człekokształtne są bardzo inteligentne (szympansy są chyba zaliczane do człowiekowatych wraz z homo sapiens), ale inne małpy - raczej nie. To tak jakbyś powiedział: "psy są większe on kotów", ja bym odpowiedział: "niekoniecznie, bo takie na przykład tygrysy są większe",a ty: "ale pomyśl nad tym (koty ogólnie)".
____________

Życie to ciągle umieranie - Karion
A jazda samochodem to ciągłe wysiadanie - Domius

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 6 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.