Rejestracja
Rejestracja
FAQ
FAQ
Szukaj
Szukaj
Kup efekty
Efekty
My wszyscy
My wszyscy
Grupy
Grupy
Profil
Profil
Poczta
Poczta
Zaloguj
Zaloguj
Teoria wszystkiego
Idź do strony 1, 2  
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma
 (« Zobacz poprzedni tematZobacz następny temat »)

Autor
Wiadomość
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Środa 15 Sierpień, 2007 20:31 Odpowiedz z cytatem

Mamy tu jakichś geniuszy na forum (oprócz mnie???), albo Einsteinów, albo kogoś takiego? Albo przynajmniej kogoś zainteresowanego fizyką?

Zawsze chciałem spotkać kogoś, kto byłby w stanie podyskutować/wytłumaczyć kilka rzeczy związanych z Teorią Względności Einsteina i paroma podobnymi sprawami. Światło, grawitacja, kwanty, te sprawy.

W końcu pomyślałem sobie: a co tam, może wrzucę taki topic na forum, i może ktoś coś kiedyś odpisze  Very Happy

No to tak. Na początek jestem ciekaw, jak wyjaśnić fakt, że światło zawsze ucieka od nas z prędkością światła. te 300 tys km/s czy jak tam. Normalnie, jak samochód odjeżdża ode mnie z prędkością 100 km/h, a ja go gonię na motorku 70 km/h, to on ucieka ode mnie z prędkością 30 km/h, prawda że proste? No to ze światłem tak nie jest. Choćbym gonił je z prędkością 200 tys km/s to ono i tak ucieka ode mnie z prędkością 300 tys km/h. Zabawne, nie?

Jestem ciekaw, czy znajdzie się ktoś na tyle szalony, żeby podjąć tę dyskusję  Smile Mnie myślenie o tym przyprawia o ból głowy, więc zazwyczaj staram się nie myśleć...
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 8:37 Odpowiedz z cytatem

Wiesz co Whitefire... nie mam pojęcia jak to wytłumaczyć, ale przecież wiele rzeczy istnieje o których nie mamy bladego pojęcia. Weźmy taką ciemną materie (a może czarną, nie pamiętam), dosyć niedawno odkryliśmy jej istnienie, a co dopiero szczególowy skład.
A co do światła, przeczytałam ostatnio, że w laboratoriach naukowcy potrafią zmniejszyć prędkość światła do ok 70 km/h, a nawet na krótki czas je zatrzymać...
nie mogłes zacząć od czegoś prostszego?  Heh  
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
kuandr
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1601
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 11:37 Odpowiedz z cytatem

Wyjaśnić... hmm... bo tak skonstruowany jest wszeczświat?  Wink  
Chociaż takie wyjaśnienie może niezadowalać...
Z tego co wiem istnieje to tylko jako postulat, który pozwolił Einsteinowi na dalsze rozważania i nie wiem czy sam wiedział dlaczego...  Smile  
po prostu nikt tego nie obalił. Można powiedzieć, że to akt wiary.
A tak przy okazji, dla kogoś lecącego w drugą stronę z taką samą prędkością ten impuls świetlny też będzie oddalał się z c, i dla osoby pośrodku też będzie miał tę samą prędkość....to dopiero może zakręcicić rozumkiem (takim jak mój)...
Niestey to "łatwo" wytłumaczyć przez różne układy współżędnych, po jednym dla każdego obserwatora.
____________

Uważaj o co prosisz, bo może się spełnić...
na życzenie cytat z Mnie:
 "będę stanowił żywy (minej więcej...) dowód na to, że można istnieć (i  się wypowiadać) będąc martwym...."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 11:44 Odpowiedz z cytatem

Kuandr, ma rację. Poprostu tak jest:)
____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
kuandr
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1601
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 11:51 Odpowiedz z cytatem

Noo, niekoniecznie tak jest, SĄDZIMY, że tak jest ,to tylko teoria, która jak do tej pory znajduje całkowite odbicie w faktach.  Wink
____________

Uważaj o co prosisz, bo może się spełnić...
na życzenie cytat z Mnie:
 "będę stanowił żywy (minej więcej...) dowód na to, że można istnieć (i  się wypowiadać) będąc martwym...."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 13:40 Odpowiedz z cytatem

Czy to jest wlasnie ten szalony dział fizyki, który się nazywa relatywistyka czy jakoś tak..?
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 14:18 Odpowiedz z cytatem

No tak, względność = relatywność, to to samo.
Ale światłem przecież zajmuje się optyka, a tak w zasadzie to dalej nie wiadomo, czym jest światło. Falą czy cząsteczkami? Jak na razie werdykt brzmi, że jednym i drugim: kiedy się porusza, jest falą, kiedy dotyka czegoś, jest fotonem. Ale jak to rozumieć, żeby to nie był paradoks?

Cytat:
nie mogłes zacząć od czegoś prostszego?


Prostsze? Jak np. zadania z fizyki? Sorry, nie przepadam za taką zwyczajną fizyką  Smile Nigdy nie byłem z niej orłem i jakoś mnie nie bardzo interesują wzory i inne takie. Jedyny wzór jaki pamiętam to chyba E=mc2, i tylko ten próbowałem kiedykolwiek zrozumieć  Very Happy .
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
kuandr
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1601
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 14:43 Odpowiedz z cytatem

Rozumiem to w ten sposób : cały czas czas jest i falą i cząstką, tzn.: możemy go traktować naraz jako falę i cząstkę, a to, że widzimy go jako to lub to wynika z typu obserwacji.... nie wiem czy tłumaczę zrozumiale... ale tyle mniej więcej udało mi się zrozumieć.
Zresztą jeśli dobrze zapamiętałem, każda cząstka jest jednoczesnie falą tylko że baaardzo krótką, de Broigle (chyba tak się nazywał) nazwał to "falą stwoarzyszoną".
____________

Uważaj o co prosisz, bo może się spełnić...
na życzenie cytat z Mnie:
 "będę stanowił żywy (minej więcej...) dowód na to, że można istnieć (i  się wypowiadać) będąc martwym...."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Czwartek 16 Sierpień, 2007 17:22 Odpowiedz z cytatem

Mi też się wydaje, że nie jest raz cząstką, a raz falą, tylko stale funkcjonuje w obrębie obu swoich natur. Dlaczego pardoksem miałobybyć stwierdzenie, że światło oprócz tego, że jest falą, ma też naturę korpuskularną? Mnie przekonują doświadczenia, to ze zjawiskiem fotochemicznym na kliszy i siatką dyfrakcyjną. Poza tym jest chyba jakaś zależność pomiędzy fotonem a falą, a ciężko byłoby szukać zależności pomiędzy zupełnie nie związanymi ze sobą zjawiskami. Chyba sama się już w tym zgubiłam   Neutral  

Chęć zrozumienia tematu skłoniła mnie nawet do otworzenia zeszytu od fizyki i przypomnienia sobie tego i owego Wink Aż zrobiło mi się przykro, że edukację z zakresu fizyki mam już bezpowrotnie za sobą.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 8:10 Odpowiedz z cytatem

A ja widzę to tak: kiedy się jedzie samochodem jest powierzchnia na której się poruszamy i to względem niej wynika nasza prędkość. Ze światlem jest inaczej. Nie ma żadnej drogi po której się porusza; chyba że ma jakąś swoją dostępną tylko dla światła. Choćbyśmy się nie wiem jak szybko poruszamy i tak się nie dostosujemy do drogi   Heh  Nie wiem czy ktokolwiek coś z tego zrozumiał ale tak tylko potrafię to wyjaśnić.

Stwierdzenie że światło jest jednocześnie cząsteczką i falą nie jest pozbawione sensu...
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 9:01 Odpowiedz z cytatem

A może szukać rozwiązania w tym, że samochód, który się goni jest jakby ograniczony. Odtąd dotąd mamy samochód, tu przód tam tył. No a wiązka światła jako, że jest falą, wciąż się yy rozchodzi w przestrzeni. I zawsze to jej c będzie aktualne?

Ta prędkość światła nie budzi we mnie tak sprzecznych uczuć jak np. to, że stół stojący wewnątrz lecącej rakiety będzie miał inną długość niż ten sam stół znajdujący się na Ziemi. Wiem, że tłumaczy się to zależnością od układu odniesienia, ale tajniki tego tłumaczenia - to już dla mnie zagadka.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Whitefire
Głos Potęg


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 2980
Postać   Chowaniec

133331 Miedziaków
681 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 9:06 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dlaczego pardoksem miałobybyć stwierdzenie, że światło oprócz tego, że jest falą, ma też naturę korpuskularną

Cytat:

Stwierdzenie że światło jest jednocześnie cząsteczką i falą nie jest pozbawione sensu...


Coś w tym pewnie jest, skoro wszyscy tak mówią, ale przecież fala i cząstka to dwie różne konstrukcje w przestrzeni trójwymiarowej. Fale wyglądają tak: ))) a cząsteczki tak: .....

Fotony mają wymiary jakiegoś tam nanoułamka, a fale światła mają rozmiar całej dostępnej przestrzeni. Dla mnie to jest paradoks.
____________


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 9:13 Odpowiedz z cytatem

Mój leniwy umysł nie ma żadnego problemu z pogodzeniem świetlnych natur. Fizyka nigdy nie była moją domeną i w większości przypadków wolę przyjmować ją taką, jaką jest. Jednak pare zagadnień związanych z względnością układów mnie nie przekonuje, jak choćby te wspomnine w moim poprzednim poście zmiany długości, masy etc.
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
kuandr
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1601
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 10:53 Odpowiedz z cytatem

A nie łatwiej traktować tego tak, jak powiesziałem, czyli cząstkę stwarzyszoną z falą, tzn. z "doczepioną" falą? Względnie można traktować to, że światło jest tym lub tym, zależnie od pomiaru...hmmm tak jakby mogło decydowć czym chce zostać...
A co długości to jej zmiany wiążą się głównie ze zmianą układu obserwacji czylisama długość de facto się niezmienia, zależy tylko od miejsca pobytu obserwatora.
____________

Uważaj o co prosisz, bo może się spełnić...
na życzenie cytat z Mnie:
 "będę stanowił żywy (minej więcej...) dowód na to, że można istnieć (i  się wypowiadać) będąc martwym...."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Lidia
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 2912
Postać   Chowaniec

70 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 14:44 Odpowiedz z cytatem

A masa? Albo dylatacja czasu? Nie chodzi mi o "pozór" zmiany długości w zależności od punktu obserwacji, to jest chyba jasne dla ogółu populacji, że 'jak stoję daleko od krzesła to ono wydaje się mniejsze'. Długości, masy etc, o których myślę można wyliczyć i wcale nie wynoszą tyle samo, chociaż jakoś tam od siebie zależą. <mysli> Chyba, że to znów ja coś pogmatwałam i napisałam jakąś bzdurę   Embarassed
____________

If I was in World War Two they'd call me spitfire

Cause you know that I can^ ^

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 17:31 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Fale wyglądają tak: ))) a cząsteczki tak: .....


A czy fale nie mogą być złożone z cząsteczek?  Embarassed  Neutral
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
Mitris
Dowódca Oddziału
Zmierzch Świata


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 4887
Chowaniec

6306 Miedziaków
17 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 18:49 Odpowiedz z cytatem

lyoness, jeżeli &nbsp;by się uprzeć, to z tych cząsteczek "..." można utworzyć przy kombinacji to : ")" &nbsp; &nbsp;Laughing

Dodane po 3 minutach:

Dlaczego Iyoness masz taki podpis: Pogodna wariatka ?
ja też tak chcę  Neutral  

____________

Serkret z Przeszłości--> Asteria

Ofiara --> Morgan Smith

Bóg Imperator --> Katia Furia Wiatru

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Odwiedź stronę autora Powrót do góry ⇑
kuandr
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1601
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Piątek 17 Sierpień, 2007 21:15 Odpowiedz z cytatem

Eeee długość zalerrzy od miejsca obserwacji (tj prędkości różnych układów obserwatora wględem siebie), a masa od prędkości i tylko od niej... tak przynajmniej mnie się wydaje...
____________

Uważaj o co prosisz, bo może się spełnić...
na życzenie cytat z Mnie:
 "będę stanowił żywy (minej więcej...) dowód na to, że można istnieć (i  się wypowiadać) będąc martwym...."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
lyoness
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Żeńska    Posty: 1636
Postać   Chowaniec

5 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 18 Sierpień, 2007 9:06 Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewna czy się z tobą zgadzam Kuandr co do masy bo... Eh może najpierw sprawdzę czy ja mam rację  Neutral  

Mitris przecież ty masz już coś innego od 'mieszkaniec Krain'  Razz
____________

Żyję więc walczę...
Żyję więc śnię...
Żyję więc kocham...
Żyję bo chcę...?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość [ Ukryty ] Powrót do góry ⇑
kuandr
Dowódca Oddziału


Płeć: Płeć:Męska    Posty: 1601
Postać   Chowaniec

0 Miedziaków
0 Denarów
0 Dukatów



PostWysłany: Sobota 18 Sierpień, 2007 9:25 Odpowiedz z cytatem

Masy jestem pewien na st.. eee... dziewiędzieśąt procent, hmm... chyba, że coś się na przykład kruszy...
____________

Uważaj o co prosisz, bo może się spełnić...
na życzenie cytat z Mnie:
 "będę stanowił żywy (minej więcej...) dowód na to, że można istnieć (i  się wypowiadać) będąc martwym...."

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość   Powrót do góry ⇑
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mythai -> Karczma Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 
  
Strona glówna | Mapa serwisu | O stronie | Podziekowania | Kontakt
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich


© 2004 -2016 Mariusz Moryl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - modified by Mythai Team

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ulatwienia identyfikacji uzytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.