Użytkownik: Hasło: Rejestracja
 WIEŚCI

Koło czasu (serial)
Amazon Prime, 19 listopada - mamy pierwsze 3 odcinki "The Wheel of Time", serialu na podstawie powieści Roberta Jordana. Obejrzałem. Wstępny werdykt: na pewno lepszy niż się obawiałem, nieco gorszy niż miałem nadzieję...

Niewielkie spoilery w recenzji!!!

Po trailerach, które już linkowno na forum uczucia były mieszane. Dobór aktorów mocno raził, nie wiadomo skąd ludność Dwóch Rzek otrzymała skład wielorasowy i ultrapoprawny politycznie. Można się było obawiać, czy producenci nie odbiegną od konceptu oryginału.

Prawdę mówiąc, pierwsze opinie nie zachęcały. Nie będę linkował znalezionych artykułów, ale krytycy wytknęli, że niewiele się dzieje, że słabo poznajemy bohaterów, że druga "Gra o Tron" to to nie jest. Ale, krytycy sobie, a lud sobie... Prędko pojawiły się też pozytywne opinie. Średnia na Imdb to obecnie 7,4. Więc, ponieważ okazało się, że pierwszy miesiąc na Prime jest za darmo... Wink

Po trzech odcinkach: jestem zadowolony, że serial powstał. Podejrzewam, że czytelnikom książek Jordana ogląda się go lepiej niż komuś, kto nie miał z nimi do czynienia, aczkolwiek momenty "nie tak to sobie wyobrażałem/am" są nie do uniknięcia, przy czym zmiany nie są zmianami na lepsze. Dzieje się dosyć dużo i szybko, scenariusz nie jest idealny. Cały monumentalny 1 tom zmieszczono w 8 epizodach. W dodatku serial nie znalazł, na razie, swojego szczególnego przepisu na sukces - wyobraźcie sobie "Grę o tron" bez tych wstrząsających scen pod koniec odcinków.

Niemniej... można poczuć, że to jest "Koło czasu". Do głównych aktorów idzie się przyzwyczaić. Niektóre postacie, jak Moiraine czy Mat, są świetnie zagrane. Niektóre - gorzej (ktokolwiek gra Brana al'Vere, wolałbym chyba, żeby się nie odzywał). W gruncie rzeczy mamy jednak prawdziwe epic fantasy. Jest rozmach, jest wizja, wszystko powoli zdaje się nabierać błysku.

Wrażenia wizualne pozytywne. Lokacje niesamowite, CGI tak z 8/10 (niektórzy ocenią wyżej, ale ja jestem wymagający...), trolloki genialne. Kostiumy, jak tu i ówdzie ktoś zauważył, kłują w oko zbytnią czystością, trochę jak w produkcjach dla nastolatków. O "bezczasowym" wyglądzie pięknych Aes Sedai niestety możemy zapomnieć. Mieszanina aktorów różnych ras rzucanych w jedną lokację nadal irytuje. Nawet jeśli takie twarze łatwiej zapadają w pamięć, po prostu brak w tym logiki.

Nieco rażą też nawiązania do "Władcy Pierścieni", w książce dość delikatne. Słowa Moiraine "możemy tylko zdecydować co zrobić z czasem, który jest nam dany" da się jeszcze przełknąć. Hołd dla mistrza i takie tam. Ale roztkliwianie się nad sceną z promem nie wygląda dobrze. Ten myrddraal też jakiś zbyt nazgulowaty. Szkoda.

Scenariusz, jak wspomniałem, ma nieco wad. Tu przykrótko, tam przydługo. Szczególnie obawiam się o Randa - to główna postać, która powinna ciągnąć fabułę i budzić sympatię. W powieści, jego nieufność względem Moiraine i Aes Sedai była zrozumiała. Tu - za bardzo przypomina nastoletnie fochy. Ciężar konfliktu skradły postacie żeńskie, a po macoszemu potraktowano koncept Smoka, którego lud powinien wszak oczekiwać, ale i bać się zarazem...

Ale to jest takie punktowanie złych stron. Całość wygląda na tyle dobrze, że może się spokojnie wybronić. Pozytywnie zaskakuje zwłaszcza chemia między głównymi bohaterami. Czuć, że są przyjaciółmi. No i poczekajcie, aż Thom Merillin zaśpiewa, to trzeba usłyszeć Smile

Moja wczesna ocena to 7/10, z dużym potencjałem na zmianę.
RPG: opis Mythai - kontynent Genei
W Dziale RPG pod tym adresem opublikowany został opis kontynentu Genei ze świata Mythai. Znajdziecie tam mapy, bestiariusz, opcjonalną listę czarów, charakterystyczne przedmioty, rasy, historię, wierzenia i wiele innych informacji przydatnych podczas rozgrywek RPG. Opis stanowi spójną całość wraz z aktualnym zbiorem zasad (Mythai RPG: Zasady) oraz pełną przygód kampanią Mythai: Dawne Dni.

Podręcznik ma około 125 stron (nie licząc spakowanych osobno dodatków). Dostępny jest w formacie pdf. Jest całkowicie darmowy.

Niektórzy z Was mieli do niego dostęp już lata temu - zwłaszcza grupy, które nie zdobyły systemu przez internet, tylko innymi sposobami. Przepraszam, że publikacja ma miejsce tak późno. Na przeszkodzie stawały brak czasu i potrzeba testowania różnych rozwiązań. I pewnie dalej bym zwlekał, gdyby w zeszłym tygodniu nie odezwał się do mnie jeden z użytkowników z pytaniem o bestiariusz (dzięki, Ishtar).

Ostatecznie w tym, co publikuję, niektóre rzeczy będą wciąż słabo sprawdzone. Może się też trafić kilka literówek. Poprawię te sprawy w przyszłości. Niemniej, opis jest kompletny i obszerny.

Na tę chwilę nie mam innych dużych planów związanych z RPG. Nie przewiduję też opisu innych kontynentów, chyba że w formie bardziej literackiej Wink Możecie zatem śmiało uzupełniać to, co przemilczane, własnymi wizjami.

Jednocześnie czuję się w obowiązku przypomnieć, że przez 15 lat funkcjonowania serwisu mythai.info opis świata nie był dostępny online, a jednak wielu Mistrzów Gry, obdarzonych wspaniałą wyobraźnią, bardzo sobie chwaliło fakt, że zasady opisane są odrębnie i można do nich dopasować dowolny świat fantasy, własny lub literacki. To się nie zmienia. Mythai RPG: Zasady oraz opis Mythai: Genea są niezależnymi podręcznikami. W dalszym ciągu można opis świata zignorować lub korzystać z niego tylko w jakimś wybranym zakresie.

Waszej uwadze polecam szczególnie:

* Bestiariusz (ostatni rozdział w dokumencie pdf) z listą 75 potworów i bestii - lista nie pokrywa się z opisem zwierząt i ludzi w podręczniku Mythai RPG: Zasady.

* Listę 132 przykładowych czarów.

* Listę przedmiotów - lista nie pokrywa się z cennikiem w podręczniku Mythai RPG: Zasady.

Proponuję też zacząć lekturę od otworzenia mapy kontynentu (spakowana w pliku zip).
Kolejność filmów w universum Marvela (i X-Men)
Pomyślałem, że wrzucę tę małą informację... A nuż się przyda. Filmy Marvela na podstawie komiksów, w kolejności premier:

1. Iron Man, 2008
2. The Incredible Hulk, 2008 (nie Hulk z 2003!)
3. Iron Man 2, 2010
4. Thor, 2011
5. Captain America: The First Avenger, 2011
6. Marvel’s The Avengers, 2012

7. Iron Man 3, 2013
8. Thor: The Dark World, 2013
9. Captain America: The Winter Soldier, 2014
10. Guardians of the Galaxy, 2014
11. Avengers: Age of Ultron, 2015
12. Ant-Man, 2015

13. Captain America: Civil War, 2016
14. Doctor Strange, 2016
15. Guardians of the Galaxy 2, 2017
16. Spider-Man: Homecoming, 2017
17. Thor: Ragnarok, 2017
18. Black Panther, 2018
19. Avengers: Infinity War, 2018

Zapowiedziane:

20. Ant-Man and the Wasp, 2018
21. Captain Marvel, 2019
22. Avengers 4, 2019
23. Spider-Man: Homecoming 2, 2019
24. Guardians of the Galaxy 3, 2020

Do tego mamy kilka seriali, spośród których Agenci TARCZY i Agentka Carter wydają się być najbardziej powiązane z uniwersum filmowym.
Mythai: Dawne Dni
W Dziale RPG pod tym adresem opublikowana została obiecywana już wcześniej, obszerna kampania "Dawne Dni", przeznaczona dla systemu Mythai RPG (wersja 1.0). Kampania składa się z 27 scenariuszy i ma charakter otwartej epopei, w którą można wplatać przygody według własnych pomysłów.- Około 150 stron barwnych przygód dla miłośników włóczęgi, czarów, zagadek, małych starć i wielkich bitew.
- Mapy i inne materiały do skopiowania.
- Setki godzin gry.
- Wszystko za darmo - "Dawne Dni" wystarczy ściągnąć na komputer, podobnie jak mechanikę Mythai RPG, której znajomość jest niezbędna do prowadzenia rozgrywki.

Nie odpowiadam za zaniedbane obowiązki, zimne obiady i nieprzygotowania szkolne wynikające z czasu poświęconego na sesje RPG... Wierzę, że dacie radę Smile

Kraina legend i magii czeka.

Miłej zabawy.

Zmiana hostingu
W związku z migracją na nowy serwer w miesiącu wrześniu mogą pojawić się kilkugodzinne problemy z dostępem.

Najprawdopodobniej uda się dokonać zmiany firmy hostingowej bez żadnych problemów - ale na wszelki wypadek informuję Was o tych planach.

Nieco bardziej kłopotliwe może być przeniesienie utrzymania domen. Tutaj już prawie na pewno pojawi się kilkugodzinna przerwa, zanim nowe ustawienia DNS rozpropagują się w sieci. To jednak nastąpi, jeśli w ogóle, najwcześniej w październiku.

Pozdrawiam!
Grafika w temacie fantasy i SF
Zapraszam do przeglądania nowej galerii fantasy pod adresem:

http://www.mythai.info/galeria/fantastyczna-99.htm

Dzięki, miroslaw01 Smile
RPG: wydarzenia losowe
W Dziale RPG pod tym adresem publikujemy dodatek do systemu Mythai RPG, który pomoże Wam radzić sobie z częstymi i być może trudnymi sytuacjami podczas gry, takimi jak:

- długie, monotonne podróże (rzuty wydarzeń losowych);
- polowania;
- wędkarstwo śródlądowe i morskie;
- górnictwo, wycena kamieni szlachetnych i ich szlifowanie;
- prowadzenie sklepu;
- choroby, kradzieże, wyroby rzemieślnicze i inne rzuty losowe.

Są to rozwiązania opcjonalne, skonstruowane dla grup, które lubią rozmaite tabele, "pracę u podstaw" i powolne ciułanie srebrniaków, a także duży udział elementu losowego. Wpływ komputerowych gier strategiczno-ekonomicznych? Nie wiem.

Ważne, żeby zabawa była dobra! Nawet jeśli do tabel w RPG podchodzicie jak do jeża, a wyżej wymienione sytuacje często występują na Waszych sesjach - rozwiązania z tego dodatku mogą Was bardzo miło zaskoczyć.

Materiały są udostępniane na zwykłych prawach copyright, nie na licencji Creative Commons takiej jak cała mechanika. Można je pobrać tylko ze stron mythai.pl (lub mythai.info), wydrukować i wykorzystywać do własnego użytku.

Przepraszam za dziwną numerację stron. Dodatek jest przewidziany na końcu kampanii, która w tej chwili nie jest jeszcze opublikowana.
System Mythai wersja 1.0

W dziale RPG pod adresem www.mythai.info/rpg/system.php znajdziecie nową odsłonę zasad Systemu RPG Mythai: wersję 1.0.

Różnice pomiędzy tą a poprzednią wersją 0.9 (nadal dostępną do pobrania) są dosyć kosmetyczne i sprowadzają się głównie do poprawy płynności gry, a także czytelności samego tekstu.

Częściowo przekształcone zostały zasady walki zbrojnej w przypadku walki z kilkoma przeciwnikami.

Dosyć szczegółowo opisana została mechanika walki magią i ogólnie rzucania czarów.

Siła uderzenia poszczególnych rodzajów broni mogła zostać nieco zmodyfikowana, tak aby przy obliczaniu ostatecznej siły ciosu większy udział przypadał na część losową. Podobnie zmodyfikowano statystyki obrażeń zadawane przez zwierzęta i potwory.

W związku ze zmianami pojawiły się nowe wzory Kart Bohatera. Publikujemy także kilka innych dodatków (Karty dla MG, dodatkowe karty do zapisu ekwipunku itp).

System może być tymczasowo niespójny z dostępnymi online narzędziami np. do tworzenia Kart Bohatera, za co przepraszam. Postaram się uaktualnić te rzeczy, kiedy znajdę odpowiednią ilość czasu.

W przyszlości nie spodziewam się już zmian w samej mechanice. Mogą natomiast zostać dodane różne uzupełnienia, scenariusze lub opisy lokacji.

Pozdrawiam wszystkich związanych z tym - jednym z najstarszych w Polsce - systemów RPG.
Mos Argen

W dziale pomocy i dodatków do RPG pojawiła się niewielka publikacja - dodatek do Systemu RPG Mythai. Jest to opis niewielkiego grodu wraz z mapką oraz "inwentarzem magicznym" - spisem różnych przedmiotów magicznych do wykorzystania podczas sesji. Publikację w formacie .pdf znajdziecie klikając na ten link.
Przeniesienie domen
Dzisiaj i w najbliższych 2-3 tygodniach mogą się pojawić krótkie przerwy w funkcjonowaniu serwisu. Jest to związane z przeniesieniem domen do innego operatora (u którego utrzymanie ich jest po prostu tańsze). Jest bardzo prawdopodobne, że nie spowoduje to żadnych problemów. Na wszelki wypadek jednak ostrzegam o takiej możliwości.

  Nastepna | Koniec
Strona 1 z 12

Archiwum newsów (2011 i starsze)
Nasi użytkownicy napisali 77122 wiadomości na forum oraz dodali 442 publikacji.
Zapisało się nas już 1998

Ostatnio do paczki dołączył Mosqiew

 
Po stronie kręci się 4 osób: 0 zarejestrowany, 0 ukrytych, 4 gości.
 


       Dział Informacji:

   •   Strona główna
   •   Wieści
   •   Konkursy
   •   Współpraca i reklama
   •   Publikacje
   •   Linki
   •   O witrynie
   •   Mapa serwisu
   •   Podziękowania
   •   Prawa autorskie
   •   Kontakt


  
Strona główna | Mapa serwisu | Wersja tekstowa | O stronie | Podziękowania
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich | Kontakt

© 2004 - 2016 Mariusz Moryl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ułatwienia identyfikacji użytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
 
zamknij
Masz 0 nowych listów.