Rozdział 4 - Bohater
1. Najważniejsze elementy
2. Zapisywanie PD na Karcie Bohatera
3. Materiały do skopiowania

Najważniejsze elementy
Karta Bohatera jest w czymś, co w Systemie RPG Mythai® będzie Graczom nieodłącznie towarzyszyło podczas sesji. Jak już wiadomo, służy ona między innymi do zapisywania wysokości cech postaci. Zapisuje się tam również inne istotne rzeczy: imię, historię, informacje o różnych umiejętnościach i przyznanych ulgach, zdobytych PD, a także o ich dobytku.
Dobytek ("stan posiadania") podzielony jest na kilka części, którym można nadać użyteczne nazwy; zwykle będą to "na sobie" i inne, jak "worek, "sakiewka", "juki", "wóz", "dom" i tak dalej. Zazwyczaj będzie też rubryka "różne", gdzie znajdą się takie rzeczy jak posiadłości ziemskie, statki, łodzie, wozy, zwierzęta. "Na sobie" bohater ma zwykle wszelkie ubranie, biżuterię oraz część broni - na przykład miecz, nóż lub łuk ze strzałami.
MG powinien dopilnować, aby nie dochodziło do dziwnych sytuacji, kiedy bohater obwiesza się trzema mieczami, toporem i tuzinem noży pochowanych we wszystkich zakamarkach ubrania. Nawet jeżeli byłoby to fizycznie możliwe, nie jest to chyba odpowiednie wyposażenie podczas zakupów lub na dworskim balu! Warto także pamiętać, że sakiewka, worek, a nawet juki mają zwykle określoną pojemność, a bohater lub jego koń nie zawsze są w stanie udźwignąć wszystkiego co by chcieli.
W wypadku, gdyby na Karcie nie wystarczało miejsca do zapisywania swojego stanu posiadania, należy kontynuować notatki na innych kartkach.
Posiadaną broń można sobie również zapisać w osobnej tabeli w lewym dolnym rogu Karty. Tabela ta ułatwia dostęp do danych potrzebnych podczas walki (patrz kolejny rozdział). W kolumnie "Broń" wpisuje się nazwę oręża, w "Danych Broni" - jej cechy i modyfikatory oraz inne dane przypisane do oręża. W kolumnie "W" (Walka) powinno się wpisać pełną wartość cechy W dla określonej broni, czyli: WW + modyfikator broni do W + Mod. WB (liczbę z tabeli Walki wyżej). W Kolumnie "O" (Obrona) powinno się wpisać cechę O bohatera + modyfikator broni do O + ewentualnie, modyfikator O od noszonej tarczy. Kolumna "Uderzenie" powinna zawierać sumę siły uderzenia broni i S Ciosu bohatera.
Takie zestawienie danych znakomicie uprości późniejsze przeprowadzanie walki, gdyż większość kalkulacji będzie już wykonana.
W części "Protekcja i Trafienia" zapisywać można osłonę, jaką daje noszona zbroja lub jej fragmenty. Dobrze jest od razu do wartości tej osłony dopisywać Wytrzymałość bohatera - przyspieszy to przebieg późniejszej Gry.
Warto zauważyć, że istnieją dwie wersje Karty Bohatera - dla mężczyzn i dla kobiet. Różnią się one jedynie schematycznymi rysunkami postaci w polu "Protekcja i Trafienia".
Na Karcie Bohatera znajduje się także Tabela Walki Dystansowej. Jako jedyna faktycznie potrzebna w czasie gry tabela, jest ona tym sposobem łatwo dostępna i prosta do odczytania. W podręczniku umieszczona jest w rozdziale Walka (punkt 7: Walka na daleki na dystans), gdzie można się dowiedzieć, jak z niej korzystać.
Pozostałe pola przedniej strony Karty Bohatera są przeznaczone na zanotowanie najistotniejszych wiadomości i nazw.
Pod hasłem "Charakterystyka magii" na odwrocie, po zatwierdzeniu przez MG można zapisywać szczególne talenty magiczne i inne indywidualne właściwości magii, którą włada bohater.


Zapisywanie PD na Karcie Bohatera
Przyznawane za sesje PD powinny być przez MG lub Gracza zapisywane w odpowiedniej tabelce na przedniej strony Karty Bohatera. Gracz ma prawo skorzystać z nich w dowolnej chwili.
Liczba PD potrzebna do rozwinięcia danej cechy powinna być również zapisana na Karcie: w tym samym polu, gdzie zapisana jest aktualna wartość cechy. Obok tego MG może zapisać +, który oznacza, że daną cechę wolno Graczowi rozwinąć, lub -, który oznacza, że nie wolno. Jest to sposób na kontrolowanie głównego założenia PD: tylko używanie konkretnej cechy może skutkować podniesieniem jej poziomu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bohater, który od początku Gry ani razu nie pływał w niczym większym niż wanna nie będzie mógł rozwinąć sobie cechy Pływanie (niby jak miał się nauczyć?). Podobnie bohater, który już trzy razy z rzędu rozwijał Siłę i zamierza zrobić to po raz czwarty, zapominając o innych cechach, napotka przeszkodę - chyba że zdarzy się jakimś cudem, że swoje PD faktycznie zdobył tylko dzięki użyciu lub ćwiczeniu siły.


Materiały do skopiowania
Poniżej dajemy możliwość pobrania czystych i przykładowych Kart Bohatera. Zezwalamy na kopiowanie ich bez żadnych ograniczeń ilościowych. Zarówno te, jak i inne materiały do pobrania są dostępne w Dziale Download (skrót do tego działu jest w stopce każdej strony tej witryny).
Karta Bohatera:
Czysta Karta Bohatera(2 MB)
Pierwsza strona Karty ma dwie wersje: dla mężczyzn i dla kobiet. Strona odwrotna jest taka sama.
Przykładowe Karty Bohaterów:
Przykładowe Karty Bohatera(6,5 MB)
Arienna jest kobietą o bolesnej przeszłości, która może odnaleźć się w świecie poszukiwaczy przygód jako osoba wytrwała i budząca podziw, w niczym nieustępująca żadnemu mężczyźnie.
Earhorf jest mężczyzną, który wiele już przeżył. Jeżeli tylko pokona lenistwo, ma zadatki na wyśmienitego wojownika, choć przy odrobinie wysiłku może się również stać kimkolwiek innym.
Fennar jest młodzieńcem, który musi jeszcze odnaleźć swoją drogę. Jego charakterystyka wybitnie oddaje ogromne możliwości Systemu RPG Mythai®. Zależnie od okoliczności i woli Gracza może stać się zarówno wybitnym Magiem, jak i myśliwym czy wojownikiem. Może nawet wszystkim po trochu. Obecnie nie potrafi jeszcze czarować (jego SW nie przewyższa jeszcze 50), ale z pewnością da się to szybko odmienić...


Nasi użytkownicy napisali 77190 wiadomości na forum oraz dodali 443 publikacji. Zapisało się nas już 2012 Ostatnio do paczki dołączył borjan001  Po stronie kręci się 14 osób: 0 zarejestrowany, 0 ukrytych, 14 gości. |
|