Użytkownik: Hasło: Rejestracja
Rozdział 5 - Walka

« Wstecz | |  Oręż  | | Dalej »

     1. Broń jednoręczna
     2. Broń dwuręczna

Poniżej prezentujemy jedynie podstawowy zestaw do cięcia, kłucia, szarpania, łamania i zgniatania. Więcej oręża można znaleźć w Dodatku A: Przedmioty lub w opracowaniach konkretnych światów.

Broń jednoręczna

  Pięść
  k2

  Najczęściej używane przez kmiotków. Jej podstawowa zaleta to fakt, że zawsze jest. pod ręką. Kopanie i używanie najrozmaitszych "podręcznych" przedmiotów, jak kufle piwa na przykład, można liczyć jako k2 + 1. Tak czy inaczej należy oczywiście pamiętać o dodaniu S Ciosu.

  Nóż
  (k8)      k4
      W: +1      O: +1
  Zadaje rany cięte i kłute. Najczęściej nie jest używany jako broń sama w sobie, ale raczej dodatek do niej. Ale nie polecam spotkania z kimś, kto trzyma noże w obu rękach... Nadaje się do rzucania lepiej od sztyletu. Miewają różną długość i ciężar. Dłuższe noże mogą mieć większą siłę ciosu: k4+1 lub nawet więcej.

  Sztylet
  (k8*)      k4+2
      W: +1      O: +1
  Wyglądem przypomina krótki miecz; najczęściej jest symetryczny. Zadaje raczej rany kłute. Zależnie od szerokości ostrza może powodować szerokie rany kłute (puginał: k4+1; O + 1) lub, jeżeli jest wąski (tzw. Misericordia) prawie niewidoczne, głębokie rany (k6 obrażeń specjalnych). Większość typów nie nadaje się do rzucania. Często jest ozdobny.

  Morgenstern (Morning Star)
  (k12)      k8+6*
      W: +2*      O: +1
  W przeciwieństwie do maczugi bojowej, osadzonej bezpośrednio na trzonie, morgenstern jest kulą na łańcuchu. Kule te bywają gładkie lub nabijane kolcami; tu mamy na myśli ten drugi rodzaj. Broń ta zadaje rany miażdżone, szarpane, kłute. Goją się one powoli i z trudnościami. Zazwyczaj używa się z nią tarczy. Trudno opanować tę sztukę walki, ale w rękach sprawnego wojownika jest bronią śmiertelną. Waży około 6 kg i ma długość 110 cm wraz z łańcuchem.
  Używane ręce: 1 lub 2. Przy użyciu obu rąk, Siła Ciosu zwiększa się do k8+8, a W do +3. Niestety, nie może być trzymana dwoma rękoma przy walce z konia.
  Wymagane cechy: S = min. 7

  Maczuga bojowa
  (k12)      k4+6*
      W: +3*      O: +4
  Jednoręczna broń, niezwykle wygodna, zwłaszcza dla początkujących: nie wymaga bowiem wielkiej finezji, a jedynie siły. Między innymi z tego powodu szczególnie przydatna jest podczas większych bitew, tak przy walce z konia jak i pieszo. Ciężka, kolczasta kula wymaga niestety dość krótkiego trzonka, co osłabia nieco jej przydatność. Długość: do 80 cm, ciężar: do 5 kg.
  Rodzajem maczug są buzdygany. Są one lepiej wyważone i lżejsze. Siła ich ciosu jest o 1 mniejsza: k4+5. Zwykle używane są w czasie bitwy i z konia - mają one w takich warunkach W +4 i +2 za konia.
  Wymagane cechy: S = min. 7

  Maczuga krótka lub Pałka
  (k20)      k4+3*
      W: +3      O: +4
  Instrukcja wykonania:
    1) Wejdź do lasu;
    2) znajdź dobrą gałąź o długości nie większej niż 80 cm i nie cięższą niż 2 kg.
  Jeśli chcesz, nabij ją także gwoździami: Siła Ciosu powinna wówczas wynieść k4+4 lub nawet k4+5. Potem uważaj, żeby się nie połamała...

  Młot bojowy
  (k12)      k8+3
      W: +2      O: +3
  Przypomina młot, tyle że z paskudnym dziobem z jednej strony. Dobra broń do walki z konia, dobrze się też sprawia przy przebijaniu różnego rodzaju zbroi. Może mieć od 60 do 80 cm długości, i jakieś 4 kg ciężaru.
  Wymagane cechy: S = min. 5

  Miecz krótki
  (k10)      k6+2
      W: +2      O: +3
  Często stosowana broń, zwłaszcza pośród niewiast lub młodych mężczyzn. Wyróżnia się kilka szkół walki tą bronią, jak i wiele jej odmian. Zazwyczaj używana z tarczą. Zadaje zazwyczaj rany cięte, rzadziej kłute. Waży około 4 kg i ma długość 60 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 5

  Miecz średni
  (k10)      k8+2
      W: +3      O: +4
  Często spotykana, lecz dość poślednia broń. Zazwyczaj używana z tarczą. Zadaje zazwyczaj rany cięte, rzadziej kłute. Waży około 5,5 kg i ma długość 90 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 7

  Miecz długi jednoręczny
  (k10)      k10+2
      W: +4      O: +5
  Najczęściej stosowana broń bitewna, zwłaszcza pośród ludzi. Zazwyczaj używana z tarczą. Zadaje zazwyczaj rany cięte, rzadziej kłute. Waży około 7 kg i ma długość 120 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 9

  Bastard, Miecz półtoraręczny
  (k10)      k10+3*
      W: +4      O: +5*
  Doskonała broń, choć tylko najpotężniejszym pozwala na użycie tarczy. Miecze, tak półtoraręczne, jak i inne typy, imponują różnorodnością wyglądu i materiału, z którego są wykonywane. Ważą zwykle około 9 kg i są długie najwyżej na jakieś 140 cm.
  Używane ręce: 1 lub 2. W wypadku używania dwóch rąk, siła ciosu wynosi k10+4, zaś O +6.
  Wymagane cechy: S = min. 12 (jednoręcznie)
                  S = min. 6 (dwuręcznie)

  Topór jednoręczny
  (k12)      k6+5
      W: +3      O: +4
  Ulubiona broń piechurów. Używana z tarczą lub bez. Zadaje rany cięte i miażdżone. Waży około 4 kg i ma długość do 1 m.
  Wymagane cechy: S = min. 5

  Topór jednoręczny dwustronny
  (k12)      k6+7
      W: 3      O: +4
  Doskonała, lecz rzadka broń, być może ze względu na cenę: potrzeba do jej wykucia nie tylko sporej ilości metalu, ale i subtelnego kunsztu, który tylko niewielu kowali posiadło. Używana z tarczą lub bez. Zadaje rany cięte i miażdżone. Zwykle takie topory ważą około 7 kg i mają długość do 110 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 10

  Dzidy
  (k8)      k10+3
      W: +3      O: +6
  Ta prosta broń bywa często niedoceniana. Wbrew pozorom, piechur w nią uzbrojony jest śmiertelnie niebezpieczny. Istnieją aż cztery typy dzid:
  Krótkie dzidy: Nie dłuższe niż 130 cm. Ważą około 2 kg i można nimi ciskać na niewielką odległość, choć są co najmniej równie skuteczne w walce wręcz. Mają tę zaletę, że wygodnie jest z nimi używać niewielkich puklerzy (O +1) przymocowanych do przedramienia jednej z rąk.
  Piki: Mając długość od 3 do 6 metrów i wagę około 8kg. Nie rzuca się nimi - służą do przyjęcia szarży. Trzeba też je trzymać w obu rękach. Często okute żelazem, z powodzeniem są używane przeciwko konnicy. Na krótki dystans są bezużyteczne: pikinierzy noszą dodatkowo miecze. Wiele pik ma podobne do harpuna ostrze z zagiętym w tył hakiem. Są one szczególnie groźne: zadają obrażenia k10+4 (plus Sz pędzącego konia).
  Włócznie: Są lżejsze od pik (około 3-4 kg) i w razie potrzeby, można nimi ciskać nawet na kilkadziesiąt metrów w dal. Ma spłaszczone ostrze. Włócznia, o ile jest trzymana w dwóch rękach, daje +4 do W.
  Oszczepy: W stosunku do włóczni oszczep ma krągły kształt ostrza i nieco przesunięty środek ciężkości, jest też zwykle nieco lżejsza. Ma bardzo różną długość, od 120 do 180 cm, a ciężar około 2-3 kg. Można, zależnie od długości, walczyć nimi tak jak krótką dzidą lub włócznią, zadają jednak słabsze rany: k10 +2. Jest to przede wszystkim broń miotana.
  Używane ręce: Zależnie od typu - patrz wyżej.
  Wymagane cechy: piki - S = min. 6

do góry
Broń dwuręczna

  Kij 2m
  (k20)      k4+4
      W: +4      O: +7
  Rany miażdżone, ogłuszanie. (Kij bez zaostrzonych końców, nie okuty, etc.). Niestety, jest to broń zawodna w starciu z metalem.

  Maczuga barbarzyńska dwuręczna
  (k20)      k4+8
      W: +3      O: +4
  Jest to broń ciężka i nieporęczna, lecz nietrudna do zdobycia i w związku z tym dość popularna, zwłaszcza wśród biedoty i zwykłych zbójów. Jej użycie wymaga jednak krzepy: broń zwykle waży co najmniej 10 kg (różnice mogą być znaczne; najcięższe mogą mieć ponad 40 kilo) i ma długość około 120 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 7 (dla najlżejszych)

  Młot bojowy dwuręczny
  (k12)      k8+8
      W: +3      O: +4
  Śmiertelna broń przeciwko każdemu przeciwnikowi. Żadna zbroja nie jest w stanie wytrzymać takiego uderzenia, zwłaszcza jeśli młot jest dobrze wykonany. Przy jego pomocy piechurzy zwalają czasem jeźdźców z koni, a w czasie bitwy, zataczając nim kręgi, szerzą wokół siebie pustkę.
  Pomimo tego, jest to broń spotykana raczej nieczęsto, może ze względu na cenę. Ma ciężar około 8 kg i długość 170 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 6

  Miecz dwuręczny
  (k10)      k10+6
      W: +3      O: +5
  Używany przez pieszych wojowników, w zbroi lub bez. W silnych rękach potężna broń. Waży około 12 kg i ma długość 160 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 8

  Topór dwuręczny (jedno ostrze)
  (k12)      k6+9
      W: +3      O: +3
  Broń popularna, ale przeznaczona dla osób dysponującą dużą siłą fizyczną. Zadaje rany cięte i miażdżone. Waży około 8 kg i ma długość 150 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 6

  Topór dwuręczny dwustronny
  (k12)      k6+12
      W: +3      O: +2
  Broń popularna, ale przeznaczona dla osób władających dużą siłą fizyczną. Zadaje rany cięte i miażdżone. Waży co najmniej 15 kg i ma długość do 170 cm.
  Wymagane cechy: S = min. 10

  Halabarda
  (k12)      k10+5
      W: +3      O: +5
  Częsta broń straży miejskiej i innych strażników. Na końcu drzewca znajdują się: toporowate ostrze, szpikulec i hak. Ponieważ nie ma możliwości użycia wraz z nią tarczy, najczęściej władający nią nosi jakąś zbroję. Halabardnicy są skuteczni w walce z pikinierami. Waży około 8 kg i ma długość ok. 2 m
  Wymagane cechy: S = min. 7

  Gizarma
  (k8)      k10+3
      W: +3      O: +5
  Przypomina włócznię z hakiem odchodzącym na jedną stronę i szpikulcem na drugą. U nasady metalowej części ma wąsy w które może się wplątać broń przeciwnika. Niebezpieczna broń przeciwko jeźdźcom lub w natarciach dużych, zbitych grup piechoty. W bliskim starciu przydaje się już mniej, choć można jej używać jako kija. Ciężar: 4 kg. Długość ok. 180 cm.

  Glewia
  (k10)      k10+4
      W: +3      O: +5
  Kosa nadziana na sztorc bardzo tę broń przypomina. Ciężar: do 3 kg. Długość do 230 cm.

  Runka
  (k10)      k10+3
      W: 3      O: +5
  Wygląda jak włócznia z sierpowatymi ostrzami po bokach głównego ostrza, wygiętymi do przodu. Waga: około 3kg; długość ok. 230 cm.

  Kopia lub Lanca
  (k10)      2k6+3
      W: +6      O: -
  Używana jest tylko z wytrenowanego po temu konia, z rozpędu i na dystans, niemal zawsze z tarczą i w uzbrojeniu. Przy użyciu testuje się średnią Zwierz i Z. Dodaje się też, do siły ciosu, Sz konia na którym jedzie jeździec. +2 W za konia dodaje się niezależnie. Niestety, kopia, która trafia w cel, bardzo często się łamie: wiele jest używanych tylko raz. Wybierając się do walki z kopią, nie należy zapominać o jakiejś lżejszej, dodatkowej broni. Ma około 4m. i waży dosyć różnie: 0d 8 do 17 kg.
  Wymagane cechy: S = 7 - 13

do góry


« Wstecz | |  Oręż  | | Dalej »Nasi użytkownicy napisali 77194 wiadomości na forum oraz dodali 443 publikacji.
Zapisało się nas już 2013

Ostatnio do paczki dołączył Sybilla Wa

 
Po stronie kręci się 9 osób: 0 zarejestrowany, 0 ukrytych, 9 gości.
 


       Dział RPG:

   •   System RPG Mythai Starter
   •   System RPG Mythai:
        •  Rozdziały:
               •   1 - Wprowadzenie
               •   2 - Dla niecierpliwych
               •   3 - Gra
               •   4 - Bohater
               •   5 - Walka
               •   6 - Magia
               •   7 - Księga Wiedzy
        •  Dodatki:
               •   A - Przedmioty
               •   B - Postacie i potwory
               •   C - Prowadzenie sesji
               •   D - Słowniczek
   •   Świat Mythai
   •   Pomoce
   •   Przygody
   •   Download podręczników RPG
   •   Humor
   •   Publikuj »
  
Strona główna | Mapa serwisu | Wersja tekstowa | O stronie | Podziękowania
Sponsoruj mythai.info | Informacje o prawach autorskich | Kontakt

© 2004 - 2016 Mariusz Moryl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ułatwienia identyfikacji użytkownika.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
 
zamknij
Masz nowych listów.