Rozdział 7 - Księga Wiedzy
1. Zegar
2. Waga
3. Zamek do drzwi
Ze światem fantastycznym powiązane są słabo, lecz bez niektórych trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek cywilizację. Pokrótce przedstawimy zatem dzieje zegara, wagi i zamka.
Zegar
Oczywiście pierwszym zegarem był zegar słoneczny, zwykły pręt wbity w ziemię. Znany jest on od co najmniej 5000 lat. Ponieważ jednak był to sposób mierzenia czasu uzależniony od pory dnia i pogody, zaczęto stosować klepsydry wodne, w których czas odmierzany był ilością wody, która wypływała z dziurawego pojemnika. Była to metoda dość popularna w starożytnym Egipcie i Grecji. Oprócz wody nierzadko używano również piasku; taką formę klepsydry znamy do dzisiaj.
Zwykłe klepsydry miały jednak tę wadę, że prędkość przelewania się w nich wody była różna w zależności od tego, ile jej było w górnej komorze (różne ciśnienie). Dopiero w III wieku naszej ery wynaleziono metodę pozwalającą na eliminację tej wady.
Przeciętny śmiertelnik rzadko mógł sobie pozwolić na klepsydrę; zamiast tego stosowano świece wyposażone w miarkę, albo nasłuchiwano kościelnych dzwonów zwołujących do modlitwy. Właśnie od modlitw wzięły się średniowieczne nazwy: jutrznia (w nocy), pryma (6:00 rano), tercja (9:00), seksta (12:00), nona (15:00), nieszpory (18:00), kompleta (21:00). (Później te siedem godzin zamieniono na osiem, dodając laudes, co sprawiło, że niektóre pory nieco się poprzesuwały).
Pierwsze zegary mechaniczne powstały w Europie w XII wieku. Z początku były to prymitywne, duże urządzenia, montowane na wieżach kościelnych, ratuszowych lub pałacowych. Miały tylko jedną wskazówkę (godzinową), drugą wprowadzono dopiero w XV wieku.

Waga
Pierwsze wagi pojawiły się prawdopodobnie około 5000 r. p. n. e, kiedy to zaczęto stosować kruszec jako środek płatniczy. Najdawniejsze wagi były wagami dźwigniowymi, czyli przypominały balansującą na słupku belkę z szalkami.

Zamek do drzwi
Zamki zabezpieczające drzwi z całą pewnością stosowano już około 2000 lat p. n. e., a najprawdopodobniej i wcześniej. Zazwyczaj były to rygle odsuwane za pomocą zagiętego pręta przez otwór w drzwiach.
Pierwsze proste zamki i klucze żelazne powstały w Grecji już w VII wieku p. n. e., a w czasach rzymskich zamki były już dosyć skomplikowane: wymagały kluczy z odpowiednio rozstawionymi zębami. Przesuwając taki klucz w bok, można było odsunąć zasuwę. Używano też pierwszych kłódek i próbowano miniaturyzować zamknięcia szkatułek. Od tego czasu sztuka ślusarska rozwijała się powoli, zmierzając w stronę coraz bardziej skomplikowanych kluczy, w tym również obrotowych.
W niektórych miejscach stosowano też zamki ukryte w bogatej dekoracji albo zamki - pułapki.


Nasi użytkownicy napisali 77179 wiadomości na forum oraz dodali 442 publikacji. Zapisało się nas już 2009 Ostatnio do paczki dołączył menaltlika112  Po stronie kręci się 17 osób: 0 zarejestrowany, 0 ukrytych, 17 gości. |
|
|